sPOLeCZně

V Praze začne česko-polský festival sPOLeCZně

sPOLeCZně
V Praze začne česko-polský festival sPOLeCZně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Polský institut v Praze uspořádá během září česko-polský festival sPOLeCZně, který si dal za cíl ukázat společné okamžiky české a polské historie. Návštěvníci mohou od 6. do 14. září debatovat, poslechnout si hudbu nebo zajít na promítání filmu. Vztahům mezi Čechy a Poláky v uplynulých sto letech se také věnuje speciální příloha Týdeníku Echo, která bude k dispozici v prodejnách tisku ve čtvrtek, v elektronické podobě již ve středu večer.

Česko-polský festival vzdá hold společnému vystoupení I. J. Paderewského, pozdějšího polského premiéra a T. G. Masaryka 15. září 1918 v New Yorku, kde se oba státníci zasazovali o samostatnost národů střední Evropy. „Spolupráce Masaryka a Paderewského přispěla k tomu, že byl středoevropský hlas v klíčovém okamžiku našich dějin lépe slyšet v politických kruzích Spojených států,“ říká ředitel Polského institutu Praze Maciej Ruczaj a dodává: „Poprvé se ukázalo, že stojí za to řešit problémy společně, a nikoli proti sobě, že jsme společně silnější. Později se tato skutečnost pro nás Středoevropany mnohokrát potvrdila.“

Pro česko-polské vztahy byl důležitým okamžikem i tragický čin Ryszarda Siwiece, který se 9. září 1968 ve Varšavě upálil na protest proti okupaci Československa. „Siwiec může být symbolem nového pouta, které začalo mezi Poláky a Čechy vznikat za komunismu. Připomeňme především jedinečnou spolupráci opozice na obou stranách – první mezinárodní disidentská organizace ve východním bloku vznikla přece právě na československo-polských hranicích.“ vysvětluje Maciej Ruczaj.

Program bude zahájen 6. září vernisážemi dvou výstav v Galerii Českých center, které se zabývají komiksem a designem 60. let. 10. září na návštěvníky festivalu kromě další vernisáže, tentokrát na náměstí Míru, a filmově-diskuzním večerem Živé pochodně, který je věnovaný památce Jana Palacha, Ryszarda Siwiece a Sándora Bauera, kteří se v letech 1968 a 1969 upálili na protest okupace Československa.

V následujících dnech návštěvníky čeká například jazzový koncert nebo další promítání a celý týden vyvrcholí v pátek 14. září  mezinárodní konferencí o minulosti, současnosti a budoucnosti polsko-českých vztahů a slavnostním koncertem. Vstup na většinu akcí je volný.

 

, nin

5. září 2018