Sněmovna o dluhopisech

Poslanci: Babiš musí do 30. dubna vyvrátit podezření z daňových úniků

Sněmovna o dluhopisech
Poslanci: Babiš musí do 30. dubna vyvrátit podezření z daňových úniků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr financí Andrej Babiš musí do konce dubna vyvrátit „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Rozhodla o tom ve středu Poslanecká sněmovna. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl podle schváleného dokumentu vyvodit vůči Babišovi prozatím nespecifikované důsledky. Babiš po rozhodnutí sněmovny vzkázal, že on nic vysvětlovat nebude.

Ministr financí by měl podle sněmovny ve stejné lhůtě taky „věrohodně“ vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Návrh usnesení prosadila vládní KDU-ČSL. Jaké důsledky by měl ministerský předseda vůči Babišovi vyvodit, dokument neuvádí.

Sněmovna také podpořila dřívější usnesení svého rozpočtového výboru, který se firemními korunovými obligacemi zabýval. Výbor sdělil, že existují doložitelná podezření, že některé společnosti a jejich vlastníci mohli v roce 2012 při vydávání korunových dluhopisů zneužít nebo obcházet daňové zákony. Výbor požádal finanční ředitelství, aby vydalo metodický pokyn k prověření těchto emisí.

Celý text schváleného usnesení Poslanecké sněmovny:

Souhlasí s usnesením Rozpočtového výboru číslo 579 ze dne 8. 3. 2017.

Žádá, aby ministr financí věrohodně vysvětlil své příjmy použité na nákup dluhopisů společnosti Agrofert a.s., a zároveň vyvrátil vážná podezření z daňových úniků, která vznikla vzájemnými obchody mezi společností Agrofert a.s. a Andrejem Babišem jako fyzickou osobou, nejpozději do 30. 4. 2017.

Žádá předsedu Vlády ČR Bohuslava Sobotku, aby v případě nesplnění bodu II. „usnesení“ vyvodil důsledky vůči ministru financí.

Pro přijetí zvedli ruku všichni poslanci ODS, TOP 09 a KSČM. Návrh pomohli protlačit někteří poslanci za ČSSD a KDU-ČSL. První i druhý bod podpořilo za ČSSD 26 poslanců, pro třetí se vyslovilo 24 zákonodárců. Zbytek členů strany byl omluven či nepřihlášen. U KDU-ČSL pak šlo o 9 hlasů pro u prvního bodu a 10 hlasů pro u bodu druhého a třetího. Proti bylo opět hnutí ANO, pouze první navrhovaný bod podpořila svým hlasem Helena Válková. Členové Úsvitu se naopak až na jednu výjimku zdrželi.

„Jsou to všechno manipulace a lži a já to odmítám a nic nebudu zdůvodňovat. Já jsem všechno zdůvodnil,“ uvedl Babiš. Stal se prý obětí mediální kampaně a spojenectví ČSSD a TOP 09. Také předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek, ČSSD Bohuslav Sobotka a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek by podle Babiše měli zveřejnit svá daňová přiznání za posledních 20 let. Pokud ho Sobotka odvolá z vlády, bude mít aspoň čas na kampaň a na to jít za lidmi, dodal šéf ANO.

Nepřijedu, vzkázal odpoledne ministr

Sněmovna ve středu probírala bod pojmenovaný Daňové podvody ministra financí. Do programu jej v úterý prosadil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš se z jednání omluvil z pracovních důvodů, celou záležitost označil za šaškárnu. V dopoledních hodinách avizoval, že aspoň v průběhu dne dorazí, nakonec však vzkázal, že z návštěvy Jihočeského kraje přijet nestihne. 

„Nestihnu přijet. Chtěl jsem, aby se projednávání bodu posunulo na pátou, to nechtěli,“ přiznal serveru Novinky.cz. Na dnešek měl totiž prý dlouhodobě naplánovaný program, který rozhodně nechtěl rušit. Kolegové mu prý sdělili, že jednání o bodu Daňové podvody ministra financí budou zákonodárci probírat až od 17. hodiny. Návrh prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka na posunutí času však nakonec poslanci zamítli. „Chtěl jsem přijet, tak mohli počkat. Když pan Kalousek říká, že tam nemám být, tak nevím, co mi tady podsouváte,“ řekl dále Babiš.

