Nobelova cena 2016

Výbor překvapil. Nobelovu cenu za literaturu získal Bob Dylan

Nobelova cena 2016
Výbor překvapil. Nobelovu cenu za literaturu získal Bob Dylan

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nobelovu cenu za literaturu získal americký písničkář, hudebník a básník Bob Dylan. Cenu mu byla udělena za vytvoření nového způsobu poetického vyjádření v tradici amerického písničkářství.

Udělení ceny oznámila generální tajemnice švédské akademie věd Sara Daniusová.

Pětasedmdesátiletý Dylan je jednou z nejvlivnějších kulturních osobností, jejíž význam dávno překročil hranice hudby. Dylan jako jeden z prvních povýšil písňový text na umělecký žánr. Na toto ocenění byl už několikrát nominován, i s ohledem na skutečnost, že jeho texty jsou již studijním materiálem literárních seminářů. A v roce 2008 obdržel jednu z literárních Pulitzerových cen za vliv svých textů na populární hudbu a americkou kulturu.

Mezi jeho neznámější hity patří písně Blowin‘in The Wind nebo Like A Rolling Stone.

I čeští čtenáři znají Dylana literáta z jeho knihy básní a písní v próze pod názvem Tarantule (1971). Tento strhující soubor „městské poezie, plné pouličních týpků a známých osobností“, plný hypnotické Dylanovy imaginace, vydalo v roce 1997 nakladatelství Argo. Několikrát vydal Dylan knižně i své písňové texty a v roce 2004 vyšla také první část jeho pamětí.

Kdo je Bob Dylan

Písní napsal Dylan přes 500 a prodal přes 74 milionů kopií svých alb. Rovněž hrál v několika filmech a na svých cestách také maluje. A hlavně neustále koncertuje.

V roce 1988 se vydal na své Nikdy nekončící turné (Never Ending Tour) a je na něm dodnes. Ročně to znamená kolem stovky koncertů ve všech možných světadílech. Několikrát vystoupil i v Česku, poprvé v roce 1994, naposledy v červenci 2014.

Dylanův hudební i soukromý život byl poznamenán mnohými proměnami. Narodil se 24. května 1941 jako Robert Allen Zimmerman v Duluthu ve státě Minnesota v židovské rodině s kořeny v carském Rusku a dětství prožil v hornickém městečku Hibbing. Jeho první hudební láskou se stalo country, jež však po nástupu rokenrolu opustil. V roce 1959 zahájil studium v Minneapolisu (nedostudoval) a začal vystupovat v barech. V té době provedl jeden ze svých obratů a zaměřil se na folk a blues.

První album nazvané Bob Dylan (1962) vydal již pod svým uměleckým jménem, jež přijal pravděpodobně na počest waleského básníka Dylana Thomase. Deska obsahovala zatím jen tři původní skladby. Během několika málo let se díky písním, ve kterých se stavěl za lidská práva a proti válce, stal hrdinou revoltující mládeže. První hity, jako byly písně Blowin‘ In The Wind nebo The Times They Are A-Changin‘, mu také začaly vydělávat slušné peníze.

V roce 1965 prodělal hudební proměnu. Jeho doprovod začali tvořit rockoví hudebníci a v textech se více zabýval osobními prožitky. Přechod od folku k rocku se plně projevil na albu Bringing It All Back Home (1965). Z tohoto období pochází Dylanův asi nejslavnější hit Like a Rolling Stone a vrcholná alba Highway 61 Revisited (1965) a Blonde On Blonde (1966).

Osobní život poznamenal rozvod v roce 1977. Jeho druhé manželství, které se rozpadlo v roce 1992, bylo až do roku 2001 tajemstvím. Stejně tak fanoušci jen tušili, kolik má vlastně dětí a že má problémy s alkoholem. Koncem 70. let se stal „znovuzrozeným křesťanem“, což zachycuje série tří alb počínaje deskou Slow Train Coming (1979). Z 80. let vyčnívají desky Infidels (1983) a Oh Mercy (1989).

Počátkem následujícího desetiletí nebyl příliš ve formě a až celkem vydařené album MTV Unplugged z roku 1994 mělo větší odezvu. Dva úspěšné nosiče také vydal s příležitostnou kapelou Traveling Wilburys. Další studiové desky, Time Out of Mind (1997), Love and Theft (2001) nebo Modern Times (2006) už fanoušci i kritika opět přijali s mírným nadšením. Letos v květnu vydal zatím poslední studiové album Fallen Angels, které má pořadové číslo 37. Jedná se o coververze písní několika slavných i méně známých amerických skladatelů.

Bob Dylan v roce 1980 - FOTO: Flickr.com

Dylan také hrál v několika filmech, například ve slavném westernu Pat Garrett a Billy the Kid, je držitelem několika cen Grammy, Zlatého glóbu a Oscara. V roce 1982 byl uveden do Síně slávy skladatelů, o šest let později do rokenrolové síně slávy. Jako malíř na sebe upozornil na přelomu 60. a 70. let, kdy namaloval obaly některých svých alb. Loni byla v Londýně otevřena výstava Dylanových pláten. V uplynulém desetiletí se tento tajemný introvert rozhodl částečně odhalit i své přísně hájené soukromí v podobě několika biografických filmů a knih, jež přinesly i mnohá překvapení.

Podle studie z roku 2007, zkoumající právní názory, citují soudci a právníci v USA Dylanovy texty daleko častěji než jiné skladatele – 186 případů oproti 74 u The Beatles, kteří skončili druzí. Mezi ty, kdo Dylana citovali, patří například předseda Nejvyššího soudu John Roberts nebo soudce Antonin Scalia, oba konzervativci.

Mezi jeho nejvíce citované verše vůbec patří „you don‘t need a weatherman to know which way the wind blows“ (nepotřebujete meteorologa, abyste věděli, kterým směrem vítr vane) ze „Subterranean Homesick Blues“ a „when you ain‘t got nothing, you got nothing to lose“ (když nic nemáš, nemáš co ztratit) z „Like a Rolling Stone“.

Loni získala Nobelovu cenu za literaturu běloruská spisovatelka a novinářka Světlana Alexijevičová, která jako kritička režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka byla nucena žít přes deset let v exilu. Jediným českým spisovatelem, který dostal Nobelovu cenu za literaturu, byl v roce 1984 Jaroslav Seifert.

Laureát Nobelovy ceny kromě prestižní medaile a diplomu získá i osm milionů švédských korun (22,5 milionu Kč). Slavnostní předání ocenění se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

Oznámení laureáta ocenění za literaturu uzavřelo letošní ohlašování prestižních cen. Už minulý týden oznámili ve Stockholmu nositele Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii, fyziku, chemii, tento týden i za ekonomii. V Oslu minulý týden zveřejnili jméno letošního laureáta ceny za mír, kterým se stal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Letos se výjimečně cena za literaturu oznamovala jako poslední.

,