Sporná nominace

Sobotka se postavil Zemanovi. Srp v Etické komisi nebude

Sporná nominace
Sobotka se postavil Zemanovi. Srp v Etické komisi nebude

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl jmenovat zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrh na Srpovo jmenování minulý týden vzešel od prezidenta Miloše Zemana. Ten s rozhodnutím premiéra spokojen není. Prostřednictvím Twitteru mluvčího Jiřího Ovčáčka sdělil, že Srp kdysi jednoznačně prokázal odvahu, Sobotka však nikoliv. „Jde o klasické chucpe pana premiéra,“ pronesl Ovčáček v ČT.

Podle premiéra nesplňuje Srp zákonné požadavky, mezi které patří i spolehlivost. Srpova osobní historie podle něj zavdává příčiny k pochybnostem o této spolehlivosti. „Jsem si vědom toho, že pan Karel Srp udělal hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu, bohužel ale udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel StB. Proto nesplňuje zákonné předpoklady pro to, aby byl členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrhu kontrasignovat jeho členství nemohu vyhovět,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl jmenovat zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu - Foto: Jan Zatorsky

Z veřejně dostupných zdrojů podle oficiálního sdělení Bohuslava Sobotky přitom vyplývá, že pan Karel Srp v letech 1979–1982 poskytoval informace Státní bezpečnosti a na desítkách schůzek předával StB řadu zpráv, stojí v prohlášení premiérova úřadu. Sobotka o tom již informoval prezidenta Miloše Zemana.

‚Chucpe, zbabělost, alibismus,‘ pustil se Hrad do Sobotky

Prezident na to také již prostřednictvím svého mluvčího reagoval. Karel Srp podle něj jednoznačně prokázal odvahu v době, kdy nebyla levná. „Sobotka odvahu neprojevuje, jde za hlasem mediálnímu mainstreamu,“ píše na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„V každém případě je třeba říct, že pan premiér se zachoval klasicky, to znamená svým oblíbeným zbabělým způsobem odůvodňuje neodůvodnitelné,“ komentoval dál Ovčáček. „Jde o klasické chucpe pana premiéra,“ uvedl.

„Pan prezident rozhodně nebude akceptovat to, co učinil právě teď v těchto chvílích pan premiér. To odůvodnění je vágní a pošlapává celý život Karla Srpa. Pan premiér neprojevil nikdy takovou odvahu jako Karel Srp, který byl v roce 1986 uvězněn komunistickým režimem. Jinými slovy řečeno komunisté Karla Srpa zavřeli a Bohuslav Sobotka pošlapal jeho jméno,“ pokračoval Jiří Ovčáček v kritice premiéra a jeho rozhodnutí.

Ovčáček: Premiér neguje rozhodnutí soudu, je to skandální

Pro prezidenta je podle Ovčáčka nejdůležitější rozhodnutí soudu z roku 2000, kdy rozhodl, že Srp byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. „My žijeme v právním státě a jestliže soud rozhodl tak, jak rozhodl, to znamená, že Karel Srp byl veden ve svazcích StB neoprávněně, tak je to rozhodnutí soudu a nad rozhodnutím soudu není ani pan premiér ani žádná etická komise ani žádní historici. Jinými slovy je to alibismus a jsou to pouhé výmluvy, prostě a jednoduše pan premiér se rozhodl zalíbit určitě části mediálního světa. A to je vše. Opakuje se tato událost, připomínám některé 17. listopady. Pikantní je to v situaci, kdy se pan premiér halasně hlásil k Chartě 77,“ uvedl dále Ovčáček.

Ačkoliv právní cesta na to, jak by se Karel Srp mohl členem Etické komise i přes Sobotkův nesouhlas stát, zřejmě neexistuje, Zeman se podle Ovčáčka vzdát nehodlá.

Jak přesně by Zeman chtěl rozhodnutí premiére Bohuslava Sobotky zvrátit, ale Ovčáček neřekl. „Nebudu hovořit o konkrétních krocích pana prezidenta. Ten je samozřejmě o celé věci informován a po poradě se svými spolupracovníky a právníky zvolí další postup. Je to čerstvá informace a v každém případě, jak jsem to uvedl i na sociální síti Twitter, jde o klasické chucpe pana premiéra. To slovo je plně vystihující k jednání pana premiéra,“ uvedl dále Ovčáček.

Kontroverzní nominace

O zvážení nominace Karla Srpa premiéra žádal dopisem i hudebník a publicista Miroslav Vodrážka. Proti Srpově nominaci se již dříve ohradil například zpěvák Jaroslav Hutka či historik Petr Blažek.

„Jelikož jmenování prezidenta musí podepsat také předseda vlády, dovoluji si v tomto otevřeném dopisu zdůraznit, že podle § 7 odst. 3 zákona č. 262/2011 Sb. o účastnících odboje a odporu proti komunismu, členem Komise může být zvolena nebo jmenována fyzická osoba, která je plně svéprávná a je spolehlivá bezúhonná, a že za spolehlivého nelze pro účely tohoto zákona považovat toho, kdo svým jednáním v době nesvobody zavdal důvod pochybovat o řádném výkonu funkce člena Komise,“ napsal v dopise Bohuslavu Sobotkovi Miroslav Vodrážka.

Vodrážka v dopise premiérovi mimo jiné připomněl i to, že Srp byl v seznamech StB veden jako spolupracovník pod krycím jménem hudebník. „Jaroslav Hutka a Vladimír Merta poukazovali na skutečnost, že ve svých svazcích, které na ně vedla StB jako na nepřátelské osoby, našli i agenturní zprávy od spolupracovníka StB s krycím názvem Hudebník. V registru svazků je pod registračním číslem 25662 a archivním číslem 749669 uvedeno právě jméno Karla Srpa,“ uvedl v dopise Miroslav Vodrážka.

Do Etické komise byl jmenován například i historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek, který volbu Karla Srpa nepovažuje za šťastný krok. „Dnes jsem se dozvěděl, že do stejné instituce byl nominován prezidentem Karel Srp, který přitom v minulosti nedostal osvědčení účastníka protikomunistického odboje, neboť byl několik let registrován jako spolupracovník StB,“ uvedl minulý týden na svém Facebooku Petr Blažek.

K nominaci Karla Srpa se kriticky vyjádřil i zpěvák Jaroslav Hutka. „No to je výborné, mám ve svém estébáckém spise od Karla Srpa na sebe čtyři udání. StB o mně neměla moc informací, on jim je pečlivě doplnil. Jemu jsem věříval a všechno řekl, po převratě jsem se to pak dočetl ve spise. To už asi není kozel zahradníkem, to je jaksi svět na ruby...“ napsal na svém Facebooku Hutka.

Karel Srp byl v 60. letech jedním ze zakladatelů Jazzové sekce a později se stal i jejím předsedou. Odpovídal tak za činnost organizace, která mimo oficiálních publikací vydávala i samizdatovou literaturu. Za což byl však Karel Srp společně s dalšími členy v roce 1986 poslán na 16 měsíců do vězení.
Srpovo jméno se však objevilo také také v seznamech StB, kde figuruje jako tajný spolupracovník pod krycím jménem hudebník. V prosinci roku 2000 ale Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně.
28. října 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. Oba muže pojí také dlouholeté přátelství.

, ren