koalice v Olomouci

Olomouc povede ANO, na spolupráci se dohodlo s ODS i KDU-ČSL

koalice v Olomouci
Olomouc povede ANO, na spolupráci se dohodlo s ODS i KDU-ČSL

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vítězné hnutí ANO se v Olomouci dohodlo na radniční koalici s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Primátorem má být lídr ANO Miroslav Žbánek. Návrh koaliční smlouvy by měl být hotový příští týden. Řekl to ve středu večer po jednání se zástupci těchto politických stran a hnutí Žbánek. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude tato čtyřkoalice disponovat většinou 26 hlasů. Po posledních komunálních volbách v roce 2014 vítězné ANO v Olomouci nakonec skončilo v opozici. Radniční koalici tehdy vytvořila ČSSD spolu s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

"Uzavřeli jsme dnes dohodu o povolební spolupráci, v rámci které jsme si vyspecifikovali strukturu orgánů města a zastoupení jednotlivých stran a hnutí s tím, že primátor by byl nominován za hnutí ANO, tudíž bych to byl já," uvedl Žbánek. V jedenáctičlenné radě Olomouce by ODS podle uzavřené dohody měla mít tři zástupce, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jednoho člena. Na ANO by tak v radě připadlo pět míst.

Komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, má 14 mandátů v zastupitelstvu o 45 členech. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty. Třetí koalice Piráti a starostové bude mít také šest zastupitelů. Čtvrtá ODS má pět mandátů, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.

První povolební jednání zahájilo ANO už v sobotu večer a pokračovalo i v neděli a pondělí. Postupně jednalo s ProOlomouc, Piráty a starosty, ODS, KDU-ČSL, hnutím spOLečně a také s poslední ČSSD, pro kterou nakonec zůstala už před uzavřením dnešní dohody opoziční role.

V úterý se povolební jednání v Olomouci zkomplikovalo. Žbánek oznámil, že zástupci hnutí ProOlomouc a Pirátů a starostů vedou paralelní jednání o vzniku koalice bez ANO. Hnutí ANO se proto rozhodlo nejednat dál s ProOlomouc o případné koalici, a to ani kdyby se rozštěpil dvojblok ProOlomouc a Pirátů a starostů, vytvořený kvůli povolebnímu vyjednávání. Nakonec byla odpoledne dohodnuta koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a sPOlečně.

ANO šlo do povolebního jednání s podmínkou, že koalice by měla mít aspoň 24 hlasů. Zároveň požadovalo funkci primátora. Podle výsledků voleb připadala v Olomouci v úvahu například koalice ANO, ProOlomouc a Pirátů, která by v zastupitelstvu měla většinu 26 zastupitelů. Širší koalice ANO, KDU-ČSL, ODS a hnutí spOLečně by disponuje stejným počtem hlasů. Většinu 24 hlasů by měla i koalice ProOlomouc, Pirátů a starostů, spOLečně, ODS a KDU-ČSL.

V roce 2014 komunální volby v Olomouci vyhrálo hnutí ANO, které tehdy v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu obsadilo 12 míst. Druhá ČSSD získala deset mandátů a třetí ODS pět. KDU-ČSL měla pět mandátů. Po čtyřech mandátech obsadily KSČM a TOP 09. Sdružení Občané pro Olomouc získalo tři mandáty a ProOlomouc dva.

,

10. října 2018