Kabinet Andreje Babiše

Vláda odborníků? Problémy mají kromě Babiše i Toman, Dostálová či Metnar

Kabinet Andreje Babiše
Vláda odborníků? Problémy mají kromě Babiše i Toman, Dostálová či Metnar

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kauza ministryně Kláry Dostálové je dalším problémem v Babišově vládě odborníků. Právě tak nazval své ministry, které představoval už ve své první vládě. Kromě trestně stíhaného předsedy vlády za kauzu Čapí hnízdo řeší své problémy i ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten je podezřelý, podobně jako Babiš, ze střetu zájmů při čerpání dotací. na samém začátku fungování kabinetu museli navíc dva ministři opustit svá křesla kvůli plagiátorství.

Babišův kabinet byl v minulosti představován jako výběr schopných expertů. „Ve vládě by především měli sedět odborníci. Pokud jsou také poslanci, tak fajn. Naši lidé jsou experti v mnoha oblastech, to ale neznamená, že všichni mohou dělat ministra. Resorty mají řídit lidé, kteří to umějí,“ řekl před sestavením své první vlády Andrej Babiš.

Po neúspěšném pokusu o získání důvěry musel Babiš sestavit nový kabinet se sociální demokracií, který se měl odborníky také hemžit. První problém se však vyskytl u ministryně spravedlnosti Taťány Malé, u níž bylo podezření z plagiátorství. Svou opsanou práci i s překlepy nebyla schopná dostatečně vysvětlil a skončila ve vládě po necelých dvou týdnech.

O pouhých osm dnů později se s vládou musel rozloučit i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál. I u něj se objevily podobnosti jeho diplomových prací. „Tehdy mi povolili, abych pokračoval v původní práci, to je jedna věc. Já jsem absolvoval pět let studia, které bylo složeno nejenom samozřejmě z těchto prací, ale ze všech zkoušek, které jsem absolvoval. V 45 letech, se třemi dětmi. Povolili mi tuto práci. Pokud vy ji tady dnes vydáváte, tak se zeptejte škol, proč mi povolili, abych ji obhájil,“ řekl k plagiátu Petr Krčál.

Problém s diplomkou dostihl i ministra obrany Lubomíra Metnara. Ten se musel veřejně omluvit za to, že ve své závěrečné práci dostatečně neuvedl všechny zdroje. Za pravdu mu daly také nezávislé posudky, i antiplagiátorský systém. „Rád bych se omluvil veřejnosti i autorovi publikace, ze které jsem při své diplomové práci vycházel, že jsem jej neuvedl ve svých zdrojích. Mým úmyslem rozhodně nebylo podvádět. Před více jak čtrnácti lety jsem udělal chybu, nyní se za ní omlouvám,“ řekl Metnar na úvod svého vystoupení.

Ovládá Toman Agrotrade?

Nejnovější problémy vládních činitelů se však týkají dotací a střetu zájmů. Ministr zemědělství Miroslav Toman je podobně jako Andrej Babiš prověřován Evropskou komisí. Důvodem je, že Toman může ovlivňovat dotace pro společnost Agrotrade, kterou vlastní jeho bratr a otec. 

„Premiér České republiky v rámci vyjednávání v Evropské radě i pan Toman, který už se účastnil jednání o rozpočtu, mají vliv na to, jak budou (evropské) dotace v České republice v následujícím období uvolňovány. Tito lidé prostě nemohou vyjednávat podmínky, když jsou ve zjevném střetu zájmů,“ řekl k prověřování šéf Pirátů Ivan Bartoš.

To však odmítl ministr zemědělství, který o možném prověřování dosud neslyšel. „Já žádnou oficiální informaci nemám, já to mám vždycky z médií. Nevnímám to nijak. Protože já jsem přesvědčen o tom, že střet zájmů nemám a že stanoviska jsou taková, která vylučují, že bych měl střet zájmů,“ řekl Miroslav Toman.

Problémy postihly i ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, u které prý byla dokonce provedena domovní prohlídka. Dostálová měla v roce 2016, kdy byla na ministerstvu náměstkyní, rozhodovat o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup.

Babiš řeší nejvíc problémů

Ministryni vyzvala včera opoziční ODS k rezignaci. K té však nevidí důvod jak Dostálová, tak premiér Andrej Babiš. „Nechme orgány. Nikdo není obviněn ani stíhán. Paní ministryně sdělila, že si není vědoma žádného pochybení, takže nevidím důvod, proč by neměla být ve vládě,“ řekl Andrej Babiš během čtvrtečních interpelací.

Nejvíce problémů z vlády však řeší Andrej Babiš. Ten je trestně stíhaný kvůli možnému dotačnímu podvodu u Čapího hnízda, do kterého zatáhl i své rodinné příslušníky. Babiš je také podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy, o kterém jsme psali zde. Podobně jako ministr zemědělství Toman je prověřován, zda není ve střetu zájmů a neovládá svou bývalou společnost Agrofert.

S Babišem je také zahájeno správní řízení, kvůli podezření z porušení zákona o střetu zájmů. Městský úřad v Černošicích ho po podaném podnětu Transparency International vyzval, aby podal vysvětlení. Úřad má podezření, že nadále ovládá vydavatelství Mafra a další média, která spadají pod holding Agrofert. V případě prokázání viny mu hrozí až čtvrtmilionová sankce.