Kontrolní orgán Českého rozhlasu

Do užšího výběru do Rady ČRo prošlo šest lidí

Kontrolní orgán Českého rozhlasu
Do užšího výběru do Rady ČRo prošlo šest lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovní volební výbor po dnešním veřejném slyšení vybral do užšího výběru na dvě volná místa v Radě Českého rozhlasu šest kandidátů z celkem devíti uchazečů. Z nich pak nové členy vybere Sněmovna. Šanci mají například pedagogové z Fakulty sociálních věd UK Jan Jirák a Jan Křeček nebo přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Dalšími vybranými kandidáty je odbornice na média Zdenka Burešová z Univerzity Palackého v Olomouci, muzikolog a pedagog z Vysoké školy ekonomické Ilja Šmíd a bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milan Trojan.

Do užšího výběru se nedostali poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup, šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stanzel ani někdejší obchodní a marketingový ředitel Českého rozhlasu Tomáš Kollarczyk.

Devítka kandidátů se dnes ve Sněmovně představila členům výboru, popsali svoje zkušenosti a nastínili své záměry. „Ocitáme se společensky a historicky v situaci, ve které společnostem, jako je ta naše, hrozí deficit důvěry. Lidé si nevěří a média veřejné služby jsou jedním z možných zdrojů důvěry,“ řekl poslancům Jirák. Základním kamenem budování důvěry je podle něj spolehlivost informací a fakticita. „Minimalizovat cokoli. co může posluchač vnímat jako podsouvání názorů nebo postojů, byť bezděčné,“ popsal.

Mediální odbornice z Univerzity Palackého Burešová chce radě nabídnout například své zkušenosti s mediálními analýzami, jejich vytvářením i hodnocením a doporučeními. Podotkla, že je členkou výzkumného týmu, který již pro radu ČRo zpracoval několik analýz. Chtěla by se věnovat i posluchačským stížnostem a akcím, kde by se mohli setkávat lidé, kterým na rozhlase záleží.

Podle Šmída se zbytečně démonizuje zpravodajská a informační funkce rozhlasu. „Rozhlas je především instituce, která by měla kultivovat společnost, která by měla přinášet určitou noblesu, nadhled, estetiku, kulturu v tom vyšším slova smyslu,“ popsal.

Podle Trojana je úloha ČRo v oblasti důvěryhodných informací nezastupitelná. Český rozhlas označil za třešničku na dortu všech rozhlasových stanic. „Je to perla, která by se měla zachovat a kultivovat,“ uvedl.

Nové členy Rady ČRo by měla Sněmovna volit na své zářijové schůzi. Je to zatím poslední řádná schůze před volbami.

V radě byla volná tři místa, poslanci ale v červnu zvolili jen jednoho nového člena. Stal se jím jejich dosavadní kolega Vítězslav Jandák (ČSSD). Další členy rady poslanci už v červnu nezvolili.

Rada má podle zákona o Českém rozhlase zajistit kontrolu média veřejností. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a schvalovat rozpočty a závěrečné účty.

Budova Českého rozhlasu - Foto: Ludek / Wikimedia Commons

 

,