Proběhne exhumace hrdinů?

Kdo je v šachtě s Gabčíkem a Kubišem? Mrtví mají dostat jména

Proběhne exhumace hrdinů?
Kdo je v šachtě s Gabčíkem a Kubišem? Mrtví mají dostat jména

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hrdinové protinacistického odboje Jan Kubiš a Jozef Gabčík a s nimi stovky dalších, kteří jsou pohřbeni v masových hrobech, jsou zase o kus blíž k tomu, aby měli důstojné místo na odpočinek. Pomoci k tomu má projekt „Jména mrtvým“. Ten si klade za cíl vypracovat přesný seznam lidí, kteří skončili nedůstojně pohození v masových hrobech po celé České republice.

„Přijde nám nesprávné, aby oběti totalitních režimů ležely v neoznačených hrobech. Všichni mají právo na to, aby místo posledního odpočinku bylo pietnější,“ řekl pro Echo24 soudní znalec Daniel Vaněk, který na projektu spolupracuje.

Upozorňuje i na to, že se ale zdaleka nejedná jen o osoby Gabčíka s Kubišem, kteří leží v hromadné odpadové šachtě na hřbitově v Ďáblicích. „To není jen o Ďáblicích, a je to skvělé, že součástí toho, by se vyhrabali největší váleční hrdinové Gabčík s Kubišem. Ale tady jsou další stovky normálních obětí. A tam prostě nejde kádrovat po smrti. Hrozně bych si přál, aby ti lidé byli identifikovaní a uložení na lepším místě,“ dodal Vaněk.

Celý projekt, který byl uplynulý týden představen i v Senátu, má výraznou podporu ze strany akademiků, historiků i politiků. Oficiální podporu vyjádřil například rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima, kandidáti na prezidenta Michal Horáček a Jiří Drahoš nebo ministři Pavel Bělobrádek či Daniel Herman, poslankyně za ODS Jana Černochová, senátoři Jiří Šesták a Miluše Horská a nebo třeba komunistický politický vězeň František Čuňas Stárek. Aktuální seznam naleznete zde.

Ministerstvo obrany masové hroby řešit nechce

I přes podporu napříč politickým spektrem se však zatím nepodařilo pro projekt získat ministerstvo obrany, pod které spadá Odbor pro válečné veterány a které by práce na identifikaci, exhumaci i řádném pohřbení těl mohlo koordinovat. Navíc ministerstvo má ze zákona povinnost starat se o válečné hroby, což právě proto, že v něm zřejmě leží Jan Kubiš a Jozef Gabčík, je i ten v Ďáblicích.

Jan Kubiš, Jozef Gabčík - FOTO: Koláž Echo24 / commons.wikimedia.org

Ještě před rokem přitom ředitel odboru Eduard Stehlík pro Echo24 řekl, že by kvůli problematice masových hrobů mohl vzniknout nový zákon. „Takže vznikne nový zákon. Novela v tomto případě nestačí,“ uvedl v srpnu 2016. Dnes je však podle něj situaci jiná a ministerstvo není nakloněno k tomu, se problematikou válečných hrobů zabývat.

Eduard Stehlík aktuálně na dotaz Echo24, proč tomu tak je, však řekl, že má zakázáno se k celé situaci vyjadřovat. Zdá se tedy, že ačkoliv jsou pro identifikaci a exhumaci těl jak pozůstalí obětí, Sdružení bývalých politických vězňů i Konfederace politických vězňů, tak jediný, kdo se na věci zasekl, je ministerstvo obrany. Celou situací by se v týdnu měl zabývat i podvýbor Poslanecké sněmovny pro válečné veterány.

Pietní akce v Ďáblicích

Na ďáblickém hřbitově se zároveň v pondělí 26. června v deset dopoledne, jako již každoročně, uskuteční pietní shromáždění k uctění památky obětí komunistického režimu. V masovém hrobě totiž neleží jen oběti nacistickému režimu, ale i ti z dob komunismu a zřejmě i nacisté a kolaboranti jako K. H. Frank nebo Karel Čurda, který právě zmíněné československé parašutisty zradil a udal. Jsou zde i utonulí nebo malé děti. Lidé zde byli ukládáni od roku 1938.

Pietní shromáždění k uctění obětí komunistického režimu pořádá Sdružení bývalých politických vězňů. To společně s Konfederací politických vězňů a dalšími organizacemi zároveň v letošním roce uspělo s vyhlášením Čestného pohřebiště národní kulturní památkou. Čestné pohřebiště v areálu Ďáblického hřbitova je patrně největším svého druhu. Mimo něj je pohřebiště politických vězňů také v Motole a na řadě dalších míst v ČR.