ODVOLÁNÍ SCRUTONA

Rogeru Scrutonovi jdou po krku. „Neuvěřitelné pokrytectví,“ říká Vondra. Filozofa pozval do Prahy

ODVOLÁNÍ SCRUTONA
Rogeru Scrutonovi jdou po krku. „Neuvěřitelné pokrytectví,“ říká Vondra. Filozofa pozval do Prahy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý ministr zahraničí a obrany a kandidát ODS do europarlamentu Alexandr Vondra pozval do Prahy britského konzervativního filozofa Rogera Scrutona. Toho v tomto týdnu odvolali z neplaceného postu vládního poradce pro bydlení kvůli údajným kontroverzním výrokům o islamofobii, homofobii a antisemitismu. Vondra deníku Echo24 řekl, že jde podle něj o neuvěřitelné porkytectví a chce mu tímto vyjádřit podporu. Konkrétní termín Scrutonovy možné cesty do Prahy zatím není.

Britský konzervativní filozof, spisovatel a skladatel Roger Scruton se měl údajných kontroverzních výroků dopustit v rozhovoru pro levicový týdeník New Statesman. „Roger Scruton byl odvolán s okamžitou platností v reakci na nepřijatelné výroky,“ napsal stručně mluvčí britského ministerstva pro bydlení deníku The Guardian. 

Řada lidí ale Scrutona brání a dodává, že některá jeho slova jsou vytržená z kontextu. „Já jsem mu napsal, že jsem zděšen tím, jak se tam k němu zachovali, že je to neuvěřitelné pokrytectví, a že mu tímto samozřejmě chci vyjádřit svou plnou solidaritu,“ řekl Alexandr Vondra deníku Echo24. 

Jako gesto mu nabídl možnost přijet na veřejnou přednášku do Prahy. „Jako člověku, který pro nás udělal v minulosti nesmírně mnoho, mu chci vyjádřit vděk i tím, že mu nabízím, že může kdykoliv přijet přednášet k nám na CEVRO, on promptně odpověděl, že rád přijede,“ řekl deníku Echo24 Vondra s tím, že o konkrétním termínu se zatím nejednalo.

Kontroverzní rozhovor

Ve výše zmíněném rozhovoru Scruton údajně řekl, že „mnoho příslušníků budapešťské inteligence jsou Židé a tvoří součást rozsáhlých sítí kolem Sorosova impéria,“ případně že „islamofobie a homofobie jsou vymyšlené“. Stejně tak je Scruton dlouhodobě kritizován za své přátelské vazby na maďarského premiéra Viktora Orbána. Mnozí se ale shodují, že jeho slova, která zazněla v rozhovoru, byla vytržena z kontextu.

Interview se Scrutonem vedl zástupce šéfredaktora George Eaton. Ten se po vydání rozhovoru uchýlil na Twitter a vypíchl tam nejkontroverznější výroky, ovšem nikoliv v úplném znění. Například v pasáži, kde mluví o Židech, je v kompletním rozhovoru jasné, že Scruton odpovídá na otázku o Sorosově vlivu v Maďarsku, nikoliv na otázku k židovské komunitě. Eaton již stihl několik svých zavádějících tweetů smazat. O nesrovnalostech okolo rozhovoru v New Statesman jsme psali zde.

Úzké vazby na Československo

Scruton aktivně působil na území Československa. Byl zakladatelem Vzdělávací nadace Jana Husa a hlavním organizátorem návštěv západních filozofů, kteří počínaje rokem 1979 přijížděli přednášet na bytové semináře pražských a brněnských disidentů. Je také členem českého PEN klubu a Společnosti pro vědy a umění.

Na oplátku jeho Slovník politického myšlení přeložil již za socialismu Petr Pithart, takže mohl hned v roce 1990 vyjít knižně a zaplnit poptávku po poznání. Scruton se sem vracel a vrací, mimo jiné měla v Česku premiéru jeho opera. Intimitu jeho vazeb ukazuje jeho román Zápisky z podzemí, odehrávající se v Česku osmdesátých let. 

Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil Medaili za zásluhy I. stupně. Jako uznání jeho přínosu české vědě a vzdělanosti získal v roce 2004 (u příležitosti jeho 60. narozenin) čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně.

, zd