DALŠÍ ŠIKANA FINANČNÍ SPRÁVY?

Dodatečné statisíce za nákup bytů. Ať je ministr odpustí, říká Šabatová

DALŠÍ ŠIKANA FINANČNÍ SPRÁVY?
Dodatečné statisíce za nákup bytů. Ať je ministr odpustí, říká Šabatová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lidé, kteří si od roku 2014 koupili byt v rodinném domě, se dostali do hledáčku finanční správy. Ta jim začala dodatečně vyměřovat čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí. Jedná se přitom často o vysoké částky a k nim můžou přibýt i úroky. Celou věc řešila i ombudsmanka Anna Šabatová. Ta navrhuje ministerstvu financí, aby daň hromadně prominulo.

Když si někdo koupí nový rodinný dům nebo nový byt v bytovém domě, nemusí z něj platit daň z nabytí nemovitosti. To samé si mysleli také lidé, kteří si pořídili byt v rodinném domě. Ačkoliv osvobození platilo od roku 2014, finanční úřady začaly doměřovat daň a také úroky z prodlení, které mohou být až 14,05 procent ročně, až letos.

Podle Jany Melicharové, daňové poradkyně z liberecké společnosti Kodap, se může dotčeným vlastníkům koupě bytu pořádně prodražit. „Finanční správa nedávno začala tyto smlouvy kontrolovat. Kde přišla na to, že jsou ceny osvobozené od daně, začala je od vlastníků zpětně vymáhat. A to i včetně úroků z prodlení,“ uvedla.

Daň z nabytí nemovitosti činí 4 procenta. Pokud si někdo v minulosti například koupil bytovou jednotku v rodinném domě v hodnotě 3 000 000 Kč, byla mu zpětně vyměřena daň 120 000 Kč. K tomu je nutné přičíst ještě úroky z prodlení, které mohou být až 14,05 procenta, tedy v tomto konkrétním případu ročně i 16 860 korun.

Ať to ministr financí všem promine

Celou věcí se začala zabývat také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která to označila za možné nedůvodné znevýhodnění určité skupiny vlastníků. Jedná se podle ní ale spíše o nechtěnou díru v zákoně. „Že jde o nezamýšlenou mezeru v zákoně, podporuje také fakt, že bývalý ministr financí Andrej Babiš podal návrh na změnu zákona, který rozšiřuje osvobození právě i na byty v rodinných domech,“ uvedla v tiskové zprávě.

Podle ministerstva financí se ale o mezeru v zákoně nejedná. „Nejedná se o mezeru v zákoně. Osvobození je navázáno na to, jak je účel staveb upraven ve stavebních předpisech. Finanční správa, Ministerstvo financí ani Senát nemohou za to, že developeři začali obcházet stavební uzávěry stavbou „paneláků na ležato“,“ uvedl resort financí. Osvobozené od daně jsou podle něj jen byty v bytových jednotkách ne ty v rodinných domech.

Ilustrační foto, Shutterstock .

Problém ale je, že i kdyby Babišova novela začala platit, netýkala by se lidí, kteří získali byt ještě před její účinností. Tedy všech lidí, kteří si jej koupili od začátku roku 2014 až do začátku platnosti novely. Šabatová proto navrhuje několik variant, jak situaci vyřešit ve prospěch lidí, kterým doplatek hrozí. Dvě z nich jsou legislativní a znamenaly by změnu zákona, která je ale s ohledem na blížící se volby nepravděpodobná.

Třetí řešení by bylo snazší a mohl by jej udělat nový ministr financí Ivan Pilný (ANO). Šabatová totiž navrhuje, aby daně hromadně prominul z „důvodu nesrovnalostí z uplatňování daňových zákonů“.

Ve středu ale proběhlo zasedání rozpočtového výboru, kde náměstkyně ministra financí Alena Schillerová v souvislosti s dvojím zdanění českých lodníků zaměstnaných v Nizozemsku uvedla, že je resort obecně proti plošnému promíjení doměřených daní. Podle ní by to akorát vedlo k tomu, že by se o výjimky začaly hlásit i další skupiny lidí.

Podle ministerstva financí si ale mohou lidé zažádat za určitých podmínek o prominutí úroku. „Poplatníci, kterým na základě chybného uplatnění osvobození vznikl úrok z prodlení, mohou požádat správce daně o jeho prominutí,“ uvedl resort. Podle zákona tak může být úrok odpuštěn těm lidem, kteří se v posledních letech nedopustili porušení daňových nebo účetních předpisů. 

Šikana ze strany úředníků

Finanční správa přitom čelí v poslední době kritice kvůli tomu, že šikanuje podnikatele a živnostníky. To, že svým postupem poškozuje poctivé firmy, připustil i odcházející premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl, že úředníci podle něj vybírají daně represivním způsobem. „V poslední době však roste podezření, že tento postup daňové správy poškozuje a likviduje i poctivé firmy,“ řekl Sobotka.

Za poslední rok uvalila finanční správa na podnikatele administrativní zátěž v podobě kontrolního hlášení DPH, elektronické evidence tržeb (EET), zvýšila počet zajišťovacích příkazů a začala komplikovat dobrovolnou registraci k plátcovství DPH. To všechno pod hrozbou vysokých, až desetitisícových pokut.

,