Legální držitelé do zbraně!

Vláda Chovancovu dobrovolnickou armádu nepodpořila

Legální držitelé do zbraně!
Vláda Chovancovu dobrovolnickou armádu nepodpořila

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda se neshodla na novele ústavního zákona, která umožňuje majitelům zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka. Návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na vytvoření tzv. dobrovolnických jednotek již dříve za velmi nebezpečný a nedomyšlený označil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Chovance ráno před jednáním před Úřadem vlády podpořili členové Českomoravské myslivecké jednoty a legálních držitelů zbraní, kteří vládě předali petici s 50 000 podpisy. Novelu bude nyní projednávat parlament.

Vláda se podle slov jejího mluvčího Martina Ayrera na návrhu novely ústavního zákona neshodla. „K návrhu nepřijala stanovisko,“ napsal Ayrer na Twitteru.

Za novelou ústavního zákona stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Cílem novely podle autorů není zakotvit držení zbraní jako základní právo. Lidé by ale mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu.

Nynější zákonné podmínky pro držení zbraní by platit nepřestaly. Motivem pro sepsání novely ústavního zákona je i navrhovaná evropská směrnice, jež má vlastnictví zbraní zpřísnit a kterou Česko kritizuje.

Návrh je nebezpečný a nedomyšlený, zní z ANO

Chovanec před jednáním řekl, že má pro svůj návrh podporu sociálnědemokratických ministrů. „Uvidíme, jak se zachovají kolegové z hnutí ANO, kteří to opět vzali jako politický souboj,“ podotkl Chovanec. Připomněl, že i když vláda k ústavnímu zákonu vydá pozitivní nebo neutrální stanovisko, tak rozhodovat se bude hlasováním ve Sněmovně. „Pevně doufám, že to projde a že v Poslanecké sněmovně získáme dost hlasů na to, aby to získalo podporu,“ dodal Chovanec.

Ministři spravedlnosti Robert Pelikán a životního prostředí Richard Brabec (oba ANO) se změnou ústavního zákona nesouhlasí. „Ústavní změnu považuji za velmi nebezpečnou, nedomyšlenou, byl bych velice nerad, kdyby byla,“ řekl Pelikán před jednáním vlády.

Je to předvolební populismus, kritizuje Chovancův návrh TOP 09

„Jde o předvolební populismus. Právo na držení a použití zbraně není třeba zakotvovat do ústavního zákona. Náš současný zákon o zbraních a střelivu je zcela vyhovující, stejně tak instituty nutné obrany a krajní nouze, které lze použít také při ochraně zdraví a životů jiných osob, tedy i při teroristickém útoku,“ uvedl pro Echo24 opoziční poslance z TOP 09 Martin Plíšek.

Návrh podle něj může být navíc zneužitelný pro formování různých ozbrojených domobran. „Ty mohou mít zcela jiné cíle, než ochranu bezpečnosti, územní celistvosti a demokratických základů ČR,“ dodal Plíšek.

Chovanec v pondělí opět připustil, že návrh je částečně reakcí na směrnici EU, která má zpřísnit podmínky pro držení zbraní. Novela má podle ministra ochránit přísné a fungující tuzemské zákony.

Upozornil, že pokud evropská směrnice projde v „nejhrubší“ podobě, tak vnitro podá žalobu. Nyní se připravují podklady pro její případné podání. „Na začátku to byl možná dobrý úmysl, ale to provedení je za školní známku pět mínus,“ komentoval směrnici Chovanec. Směrnice se nelíbí ani ministrovi Brabcovi. „Evropskou normu opravdu považuji za špatnou a zbytečnou, za něco, co není podle mého názoru nezbytné,“ uvedl Brabec.

Vláda se neshodla na novele ústavního zákona, která umožňuje majitelům zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka - Ilustrační foto: Shutterstock

Na evropskou směrnici a změnu ústavního zákona reaguje i petice, kterou v pátek Úřad vlády obdržel. „Ústavní právo na zbraň není nic jiného než ochrana našeho dobrého zákona o zbraních a střelivu. Nikdo neříká, aby se lidi ozbrojovali nebo aby se rozdávali zbraně,“ řekl Bohumil Straka z Českomoravské myslivecké jednoty.

Už nejsme žádným protektorátem

Střelecká veřejnost později na tiskové konferenci byla k politikům, kteří nejsou pro ústavní zakotvení držení zbraní, velmi kritická. Kritizovali i evropskou směrnici. „Někteří politici sice odsuzují návrh Evropské komise, ale nechtějí nic udělat proto, abychom my něco pověděli. Vy v Bruselu si to odhlasujte, ale my vaši směrnici prostě nepřijmeme. My čeští občané si nechceme nechat kázat nesmysly, nejsme žádným protektorátem,“ řekl na tiskové konferenci podplukovník Pavel Černý.

Evropská unie bude o směrnici hlasovat 15. března a střelecká veřejnost již v pondělí varovala, že pokud tento návrh projde, svolá demonstraci na Václavském náměstí.

, , ren

27. února 2017