Odchod z EU

Odmítneme vše, co omezí naše občany, vzkazuje Europarlament Britům

Odchod z EU
Odmítneme vše, co omezí naše občany, vzkazuje Europarlament Britům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropský parlament kritizuje jako diskriminační britský návrh přístupu k unijním občanům poté, co Spojené království opustí Evropskou unii. V dopise adresovaném unijnímu vyjednávači pro brexit Michelu Barnierovi pak představitelé europarlamentních uskupení upozorňují, že odmítnou jakoukoli dohodu s Londýnem, která učiní z obyvatel členských států občany druhé kategorie. Evropský parlament ze strany EU může dohodu o brexitu vetovat.

„Evropský parlament si vyhrazuje právo odmítnout jakékoli ujednání, které bude hůře než nyní nakládat s občany EU, a to nehledě na jejich národnost,“ cituje z dopisu britský deník The Guardian.

Dopis, jehož autorem je předák liberálů a europarlamentní koordinátor pro brexit Guy Verhofstadt, podepsali také představitelé europarlamentních skupin lidovců, sociálních demokratů, zelených a levice. Všechny tyto politické skupiny mají v EP pohodlnou 77procentní většinu, takže mohou dohodu o brexitu odmítnout.

Evropský parlament kritizuje jako diskriminační britský návrh přístupu k unijním občanům poté, co Spojené království opustí Evropskou unii - shutterstock

Europoslanci v dopise uznávají demokratické právo Británie unii opustit, tvrdí ale, že to ekonomicky ostrovní zemi a ani zbytku Evropy neprospěje a že brexit jen omezí výsady občanů. „Britský návrh jen potvrzuje přesvědčení o tom, že jde o ústup od cílů, ve kterých je na prvním místě občan. Pokud by se naplnil, zahalil by život milionů Evropanů temný mrak nejasnosti a nejistoty,“ uvádí se v dopise.

Na konci června britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že chce, aby s občany Evropské unie žijícími v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let bylo i po odchodu Británie z evropského bloku zacházeno jako s Brity, tedy aby měli stejná práva například pokud jde o lékařskou péči a školství. Barnier ale vzápětí britský návrh označil za málo ambiciózní, nejasný a s nedostatečnými zárukami.

V Británii jsou asi tři miliony lidí z jiných unijních zemí, jinde v EU pak žije zhruba milion Britů. Europarlament chce, aby práva

,

10. července 2017