Zásah vyšetřovatelů

Policie zadržela šéfa fotbalu Peltu, právníka Janstu a politika Březinu

Zásah vyšetřovatelů
Policie zadržela šéfa fotbalu Peltu, právníka Janstu a politika Březinu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V sídle Fotbalové asociace ČR na Strahově zasahuje policie, která zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu. Rovněž byl zadržen šéf České unie sportu Miroslav Jansta a vlivný pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina. Vyšetřovatelé prohledávají kanceláře v souvislosti s dotacemi ministerstva školství. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí.

Pelta je v budově asociace v doprovodu svého advokáta Bronislava Šeráka. „Pan předseda je v budově, probíhá šetření. Je po boku pana Šeráka. V tuhle chvíli další informace nemáme,“ řekl novinářům mluvčí FAČR Michal Jurman. Podle informací Seznam.cz byl Pelta zadržen již včera v noci, když se chystal odletět do Monaka na zápas Ligy mistrů.

Miroslav Pelta - FOTO: David Selecký / Wikimedia Commons

Mluvčí neoznámil ani důvod zásahu v budově asociace. „Fotbalová asociace ČR vychází od rána policii všemi možnými způsoby vstříc a snaží se jí být nápomocna. V tuhle chvíli probíhají prohlídky jednotlivých místností a prostor FAČR, které během dnešního dne ještě probíhat dál budou,“ uvedl Jurman.

Sídlo asociace je od brzkého dopoledne uzavřené a všechny vchody do něj střeží policie. U budovy stojí několik policejních aut s ústeckými poznávacími značkami. Na Strahov dorazil také bývalý ministr školství Marcel Chládek, který působí na FAČR jako generální manažer fotbalových akademií.

Podle serveru Aktuálně, jenž o akci informoval jako první, policie zasahovala i na ministerstvu školství a odvezla k výslechu náměstkyni ministryně Simonu Kratochvílovou, která má na starosti sport. To později potvrdila i ministryně školství Kateřina Valachová. „Musím říct, že jsem nařídila resortu plnou součinnost ve všech složkách a pověřila jsem státního tajemníka, aby byl plně k dispozici. Týká se to sportovních dotací. Samozřejmě mám zájem na plném prošetření věci. Více informací bohužel nemohu sdělovat s ohledem na probíhající vyšetřování,“ uvedla Valachová České televizi. „Bohužel nyní mohu pouze potvrdit, že se to týká sportovních dotací a chtěla bych říct, že policie bude také při svém vyšetřování vycházet z interních auditů a personálních opatření, včetně kárných řízeních, které jsem nařizovala v průběhu roku a tři čtvrtě směrem k této sekci. V tuto chvíli mohu potvrdit, že policie zadržela několik osob ze sekce sportu, včetně paní náměstkyně,“ dodala.

Pětapadesátiletý právník Miroslav Jansta je šéfem České unie sportu a České basketbalové federace. Dlouhodobě je také blízkým spolupracovníkem předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty, který byl dnes rovněž zadržen. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde byl loni zrekonstruován stadion Přátelství, který má být hlavním bodem vyšetřování. Na jeho rekonstrukci se podílelo ministerstvo školství.

Březinu si podle informací ČTK z pražského magistrátu z budovy úřadu odvedli dva policisté v civilu. Březinův advokát Vojtěch Novotný nechtěl zásah blíže komentovat. „Není obviněný, více k tomu nyní nebudu říkat,“ řekl rozhlasu. Podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka byla policie na magistrátu právě v kancelářích Březiny a Fáberové. „Předpokládáme, že se to týká grantů na ministerstvu školství,“ uvedl.

Podle informací Seznamu souvisí razie s rekonstrukcí stadionu Přátelství. Kvůli ní si v roce 2014 směnily pražský magistrát, Janstova ČUS a Peltova fotbalová asociace pozemky a stavby na Strahově.

Stadion Přátelství vznikl už v období první republiky pro potřeby klubu SK Hradčany. První rekonstrukcí prošel před mistrovstvím Evropy v atletice v roce 1978. Nynější rekonstrukce vyšla na 81,4 milionu korun z kombinovaných zdrojů FAČR, FIFA, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pražského magistrátu.

Problematické dotace?

Podle Bradáčové se domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor a pozemků konají „na řadě míst v Praze i v dalších městech“. Provádějí je policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Policisté provádějí domovní prohlídky také v sídle ministerstva školství a v jabloneckém klubu, který vlastní právě Pelta.

„Zatím se k celé věci vyjadřovat nemůžu, protože k tomu nemám vůbec žádné relevantní informace. Dozvídám se všechno z médií,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Bradáčová v prohlášení uvedla, že v souvislosti s dotacemi ministerstva školství byli tři lidé a jedna firma obviněni ze zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde na 526 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

,

3. května 2017