Jádro a plyn prošlo v europarlamentu. Klíčové rozhodnutí pro Česko i Evropu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci Evropského parlamentu prosadili zařazení zařazení produkce energie z jádra a plynu mezi takzvané zelené investice. Jde o naprosto klíčové rozhodnutí pro řadu zemí včetně České republiky. Podle českých europoslanců je taxonomie klíčová pro zajištění české i evropské energetické bezpečnosti. Navzdory očekáváním nešlo o těsné hlasování, odpůrcům taxonomie chybělo hned 75 hlasů.
Zařazení jádra a plynu mezi takzvané přechodové zdroje energie navrhla v únoru po dlouhodobém tlaku Evropská komise (EK) s cílem přesvědčit investory, že se do nich vyplatí vložit peníze. Komise tím vyšla vstříc požadavkům velké skupiny unijních zemí včetně Francie, Polska nebo Česka, které chtějí využívat jeden či oba zdroje jako náhradu za uhlí nebo ropu. Ty chce EU v rámci cesty k tzv. klimatické neutralitě z energetického mixu co nejdříve vyřadit. EK svou změnou pobouřila levici, která je přesvědčená o nutnosti zelené Evropy.
Vondra: Lepší výsledek, než jsem čekal
Čeští europoslanci hovoří o prosazení taxonomie jako o vítězství. „Taxonomii v EP jsme vyhráli. Jádro bude považováno za čistý zdroj. Vítězství zdravého rozumu. Odpůrcům chybělo 75 hlasů. Nakonec lepší výsledek, než jsem čekal,“ uvedl například na svém Twitteru europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Aby byl návrh přijat, musela některá ze stran získat alespoň 353 hlasů, odpůrci taxonomie ale získali jen 278 hlasů.
Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský pro Echo24 krátce po oznámení výsledků řekl, že zvítězil rozum. „Podle mě nejde mít na jedné straně přehnané ambice a na druhé straně nepomáhat zemím jako je Česká republika najít způsob nezávislosti na Rusku. Šlo o jediné možné rozhodnutí,“ uvedl Zdechovský.
V úterý a ještě pak ve středu vyzval k podpoře jádra a plynu europoslance premiér Petr Fiala. Vzhledem k velikosti Unie a počtu členských států Fiala uvedl, že není možné v tomto případě aplikovat jednotný vzor. „Každý členský stát musí mít možnost zvolit si takový energetický mix, jaký jeho podmínkám nejvíc vyhovuje a pomocí kterého je schopen splnit jak klimatické cíle, tak zbavení se závislosti na ruských dodávkách energií,“ řekl Fiala.
Po úspěšném hlasování Fiala uvedl, že jde o výbornou zprávu nejen pro Česko, ale i pro celou Evropu. „Otevírá se nám tak cesta k energetické soběstačnosti, která je pro naši budoucnost naprosto klíčová,“ napsal premiér.
Evropský parlament odmítl návrh, aby nebyly jádro a plyn označeny za čisté zdroje. To je výborná zpráva nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) July 6, 2022
Otevírá se nám tak cesta k energetické soběstačnosti, která je pro naši budoucnost naprosto klíčová.
Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) pro Echo24 po hlasování označila výsledek za velký úspěch a ocenila právě i Fialu. „Taxonomie potvrzena, možnost postavit jadernou elektrárnu zachována. Ukazuje se, že návštěvy Petra Fialy na jednotlivých frakcích měly smysl,“ uvedla pro Echo24 Vrecionová.
Energetická bezpečnost pro Česko
Jediná česká členka socialistické frakce Radka Maxová podle svého úterního vyjádření pro Echo24 věří, že vzhledem k současné situaci na trhu s energiemi a jejich dodávkami „musíme posílit naši energetickou bezpečnost.“ „Právě proto je důležité uznat jádro a plyn za přechodné zdroje, které přispívají ke zmírňování změn klimatu a mají nižší emise skleníkových plynů, než je průměr v odvětví,“ uvedla v úterý pro Echo24 Maxová.
Po úspěšném středečním hlasování Maxová pro Echo24 uvedla, že má velkou radost, že taxonomie a tedy i jádro jako čistý zdroj, prošla poměrně velkým rozdíl. „Lobbovali jsme ve frakci do poslední chvíle. Nyní může Česko počítat s podporou pro výstavbu jaderných elektráren na svém území. Tím dojde i k zajištění větší energetické bezpečnosti, naší země,“ dodala pro redakci Maxová.
Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) pro Echo24 v úterý uvedla, že výsledek hlasování je pro Česko naprosto zásadní. „Jádro našim občanům poskytuje doma téměř 40 % energie. Z pozice místopředsedkyně EP jsem žádala všechny europoslance z naší liberální frakce, aby podpořili jádro,“ uvedla před hlasováním Charanzová.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že podpora jádra a plynu znamená také podporu evropské ekonomiky a zaměstnanosti. „Bavorský svaz průmyslu spočítal, že kompletní vypnutí dodávek ruského plynu by německou ekonomiku v letošním druhém pololetí připravilo o 12,7 procenta jejího ekonomického výkonu. Přišla by tak o 193 miliard eur. To odpovídá 4775 miliardám korun,“ uvedl Kovanda.
Kovanda ve svém komentáři uvedl, že bez ruského plynu Německo letos přijde o zhruba 400 miliard korun měsíčně, přičemž část této ztráty ponese také Česko, coby klíčový obchodní partner Německa. Daný výpadek 400 miliard korun měsíčně navíc v Německu podle zmíněného bavorského svazu průmyslu ohrozí 5,6 milionu pracovních míst, takže až statisíce pracovních míst v ČR.
Proti schválení plynu a jádra se stavěla například socialistická frakce Evropského parlamentu, ale zákaz plynu žádala také válčící Ukrajina. Ukrajinští představitelé, včetně třeba ukrajinského velvyslance v Německu, evropské zákonodárce tlačili podle posledních informací k tomu, aby návrh nepodpořili, protože podpora plynu prý znamená podporu Putinovu režimu.