Tradiční beseda

Putinova každoroční televizní show: Chválí „průlomový program vlády“ a kritizuje Západ

Tradiční beseda
Putinova každoroční televizní show: Chválí „průlomový program vlády“ a kritizuje Západ

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruský prezident Vladimir Putin prostřednictvím televizních obrazovek beseduje s občany, kteří mu podle Kremlu v minulých dnech zaslali půldruhého milionu dotazů. Každoroční televizní pořad, který se za posledních téměř dvacet let stal pevnou součástí prezidentovy image, se týká hlavně vnitropolitických témat a životní úrovně Rusů. V úvodu prezident hovořil o hospodářských úspěších země a „průlomovém“ programu vlády.

Rusové se v dotazech na prezidenta většinou nezabývají vysokou politikou. Letos je podle pracovníků prezidentské kanceláře tíží hlavně zvyšující se ceny benzinu, nedostatek léků, špatná péče o invalidy nebo vysoké splátky hypoték. V záplavě požadavků a stížností se ale objevují i dotazy na možný Putinův summit s Donaldem Trumpem nebo na vleklý konflikt na východě Ukrajiny. Lidé se prezidenta také ptali například na výši důchodů.

V úvodu pořadu Putin divákům sdělil, že Rusko se pohybuje „absolutně správným směrem“, i když připustil, že příznivý hospodářský vývoj nepociťuje nutně každý Rus. Nová vláda se řídí „průlomovým programem“. „Urychlují se investice, máme dobré saldo obchodní bilance,“ řekl ruský prezident. „Ukazuje to, že máme dobré podmínky pro rozvoj ekonomiky. Jeden z ukazatelů také je, že se zvyšuje věk lidí a stabilizovaly se příjmy,“ řekl Putin.

Ruský prezident si postěžoval na politiku „zadržování“ Ruska, kterou podle něj prosazuje Západ. Řekl, že opakující se obviňování Moskvy je vyvoláno tím, že Rusko se stává konkurentem Západu. „Zadržování je chybná politika, je třeba zahájit konstruktivní spolupráci, která prospěje všem. Každý už to začíná chápat,“ uvedl Putin.

Jednostranné sankce problém jen zhoršují, konstatoval Putin. „Až naši partneři uvidí, že jejich kroky škodí všem, že budou muset ruské zájmy respektovat, sankce skončí,“ řekl Putin.

Po druhé světové válce žijeme v období relativního míru, protože hlavní mocnosti dosáhly strategické rovnováhy, připomněl Putin a obvinil Spojené státy, že tuto paritu chtějí porušit. „Je čas zasednout ke stolu a vypracovat moderní schémata mezinárodní a evropské bezpečnosti,“ řekl ruský prezident.

Oproti minulým letům je Putin ve studiu jen s dvěma komentátory centrální televize, bez zástupců veřejnosti. Má zato tentokrát možnost přímo kontaktovat členy vlády nebo gubernátory, aby jim dotazy adresoval nebo je vyzval k okamžité nápravě nedostatků. Podle dnešní informace deníku Vedomosti Kreml naléhavě doporučil regionálním politikům, aby během Putinova dialogu s veřejností byli na telefonu.

„Prezident může neposlušného gubernátora vytahat za uši, může ho dokonce v přímém přenosu vyhodit,“ citoval list politologa Andreje Koljadina. Putin si podle ruských komentátorů velmi zakládá na schopnosti okamžité operativní reakce, na rezolutním výkonu exekutivních pravomocí a na co nejtěsnějším kontaktu s národem. Formát přímého televizního dialogu je pro tyto cíle podle Kremlu ideální.

Putin, který se poprvé stal prezidentem v roce 2000 a jehož nynější mandát vyprší v roce 2024, beseduje přes televizní obrazovku s občany už posedmnácté. Kreml přikládá této formě propagace hlavy státu velký význam, podle mluvčího Peskova jde „ve smyslu obsahovém i technickém o světový unikát“. Beseda obvykle trvá několik hodin.

,

7. června 2018