Politická krize

Maduro zmanipuloval volby o milion hlasů, tvrdí IT firma zajišťující hlasování

Politická krize
Maduro zmanipuloval volby o milion hlasů, tvrdí IT firma zajišťující hlasování

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Účast v nedělních volbách do Ústavodárného shromáždění ve Venezuele byla nejméně o jeden milion voličů nižší, než uvádí tamní vláda. Prohlásil to ve středu na tiskové konferenci v Londýně výkonný ředitel firmy, která po technologické stránce zajišťovala nedělní hlasování. Volební účast už dříve zpochybnila venezuelská opozice, která volby bojkotovala jako nedemokratické.

„Odhadujeme, že rozdíl mezi skutečnou účastí a tou, kterou oznámily venezuelské úřady, je minimálně jeden milion hlasů,“ prohlásil ve středu Antonio Mugica, šéf firmy Smartmatic. Dodal, že za výsledky voleb se tak nemůže zaručit a že není pochyb o tom, že byly zmanipulované. K tomuto závěru došli pracovníci jeho firmy po dvoudenní analýze výsledků.

Venezuelská volební komise po nedělních volbách oznámila, že se jich účastnilo přes osm milionů voličů. Podle opozice byla účast méně než poloviční a státní zaměstnanci navíc prý dostali účast ve volbách příkazem pod pohrůžkou ztráty zaměstnání. Opozice v této souvislosti připomněla, že o dva týdny dříve se v neoficiálním referendu, svolaném opozicí, vyslovilo přes sedm milionů lidí proti vzniku Ústavodárného shromáždění.

Předseda venezuelského parlamentu Julio Borges po oznámení firmy Smartmatic prohlásil, že poslanci požádají o vyšetření volebních výsledků. Dodal, že oznámení firmy jen potvrdilo to, co už předtím tvrdila opozice a někteří nezávislí analytici.

Maduro zmanipuloval volby o milion hlasů, tvrdí IT firma zajišťující hlasování - ILUSTRAČNÍ FOTO: SHUTTERSTOCK

Firma Smartmatic vznikla v roce 2000 ve Venezuele a nyní sídlí v Londýně. Technologicky zajišťovala už více než desítku voleb ve Venezuele, ale také v řadě jiných zemí světa, včetně například Belgie, Estonska, Filipín či amerického státu Utah.

Ústavodárné shromáždění má poprvé zasednout ve čtvrtek v budově současného parlamentu, který po posledních volbách z roku 2015 ovládá opozice. Ta už dala najevo, že její poslanci své mandáty vykonávat nepřestanou a budovu neopustí. Očekávají se tak střety v budově parlamentu i v ulicích, kam opozice svolala demonstrace.

Nový venezuelský zákonodárný orgán bude mít podle právních expertů výjimečné pravomoci. Opozice se obává, že zruší parlament a odvolá generální prokurátorku, která v posledních měsících kritizuje vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.

Vznik orgánu inicioval prezident Nicolás Maduro, podle něhož je nutný ke stabilizaci situace v zemi. V ní už od dubna téměř každý den lidé demonstrují proti vládě, kterou viní z autoritářství a z ekonomické krize. Protesty si vyžádaly už přes sto obětí. Podle opozice se novým orgánem prezident jen snaží upevnit svou moc a obejít tak demokraticky zvolený parlament.

,

2. srpna 2017