přerozdělování migrantů

Brusel zkoumá reakce ČR na řízení o kvótách. Hrozí i unijní soud

přerozdělování migrantů
Brusel zkoumá reakce ČR na řízení o kvótách. Hrozí i unijní soud

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská komise posuzuje odpovědi Maďarska, Polska a České republiky na její měsíc staré stanovisko v pokračujícím řízení kvůli přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka podle kvót. Novinářům to řekla mluvčí komise Tove Ernstová. Není podle ní nyní možné uvést, kdy a jak bude komise na postoj tří zemí reagovat.

Evropská exekutiva 26. července posunula do druhé fází řízení proti trojici středoevropských zemí, když jim zaslala takzvaná odůvodněná stanoviska a dala měsíc na reakci. Pokud komise dojde k názoru, že odpovědi nebyly uspokojivé, může se obrátit s žalobou k unijnímu soudu. Ten by poté mohl rozhodnout o jednorázové vysoké pokutě či opakovaném penále do chvíle, než daná země své povinnosti začne plnit.

Česko argumentuje tím, že jednorázový program přerozdělování některých žadatelů o azyl z migrace zatížených zemí nikdy neplnil svůj smysl a nefungoval.

Evropská komise posuzuje odpovědi Maďarska, Polska a České republiky na její měsíc staré stanovisko v pokračujícím řízení kvůli přerozdělování žadatelů o azyl - Ilustrační foto: Shutterstock

Dvouletý program, který byl proti vůli Česka, Maďarska a několika dalších zemí schválen v září 2015, předpokládal převzetí celkem 120 000 osob ze dvou jihoevropských zemí přetížených migrační krizí, tedy Itálie a Řecka. Slovensko a Maďarsko rozhodnutí napadly u unijního soudu, jehož generální advokát ale v létě doporučil žalobu zamítnout.

Mluvčí Ernstová také připomněla, že počty přesunutých v rámci programu dál rostou a červen byl v tomto ohledu rekordní měsíc. Je podle ní zvládnutelné do konce září či krátce poté mezi ostatní země EU přerozdělit všechny žadatele o azyl, kteří na účast v programu mají právo a do konce září – kdy program končí – se budou nacházet v jedné ze dvou jihoevropských zemí.

,