Bojkot proti EET

Totalitní praktiky. Pražská kavárna vzdoruje EET

Bojkot proti EET
Totalitní praktiky. Pražská kavárna vzdoruje EET

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Malou pražskou kavárnu vyšetřuje kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) finanční správa. Ta ji přitom zkontrolovala jen dva dny poté, co o jejím podnikání vyšel článek na serveru iDNES.cz. Café kafíčko totiž EET bojkotuje a veřejně tento nástroj ministerstva financí odmítá. Majitelé kavárny proto před zavedením EET přeměnili své podnikání na spolek a kavárnu začali provozovat jako klub, na který se povinnost EET nevztahuje.

„V pondělí proběhla veřejná diskuze v Paralelní Polis, kde jsme prohlásili, že odmítáme zapojení do EET, ve středu o tom vyšel článek v MF DNES a v pátek k nám přišla kontrola. To, s jakou rychlostí dorazili, mě překvapilo,“ popisuje pro deník Echo24 Roman Čarek, majitel kavárny Café kafíčko na Maltézském náměstí. Během tzv. kontrolního nákupu si úředníci objednali, pak zaplatili a vzápětí se vrátili a prokázali se svými průkazy.

Podle Čarka měli navíc úředníci vytištěný dokument, ve kterém byl, stejně jako v článku MF DNES, uvedený nesprávný název kavárny – místo Café kafíčko Café kafíčko Míšeňská. „Proto bylo vcelku jasné, kde k těm informacím přišli. V každém případě jsme věděli, že ke kontrole dojde. Notabene, když o tom napsala MF DNES,“ dodává Čarek.

Majitel Café kafíčka také podotýká, že podle něj kontrola probíhala skoro až amatérsky. „Oni vůbec nevěděli, že to už neprovozuje fyzická osoba. To mi přišlo trochu zvláštní, že neměli ani správné informace o provozovateli. Působilo to hodně na rychlo, jako kdyby jim někdo řekl, že je potřeba tohle hned udělat. A oni všeho nechali a šli na kontrolu,“ říká Čarek.

Ke kontrole v kavárně na Maltézském náměstí došlo v pátek 10. února. „Od té doby nemáme žádnou zprávu. Nevíme, jestli to řeší, jestli to odložili, nebo co bude dál,“ říká Čarek. Finanční správa se ohledem na povinnost mlčenlivosti nemůže k jakékoliv konkrétní kontrole vyjádřit. Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství pro Echo24 pouze uvedla, že „o závěrech z kontroly je daný podnik seznámený při ukončení kontroly“. Nekomentovala ale, jestli jsou úředníci vázaní nějakou lhůtou, do kdy musí provozovatele o závěrech kontroly informovat.

FOTO: Echo24. - Café Kafíčko

Záleží na účelu spolku nebo klubu

K problematice EET a klubů nebo spolků finanční správa uvádí, že u těch, které provozují hostinskou a související činnost, vyhodnocuje povinnost evidovat až v konkrétním případě. „Je nutné posoudit, zda je klub skutečně provozovaný jako nepodnikatelský. Spolky by však měly být zakládány za zcela jiným účelem, nežli za účelem dosažení zisku v rámci podnikání. Příjmy z podnikatelské činnosti vykonávané tímto způsobem pak evidenci tržeb podléhají,“ uvedla Petlachová.

Petlachová upozornila, že pokud provozovatel restauračního zařízení pouze přejmenuje svůj podnik na klub, přičemž zde i nadále podniká a snaží se tímto způsobem zastřít skutečnou povahu činnosti, kterou vykonává, mohla by mu hrozit sankce za vyhýbání se veřejnoprávním povinnostem podnikatelů, včetně pokuty za porušení povinností související s EET až ve výši půl milionu korun. „Pokud by se jednalo o účelové obcházení zákona, finanční správa toto rozhodně neponechá bez povšimnutí,“ dodala mluvčí.

Roman Čarek nicméně připouští, že by pro Café kafíčko byla likvidační i daleko menší než půlmilionová pokuta. „Na druhou stranu provozovatelem klubu je obecně prospěšná společnost Spolek Plenér Venkov, ten žádný půl milion nemá, takže mu není co vzít. Tuhle neziskovku provozujeme už léta a děláme to proto, že nás to baví. Nikdy to nevydělávalo, naopak jsme do toho nacpali vlastní peníze,“ pokračuje Čarek.

Pro Čarka je nicméně bojkot EET principiální záležitostí, před kterou nejde uhýbat. „Třetina národa se chce vrátit do komunismu, ale já v něm žil 19 let a znova to zažít nechci. Totalitní praktiky, které se začínají objevovat, jsou natolik děsivé, že si myslím, že by měl každý udělat svůj malý dílek. Mrzí mě, že je tak strašně málo podniků, které EET ignorují,“ uvádí.

Majitele Café kafíčka také zaráží, že se ve společnosti často objevuje názor o tom, že kdo je proti EET, je automaticky proti placení daní. „To je rovnítko, které tu nasadil Andrej Babiš. Přitom jestli platí informace, že za prosinec vzrostly tržby o 3 %, tak o čem se tu vůbec bavíme? Připadá mi, že se tu teď našel viník v podobě živnostníků. Ti mohou za to, že stát nemá peníze. A to se bude do společnosti hustit tak dlouho, až se stokrát opakovaná lež stane pravdou,“ říká.

FOTO: Echo24. - Café Kafíčko