KULTURNÍ TIPY

Hajdyhajdyhajdyhou: umělci čarujou

KULTURNÍ TIPY
Hajdyhajdyhajdyhou: umělci čarujou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vzrušení, rozkoš, poučení: film

Dodneška je to jedna z nejdůležitějších a nejpřitažlivějších knih o filmu. Lze se z ní dozvědět takřka vše o tom, jak se stane, že film je magické přitažlivé a dráždivé médium: totiž kniha rozhovorů mezi režiséry Françoisem Truffautem a Alfredem Hitchcockem. První ze zmíněných autorů ji pořídil v roce 1966, kdy se s tehdy dávno slavným americkým kolegou na týden zavřeli v jeho domě a rozmlouvali spolu o filmu ze všech úhlů. Vznikl z toho magnetofonový záznam, který pak Truffaut zpracoval jako knihu. Vloni nahrávka došla nového uplatnění, neboť posloužila jako impulz ke vzniku celovečerního dokumentu, kde své zkušenosti s touto knihou a s jejím vlivem na sebe sama a na svou tvorbu popisují slavní pozdější tvůrci (Martin Scorsese, Peter Bogdanovich, David Fincher nebo Wes Anderson). Je to koncentrát toho, jak mohou vypadat hodiny rozprav o filmu.

Hitchcock/Truffaut
Režie: Kent Jones
Scénář: Kent Jones, Serge Toubiana
Kamera: Nick Bentgen, Eric Gautier, Mihai Malaimare Jr. a další
Účinkují: Alfred Hitchcock, François Truffaut (oba ze záznamu), Olivier Assayas, Arnaud Desplechin, James Gray, Kijoši Kurosawa, Paul Schrader a další
V kinech od 27. října. 80 minut.

Hitchcock/Truffaut - Long Ride

Teď dumej o světe s Havlem

Odkaz Václava Havla mnohdy působí bolení: chudák je odkázán ne nemilosrdnost svých obdivovatelů, kteří pláčou za svým vzorem, aniž uvažují, že jeho dědictví je poselství, aby každý žil poctivě sám za sebe. Vede to k tvorbě mýtu neuvěřitelných cingrlátek – nač má mít Václav Havel zvon v kostele, těžko říct. A tak snad včas přichází výstava fotografií z jeho života, výstava, která znovu může předvést, jak obyčejný člověk to vlastně byl. Expozice fotografií Tomkiho Němce (byl Havlovým fotografem v obdobích 1989–1992 a 1997–2003) a Bohdana Holomíčka (ten fotografoval Havla po celý jeho život) na této výstavě doplní dosud nezveřejněné filmové dokumentární záznamy z let 2009 až 2011, které natočil Petr Jančárek (ten s Havlem spolupracoval od roku 2003 jako autor audiovizuálních programů). Výstavu ovšem rozvinou besedy, hudební a literární program.

Výstava Havel začíná v pražském DOXu 28. října a trvá do 13. února příštího roku.

Jedna z fotografií Tomkiho Němce z výstavy Havel - DOX / Tomki Němec

Anička Dajdou zašlých časů

Ten příběh je fascinující i v době, kdy televize a internet jsou plny vyšinutých neumětelů: Florence Foster Jenkinsová byla operní zpěvačka, která neměla hudební sluch, tedy neuměla zpívat, z níž si lidé tropili žerty, vysmívali se jí a snažili se všelijak jí ve zpěvu zabránit. Ona se však nedala: věřila ve svůj talent a byla ochotna udělat cokoli pro své publikum. Nakonec pro svou zanícenost, dobrotu a humor byla milována a vzývána, neboť probouzela v divácích specifickou rozkoš. Ostatně kariéru zakončila v roce 1944 koncertem v Carnegie Hall, který dlouho dopředu byl vyprodán. O Jenkinsové vzniklo už několik próz, dramat i filmů, nejúspěšnější však je hra britského dramatika Petera Quiltera Je úchvatná. Ta se soustředí na poslední chvíle jejího života, ale ve retrospekci nevynechává žádnou ze slavných historek ze zpěvaččiny minulosti.

Peter Quilter: Je úchvatná
Překlad: Pavel Dominik
Režie: Peter Gábor
Dramaturgie: Sylvie Rubenová
Scéna: Michal Syrový
Kostýmy: Tomáš Kypta
Hrají: Alexandra Gasnárková, Ivan Dejmal, Zdena Przebindová, Jan Fišar, Kateřina Vainarová, Renáta Klemensová
Premiéra v Národním divadle moravskoslezském v Divadle Antonína Dvořáka 3. 11., reprízy 5., 17., 29. 11. a 26. a 31. 12.

Daniela Bambasová v jihočeském nastudování hry - Jihočeské divadlo

Čučela by paní Dallowayová?

Trh s audionahrávkami je věru našlápnutý: není třeba zůstávat jenom u klasiky, posluchači mají zájem taky o současné tituly, u nichž ještě není zřejmé, jak v literárních dějinách skončí. Vyjma rozhlasu však nedochází často k dramatizacím, frčí načtené knihy. Všecky tyto trendy dokazuje třeba produkce nakladatelství OneHotBook: stačila chvíle, pár let, a je to vydavatelství nepřehlédnutelné a pozornost zasluhující. Jeho novinek možno zmínit více, ale upozornění si zaslouží příspěvek Naomi Woodové Paní Hemingwayová. To je román vděčného rámce: jsou to propletené osudy kvarteta žen, které miloval i ztrácel lamač srdcí Ernest Hemingway. Každá doufala, že s ním zůstane navždy, ale jen ta poslední jej doprovodila do konce – spisovatelova sebevražedného výstřelu. Příběh je spředen z dochovaných vášnivých dopisů, deníkových zápisů, pamětí, telegramů.

Naomi Woodová: Paní Hemingwayová
Překlad: Eva Fuxová
Nahrávku čtou: Dana Černá, Jana Stryková, Petra Špalková, Taťjana Medvecká
Délka nahrávky: 9 hodin 6 minut
Vydal OneHotBook v roce 2016. 339 Kč.