Vystoupení za něj nakonec přečetl Faltýnek, který na plénu vystoupil po Kalouskovi. Ministr ve stanovisku předneseném Faltýnkem opět odmítl veškerá obvinění a vyzval ostatní politiky, aby zveřejnili svá daňová přiznání. Faltýnek Babišovy dluhopisy znovu označil za pseudokauzu a následně se pustil do kritiky šéfa TOP 09. 

„Já jsem rád, že se tady konečně řeší bod, který se jmenuje podvody ministra financí. Je to bod, na který jsme tady asi posledních 25 let všichni čekali. Já tady mám sebou knížku, tady tuhle modrou knížku, který vydal protikorupční fond a tato knížka popisuje, jak to říct slušně, popisuje různé činy, jednoho z nejhorších ministrů financí ČR, pana Kalouska. Protože pan Kalousek a jeho fungování ve státní správě je ukázkovým příkladem netransparentnosti a musím to říct, prostě korupce,“  prohlásil Faltýnek.

Na to poslanec Leoš Heger (TOP 09) upozornil, že kniha, z níž Faltýnek citoval, byla sponzorována z peněz Agrofertu. „Podle jednacího řádu má být rozprava k věci a v té první polovině to byl jen součet urážek, které tady citoval pan místopředseda Faltýnek. Citoval je z knihy pod dojmem, že co je v novinách nebo v knize, je správné a musí to být pravda. My jsme tady tu knihu v rukou kolegů z ANO viděli často, neviděli jsme je s jinou knihou, která je o předsedovi napsána. Jen bych rád připomněl, že ta kniha je z produkce nadace, která byla sponzorována z peněz Agrofertu,“ řekl.

„Překvapilo mě, jak učebnicový daňový podvod to byl,“ vyjádřil se k nákupu dluhopisů Agrofertu Kalousek. V současné době by se však podle předsedy TOP 09 celá věc odehrála mnohem sofistikovaněji. Kalousek znovu odmítl nést vinu za to, že se nezasadil za zrušení korunových dluhopisů. „Vydali jsme korunové dluhopisy. Mohu se omluvit za to, že nedisponujeme zločineckým mozkem a že nás opravdu nenapadlo, že někdo toho práva zneužije,“ řekl.

Na Babiše se čekat nebude, rozhodli poslanci

Už dopoledne navrhl Jaroslav Faltýnek vzhledem k nepřítomnosti Andreje Babiše ve sněmovně odložit projednávání návrhu až na 18. hodinu. Babiš by se mezitím mohl vrátit ze slavnostního otevření dálnice D3. Návrh byl zamítnut, proti hlasovalo 75 poslanců. Kvórum přitom bylo jen o jednoho zákonodárce méně. Okamžitě po oznámení výsledků hlasování si vzal Faltýnek dvouhodinovou pauzu na jednání poslaneckého klubu hnutí ANO.

Kalousek prosadil jednání o daňových podvodech ministra financí na úterní schůzi Poslanecké sněmovny. Pro zařazení nového bodu na program schůze hlasovalo 84 ze 147 přítomných poslanců hlavně z řad TOP 09, ODS a KSČM. Připojila se část poslanců koaličních ČSSD a KDU-ČSL. Z lidovců se například zdrželi hlasování ministři Daniel Herman či Pavel Bělobrádek, k hlasování se nepřihlásil ani Marian Jurečka. Kompletní přehled o hlasování jednotlivých zákonodárců můžete vidět ZDE.

Důvodem pro zařazení nového bodu pro jednání ve sněmovně byla podle Kalouska skutečnost, že se Babiš zveřejněním dokumentů o svých příjmech přiznal k daňovým podvodům. Údaje z dokumentů, které pro Babiše zpracovaly dvě velké mezinárodní auditorské firmy, jsou podle Kalouska do značné míry alarmující. Ukazují podle něho na to, že Babiš prodal dvě firmy, které pořídil z neznámých prostředků, za „příjemnou cenu“ 748 milionů korun Agrofertu, který tehdy vlastnil. Agfofert díky tomu mohl snížit daňový základ a odvádět o to méně do státního rozpočtu, uvedl předseda TOP 09.

Ilustrační foto - psp.cz

Hned v úvodu středečního jednacího dne poslanci uctili minutou ticha oběti nacistické okupace. Vyzval je k tomu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v souvislosti s výročím obsazení zbytku Československa nacisty 15. března 1939.