Česká velvyslankyně: ‚V Sýrii v roce 2011 revoluce nebyla‘. Na vině je Západ

Česká velvyslankyně: ‚V Sýrii v roce 2011 revoluce nebyla‘. Na vině je Západ

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi tvrdí, že v roce 2011 v Sýrii k žádné revoluci nedošlo. Jednalo se prý spíše o snahy Západu, který se snažil Sýrii „vyjmout z Osy zla společně s Íránem“. Diplomatka to uvedla na nedávné debatě Institutu 2080. Konflikt v Sýrii ovšem odstartovaly pokojné protesty, které režimní bezpečnostní síly krvavě potlačily.

Podle Filipi se o možné eskalaci konfliktu, který vypukl v roce 2011, vědělo, existovaly patřičné studie, ale západní mocnosti prý i přesto upřednostňovaly svůj plán k řešení situace. To podle velvyslankyně, která v Sýrii působí i jako spojka Spojených států a států EU, které zde ambasádu nemají, přispělo k vytvoření dnes nebezpečné osy Rusko-Sýrie-Irák-Írán.

„V případě Sýrie se to skutečně nazvat revolucí nedá. Sýrie podle dřívější kategorizace patřila k té ‚Ose zla‘, společně s Íránem, ale Západ se jej snažil z té osy vyjmout a přemlouval jej, aby se zřekl spojenectví s Íránem. Takže to, co začalo v březnu 2011, byl výsledek snah, které nebyly příliš uskutečnitelné,“ míní Filipi.

Konflikt v Sýrii přitom začaly právě protesty veřejnosti, která vyšla do ulic nespokojená s vládou Bašára Asada. Série demonstrací v rámci tzv. arabského jara, nebo-li řada občanských povstání v arabských zemích jako Tunisko nebo Egypt, vyústila až ve válku s opozičními složkami na jedné straně a Asadovým režimem na straně druhé. Během nepřehledného konfliktu využili všudypřítomného chaosu teroristé z nejrůznějších uskupení, které v oblasti usilují o moc. Zatím ve válce zemřely statisíce, pouze se odhaduje, že toto číslo nyní už překonalo hranici 300 tisíc zabitých.

Obavy pak velvyslankyně vyjádřila ohledně osudu Kurdů, kteří mají dlouhodobě nezáviděníhodnou pozici v regionu. „S posledním vývojem mám znovu obavy, co vlastně s Kurdy bude,“ prohlásila Filipi na konferenci „Bez politické korektnosti“ Institutu 2080, kde vystoupila spolu s velvyslancem ČR v Izraeli Ivo Schwarzem, s tím, že se proti kurdské menšině ochotně dohodne každý s každým, a to „v negativním slova smyslu“.

20. září 2016