Do davu najel 20letý Alex Fields

Akce bílých rasistů vyvolává v USA odpor, kritiku sklízí i Trump

Do davu najel 20letý Alex Fields
Akce bílých rasistů vyvolává v USA odpor, kritiku sklízí i Trump

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nepokoje v americkém Charlottesvillu vyprovokované akcí bělošských extremistů vyvolávají v USA rostoucí odpor a kritiku sklízí i nejednoznačný komentář prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z dnešních informací amerických médií. Při demonstraci neonacistů v sobotu jeden člověk zemřel a několik bylo zraněno. Trump akci v Charlottesvillu odsoudil, ale kritizoval nenávist a násilnosti „mnoha stran“. Rasisty za původce nepokojů neoznačil.

Do demonstrace se podle agentury AP zapojily špičky americké ultrapravice včetně vůdce takzvané alternativní pravice Richarda Spencera a náčelníka Ku Klux Klanu Davida Duka. Ten prohlásil, že bílí extremisté „pracují na plnění slibů Donalda Trumpa“.

Stanovisko šéfa Bílého domu pochválil dnes také americký neonacistický web Daily Stromer. „Trumpův komentář byl dobrý. Nezaútočil na nás. Jen řekl, že národ se musí semknout. Nic zvláštního proti nám, vůbec žádné odsouzení,“ uvedl web.

Trump na události v Charlottesvillu reagoval sérií vzkazů na twitteru, v nichž nabádal k obnově pořádku a zajištění bezpečnosti lidí. V Bedminsteru ve státě New Jersey, kde tráví dovolenou, novinářům řekl, že co nejrozhodněji odsuzuje „tento ohavný projev nenávisti, bigotnosti a násilí na mnoha a mnoha stranách“.

Na twitteru pak napsal, že „bez ohledu na barvu, víru, náboženství nebo politickou stranu jsme všichni především Američané“. O odpovědnosti bílých rasistů za nepokoje se ale nezmínil.

Prezidentovo stanovisko vyvolalo odmítavé reakce, a to i mezi jeho stoupenci. Guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa oddaně podporuje už od volební kampaně, na sociálních sítích napsal: „Odmítáme rasismus a násilí bělošských nacionalistů, jak se ukázali v Charlottesvillu. Každý z vedení se k tomu musí vyslovit“. Floridský senátor Marco Rubio uvedl, že „na nacistech, KKK (Ku Klux Klanu) ani stoupencích bělošské nadvlády není nic vlasteneckého. Amerika se snaží být přesným opakem“.

„Pane prezidente, zlo musí být pojmenováno. Jsou to stoupenci bílé nadvlády, šlo o terorismus,“ vzkázal do Bílého domu republikánský senátor z Colorada Cory Gardner.

Reakcí na neonacistickou demonstraci ve Virginií byly v noci na dnešek i protesty na jiných místech v USA. Centrem kalifornského Oaklandu například pochodovaly stovky lidí, kteří skandovali „Nazvěte to pravým jménem“. Část demonstrantů, kteří zablokovali dálnici, policie podle listu San Francisco Chronicle rozehnala. Demonstrace byly hlášeny i z Los Angeles a San Diega.

Identita útočníka je známá

Americká média zveřejnila identitu muže, který autem najel do davu protirasistických demonstrantů a který jednu ženu zabil a devatenáct dalších lidí zranil. Je jím 20letý James Alex Fields mladší. Policie ho zatkla a obvinila z vraždy.

Fieldsova matka uvedla pro CNN, že Fields přijel na demonstraci podpořit krajní pravici. James Fields byl vyfocen během demonstrace se štítem a v tričku organizace Vanguard America, která demonstraci spoluorganizovala. Vanguard America nicméně popřela, že by Fields byl jejím členem. Trička i štíty prý rozdávali každému, kdo o ně stál.

,

13. srpna 2017