vliv dvojky klesá

Babiš zařízl Faltýnkův vliv. Starat se má pouze o sněmovnu

vliv dvojky klesá
Babiš zařízl Faltýnkův vliv. Starat se má pouze o sněmovnu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vliv spoluzakladatele hnutí ANO a nynějšího předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka klesá. Předseda strany Andrej Babiš mu už v minulosti ukázal, kdo je opravdovým šéfem, když mu osekal jeho nominanty na pražské kandidátce a vyházel Faltýnkovy lidi z dozorčích orgánů ve státních společnostech. První místopředseda hnutí to pak nepřímo potvrdil i v rozhovoru pro deník Lidové noviny, kde řekl, že se chce věnovat spíše Poslanecké sněmovně. „Tady vidím svou roli, je to pro mě práce na full time,“ řekl Jaroslav Faltýnek ke své roli předsedy poslaneckého klubu. Potvrdily se tak informace, které přinesl deník Echo24 už dříve.

Zvrat ve stoupajícím vlivu Jaroslava Faltýnka začal na jaře letošního roku. V květnu totiž zastavil státní zástupce Jaroslav Šaroch trestní stíhání Faltýnka v kauze Čapí hnízdo. Se stížností proti obvinění však neuspěl předseda hnutí Andrej Babiš spolu se svými dětmi a manželkou Monikou.

Demonstraci svého vlivu Faltýnek zvýraznil při vernisáži obrazů v pražské Hauch Gallery na začátku června. Mezi hosty se totiž objevila známá jména vlivných politiků či obchodníků, jako jsou spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva, developer Michal Kocián, vrcholný manažer skupiny ČEZ Vladimír Schmalz, náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola či šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar.

Právě oblast dopravy byla pro Faltýnka jednou z nejdůležitějších. První místopředseda hnutí mohl díky dosazeným a spolu provázaným lidem v dozorčích a správních radách ovlivňovat jak státní podnik České dráhy, tak Správu železniční a dopravní sítě. Jedním z nejviditelnějších Faltýnkových koní byl poslanec Milan Feranec, který byl dosazen do čela dozorčí rady národního kolejového přepravce.

Premiér Babiš se však rozhodl osekat Faltýnkův vliv a přes ministra dopravy Dana Ťoka nechal vyhodil Milana Ferance spolu s dalšími čtyřmi členy. Babiš si také pohlídal, aby místo ministra dopravy nezískal Faltýnkův vlivný člověk. Nejvíce se před vznikem druhé Babišovy vlády mluvilo o šéfovi stavební společnosti Hochtief Tomáši Korandovi nebo náměstku SŽDC Tomáši Drmolovi. Šéf hnutí ANO však ponechal křeslo dopravního resortu Danu Ťokovi, který už nechtěl po svém čtyřletém výkonu pokračovat.

SŽDC navíc v září oznámilo, že změní svou strukturu a zruší úsek správy majetku. Tím tak zanikne místo pro náměstka generálního ředitele Tomáše Drmolu.

Babišovi vadí také přerovský advokát Květoslav Hlína, kterého si Faltýnek přivedl do metropole před dvěma lety. Hlína dostal za úkol čistit Prahu od vlivu Iva Rittiga, zvlášť v Dopravním podniku. Sám Hlína si však v hlavním městě rozjel vlastní byznys, kdy převzal zastupování některých městských společností. „Já s panem Hlínou nemám nic společného a byl jsem zásadně proti jeho angažmá od počátku,“ řekl Andrej Babiš pro Český rozhlas.

Právě pražská buňka byla do nedávna v gesci prvního místopředsedy hnutí. Babiš však jasně ukázal, že se časy změnily. Pouhé tři měsíce před volbami vyškrtal z pražské kandidátky Faltýnkovy spojence a ti, kteří zbyli, zůstali v horším postavení. Babišův hněv tak odnesl i vítěz primárek Patrik Nacher, který měl být v Praze jedničkou. Místo něj dosadil Babiš neznámého Petra Stuchlíka, kterému pomáhal v kampani a neustále ho připomínal na své facebookovém profilu. Stuchlík však vyhořel a miliardáře přeskočili díky preferenčním hlasům i Ivan Pilný a Patrik Nacher.

Předseda hnutí navíc vytáhl zpět bývalou spolupracovnici StB Radmilu Kleslovou, která se dostala do zastupitelstva na Praze 10. Také se měla stát Nacherovou asistentkou. Babiš se o Kleslové zmínil i v tajné nahrávce s novinářem Markem Přibilem. „Řekl to té Kleslové, která byla v rozvědce, kterou cvičili, aby byla žena špion, nejlepší špion na světě, blondýna,“ řekl Andrej Babiš.

Faltýnkovi zbyla sněmovna

Jaroslava Faltýnka nakonec grilovalo bývalé Babišovo periodikum Lidové noviny. Před několika týdny přinesly LN rozhovor s druhým mužem hnutí ANO, ve kterém dostával otázky ohledně svého klesajícího vlivu. „Přišel jste o své spojence a spolupracovníky ve vedení Českých drah. Kromě ministerstva dopravy jste měl vliv na pražskou politiku velké radnice. V poslední době jste ale v této věci oslabil. Není to další příklad vyjádřené nedůvěry? Proměnil se váš vztah s premiérem? Nebývali jste si dříve více na blízku?“ i takové dotazy klade redaktor LN Ondřej Koutník Jaroslavu Faltýnkovi.

Faltýnek se v rozhovoru bránil, tvrdil, že jeho vztah s Andrejem Babišem se vyvíjí, Babiš je předsedou vlády a má méně času. Za nesmysl označil, když se ho redaktor tázal na spekulace, zda Faltýnkův a Babišův vztah nezhoršil vývoj v kauze Čapí hnízdo.

Sám však řekl, že směr jeho práce je pouze zaměřen na stranickou disciplínu a vyjednávání s ostatními stranami. „Dnes máme 78 poslanců, což je třikrát víc, než má druhá ODS. Se sociálními demokraty navíc tvoříme menšinovou vládu a já mám povinnost hledat partnery mezi všemi stranami, aby vládní zákony prošly s co nejméně problémy. Tady vidím svou roli, je to pro mě práce na full time,“ řekl Jaroslav Faltýnek

V minulosti se v Lidových novinách často objevovaly texty, které po čase přispěly k „odstřelení“ některých politiků za hnutí ANO. Na jaře se kritické články týkaly exministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO). Ta se nakonec do druhé vlády Andreje Babiše nedostala. Psali jsme o tom zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

„Faltýnek je na vedlejší koleji.“ Babišovy LN ho grilují za oslabenou pozici

Malíř Faltýnek perlí. Své obrazy prodal za 1,4 milionu. Kupoval i Dospiva