KULTURNÍ TIPY LUKÁŠE NOVOSADA

Příběhy vytahované z minulosti

KULTURNÍ TIPY LUKÁŠE NOVOSADA
Příběhy vytahované z minulosti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čím a jak žijí filmová skladiště

Spor o digitalizaci a restauraci starých českých filmů, o vhodný postup, jak filmy uchovat pro další generace, se s přestávkami objevuje už několik let v různých tuzemských médiích (ostatně tento časopis mu věnoval jeden ze svých Salonů). Ta výdrž je s podivem, vždyť jde o téma výsostně odborné, vědecké, trochu nesrozumitelné. Velký časový i obrazový prostor, díky jehož sledování snad půjde pochopit víc, mu nyní nabídla Česká televize ve svém šestidílném seriálu dokumentů Arzenál. Půlhodinové snímky pojednávají i jiná témata, jež souvisejí s historií tuzemského filmu i filmu obecně. Pátrají po historii klasických českých děl (třeba záběry z ošetřování jednoho z Palachových následovníků považoval jejich režisér Karel Vachek za ztracené) či se věnují postavení filmu v současnosti (tedy dokladu, že film se do značné míry místo služby stal předmětem).

Záběr z dokumentárního seriálu České televize Arzenál - Česká televize

Seriál Arzenál aneb Filmy, jak je neznáte vysílá ČT Art vždy v pátek od 22:30.
Odvysílané díly možno zhlédnout v internetovém vysílání České televize.

Pražské kauzy z Prvního na Dvojce

Současné tuzemské opojení detektivkou je všudypřítomné: žánru se daří v literatuře, televizi, rozhlase – snad jen film je pozadu. Každopádně to skóre je vděčné, protože s kvantitou, jak známo, vzrůstá odvaha tvůrců a zvedá se kvalita. Vidno třeba v tom rozhlase: jeden z autorů úspěšného a zdařilého televizního seriálu Případy 1. oddělení Josef Mareš – taktéž vedoucí pražského oddělení vražd kriminální policie – si troufl na rozhlasovou detektivku. Čili vlastně přijde na možnost porovnat, jak týž koncept funguje ve dvou různých médiích. Novinka se jmenuje Záhadné bodnutí a je to ovšem zpracování reálného případu: „Hra začíná voláním zoufalé ženy, která na policii oznamuje pobodání manžela blíže neurčeným násilníkem. Do bytu na Vinohradské ulici přijíždějí kpt. Šulc s kpt. Zavázalem, přičemž hned po prvním ohledání místa činu jim detaily nesedí.“

Záběr ze seriálu Případy 1. oddělení - Česká televize

Josef Mareš: Záhadné bodnutí. Původní rozhlasová detektivka
Režie: Filip Skuhrovec
Dramaturgie: Kateřina Rathouská
Hrají: Ondřej Vetchý, David Novotný, Tereza Bebarová, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš a další
Stopáž: 50:48. Vysílá Český rozhlas 2 – Praha 2. října od 20:00.

Kolik je málo, kolik dost a kolik příliš

Zkraje října přichází na osmdesátiny Václava Havla. Kulatin se sice nedožil, opomenuty ale nebudou – premiéru k jeho narozeninám stíhají dvě divadla: Městské divadlo Zlín připravilo klasický kus, aktovku Vernisáž. Brněnské Centrum experimentálního divadlo je odvážnější: z Rozrazilu, totiž kdysi scénického časopisu divadla Husa na provázku, vytáhlo Historickou meditaci o pěti dějstvích aneb Zvolna se blíží ráno 28. října – črtu, kterou Havel pro časopis napsal v roce 1988. Ta je vykopnutím festivalu Málo bylo Havla!, vlastně zprávou o opracovanosti mýtu o bývalém prezidentovi: týdne plného představení Havlových her, besed, vernisáží, filmových projekcí a dumání nad zdejší politikou. A tak třeba dojde na trenky nad Pražským hradem v inscenaci Včera jsme to spustili nebo inscenaci o vlivu tajných služeb, nazvanou příznačně Odmocnina z Havla.

Záběr z inscenace Zítra to spustíme - Archiv festivalu Málo bylo Havla!

Festival Málo bylo Havla! v Divadle Husa na provázku od 4. do 10. října.
www.malobylohavla.cz

Každému edice jaksepatří podle zásluh

Je to pěkná souhra: už už se blíží vydání textů a čerstvě dokončené a poučné bibliografie Mileny Jesenské, ale již si lze přečíst soubor básnického a povídkového díla její dcery „Honzy“ neboli Jany Černé, rozené Krajcarové – to po tatínkovi, architektu Jaromírovi. Černá je známá prózou Adresát Milena Jesenská, originálně shrnující a komentující osud její matky: její přátelství s Franzem Kafkou, odhodlaný boj proti nacismu, levicový náhled na svět atd. Tahle novela vyšla už třikrát, naposledy předloni, jinak ale je Honza pořád teprve objevovaná spisovatelka – přesněji znovuobjevovaná. Novinka je summa autorčiny rané erotické poezie ze čtyřicátých let, jsou tu dopisy jejímu někdejšímu partnerovi Egonu Bondymu, povídkové knihy Hrdinství je povinné, Nebyly to moje děti a ovšem povídky vydané v šedesátých letech pouze časopisecky.

Jana Krejcarová-Černá: Tohle je skutečnost (Básně, prózy, dopisy)
Vydalo nakladatelství Torst roku 2016. 464 s. 348 Kč.