Spory o dohodu

USA nás falešně obviňují, aby mohly samy odejít od smlouvy, tvrdí Kreml

Spory o dohodu
USA nás falešně obviňují, aby mohly samy odejít od smlouvy, tvrdí Kreml

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kreml ve středu obvinil Spojené státy, že záměrně manipulují fakty, aby mohly falešně nařknout Rusko z porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Prezident Vladimir Putin v reakci na úterní pohrůžku USA, že od smlouvy odstoupí, řekl, že Rusko je proti zrušení této dohody, ale pokud Washington hrozbu splní, bude nuceno učinit totéž. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova skutečným cílem je, že samy USA chtějí od smlouvy odstoupit.

Washington už nějakou dobu Rusko z porušování uvedené smlouvy obviňuje. V úterý ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že USA za 60 dní INF vypovědí, pokud Rusko do té doby svůj přístup ke smlouvě z roku 1987 nezmění a nezačne její podmínky také plnit. Pakliže tak Moskva neučiní, začne podle šéfa americké diplomacie běžet stanovený půlroční proces, jehož výsledkem bude odstoupení od smlouvy.

Rusko již dříve prohlásilo, že tuto smlouvu nijak neporušilo, a na tomto stanovisku nadále trvá.

Putin novinářům řekl, že Kongres USA ještě před oznámením záměru odstoupit od INF vyčlenil peníze na vývoj nových raket. „To znamená, že rozhodnutí bylo přijato už dávno, ale v tichosti, přičemž si mysleli, že si toho nevšimneme. Avšak vývoj těchto raket je již v rozpočtu Pentagonu, teprve pak veřejně oznámili, že odstupují,“ citovala agentura TASS prezidenta.

Mluvčí Kremlu ještě před Putinem obvinil Spojené státy z manipulace. „Jde o vyostřování situace, v mnoha ohledech jde o manipulaci s fakty, aby se těmito fakty zamaskoval skutečný cíl USA, jímž je od smlouvy INF odstoupit,“ prohlásil Dmitrij Peskov.

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov rovněž v této souvislosti na setkání se zahraničními vojenskými atašé v Moskvě řekl, že Rusko případný odchod USA od INF „nenechá bez odpovědi“. Takovýto postup přitom označil za nebezpečný krok, který může negativně „ovlivnit nejen evropskou bezpečnost, ale i celkovou strategickou stabilitu“.

Gerasimov podle agentury TASS rovněž řekl, že Rusko zvyšovalo „bojové možnosti svých pozemních strategických jaderných sil v důsledku rozšiřování amerického globálního systému protiraketové obrany“. Za pochopitelné přitom označil, že země, které na svém území umístí americké raketové komplexy, se v případě odstoupení USA od INF stanou pro Rusko cílem případného úderu.

,

5. prosince 2018