Češi a Slováci se prý vzdávají Leopardů ve prospěch Ukrajiny. Tlak na Berlín roste
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko a Slovensko jsou zřejmě ochotny vzdát se ve prospěch Ukrajiny tanků Leopard 2, které mají podle dřívější dohody obdržet z Německa. S odvoláním na své zdroje z diplomatických kruhů to v pátek uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Podle něj krok Prahy a Bratislavy zvýšil tlak na Berlín, aby na pátečním jednání v německém Ramsteinu souhlasil s předáním německých obrněnců Kyjevu. Toto rozhodnutí ale nepadlo a očekává se až v nadcházejících dnech. Mluvčí českého ministerstvo obrany Jiří Táborský ČTK sdělil, že s Českou republikou nikdo z německé strany o možném vzdání se tanků Leopard oficiálně ani neoficiálně nejednal.
Německo loni darovalo Česku a Slovensku tanky Leopard 2A4 náhradou za to, že tyto země předaly Kyjevu desítky kusů zbrojní techniky ze sovětské éry. O variantě, podle které by Německo ještě letos mohlo dodat na Ukrajinu více tanků Leopard v případě, že by Česko a Slovensko odsouhlasily pozdější příjezd slíbených tanků z Německa, informoval FAZ již v úterý. Česká ministryně obrany Jana Černochová ve čtvrtek uvedla, že o zpoždění dodávky leopardů do ČR ve prospěch Ukrajiny se nejednalo.
Obě země podle informací FAZ mohly páteční schůzku takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu využít k návrhu, že prozatím upustí od dalších dodávek a tanky předají Ukrajině. První z těchto tanků byly dodány Praze a Bratislavě loni v prosinci a již byl také zahájen výcvik posádek. Celkem by se podle FAZ mělo jednat o 30 původně vyřazených obrněných vozidel, která od německé a švýcarské armády odkoupil vojenský průmysl v Německu.
Česká a slovenská nabídka podle německého listu zvyšuje tlak na Berlín, aby s dodávkami leopardů souhlasil. Vláda kancléře Olafa Scholze dosud souhlas podmiňovala tím, že Kyjevu předají své těžké tanky také Spojené státy. Existenci takové podmínky v pátek ale mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit popřel. Polsko již dříve několikrát oznámilo, že dodá Ukrajině několik svých tanků Leopard 2, Finsko a další země projevily k tomuto kroku ochotu v případě, že jej Německo odsouhlasí.
Podle FAZ je možné, že Praha a Bratislava získaly ještě před svou nabídkou předání tanků Leopard Ukrajině příslib od USA, že dostanou náhradou starší americké tanky Abrams.