Přebytek rozpočtu 12,3 miliard

Kolik miliard Praze přebývá? Krnáčová a spol v tom mají zmatek

Přebytek rozpočtu 12,3 miliard
Kolik miliard Praze přebývá? Krnáčová a spol v tom mají zmatek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Praha v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) stagnuje. Nestaví se a neinvestuje. Důkazem toho je zpráva náměstkyně Evy Kislingerové (za ANO), že městský rozpočet za rok 2016 skončil v přebytku 12,3 miliardy. To však rozporuje její asistent Jan Plaček i primátorka. Zdá se, že vedení Prahy samo vlastně neví, kolik peněz jim v městské kase zůstalo. Z opozice zní kritika, že vedení města má ve financích zmatek, nemá vizi a ani odvahu peníze smysluplně utratit a raději to svádí na minulá vedení.

Praha měla podle původního návrhu i opozice v roce 2016 investovat téměř 18 miliard korun. Jedná se o peníze, které by měly být dány do projektů, které se Praze jejich užíváním v budoucnu vrátí zpět. Právě z této částky však rada v čele s Adrianou Krnáčovou využila pouze 10,8 miliardy, což je asi 58% z částky, kterou si rada na konci roku 2015 schválila. Nevyužito tedy bylo 7,2 miliard. Pokud k tomu přičteme i přebytek z běžných výdajů města, dostaneme se na 12,3 miliardy, které v městské kase zůstaly.

Alespoň tak to v tiskové zprávě z tohoto týdne uvedla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová. „Hospodaření hlavního města Prahy jako celku, tedy včetně městských částí, skončilo k poslednímu dni roku 2016 přebytkem ve výši 12,3 mld. Kč. Celkové příjmy byly plněny na 108% upraveného rozpočtu, tj. přijato bylo o 5,4 mld. Kč více, než bylo plánováno. Na druhé straně byly celkové výdaje plněny pouze na 84% upraveného rozpočtu, tedy o 11,5 mld. Kč méně, než bylo plánováno. Z toho běžné výdaje byly plněny na 93% upraveného rozpočtu (o 3,8 mld. Kč méně) a kapitálové výdaje byly plněny na 58% upraveného rozpočtu (o 7,7 mld. Kč méně).“ 

Zmatek ve financování pražských investic

Její asistent Jan Plaček však ve čtvrtek pro Echo24 řekl, že informace nejsou přesné. Neproinvestovaných podle důvodové zprávy nebylo 7,7 miliardy, ale jen 3,5 miliardy a splněno tedy nebylo 58% ale 68%. Celkový rozpočet na investice nebyl podle něj 18 miliard, ale jen 11, 2 miliardy. Správná tedy podle něj není ani informace o tom, že Praha má z roku 2016 přebytek 12,3 miliardy korun. To tvrdí i sama primátorka. „Investiční položka tvoří pouze zhruba 3,5 miliardy,“ uvedla pro Echo24 primátorka.

Opozice vedení v čele s Adrianou Krnáčovou kritizuje. Praha podle nich stagnuje a investice jsou v krizi. „Koalice na magistrátu říká spíš mediálně, co chce udělat a nakonec ve skutečnosti nedělá vůbec nic. Nemohou se vymlouvat na Kalouska ani na ODS. Tento rozpočet si naplánovali sami a nejsou schopni ho splnit,“ nešetřil kritikou zastupitel ODS Filip Humplík.

Současná koalice složená z hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice podle něj dokonce vůbec žádné investice nenaplánovala. „Nemají vizi města, nevědí, kam je dát, peníze se tam hromadí a Praha se naprosto zastavila,“ řekl pro Echo24 Humplík. Jiří Nouza z TOP 09 ale dodává, že návrhy na investice v rozpočtu byly, problém ale vidí v odvaze se do projektů pustit.

„Těch projektů třeba na technickou vybavenost je tam celá řada. Nám se v minulosti peníze nedostávaly a dnes je evidentní, že naopak nic nezařídíme, nic neuděláme a jen říkáme, že makáme. Je mi líto Prahy,“ komentoval situaci pro Echo24 zastupitel Nouza.

Za vše může legislativa a výkupy pozemků

To, že se investice čerpat nedaří, připouští i náměstkyně primátorky Eva Kislingerová. Jak to zlepšit v roce následujícím, však neříká. „Procenta čerpání investic nejsou ideální. Mezi důvody dosažené úrovně patří fakt, že došlo ke zvýšení legislativních nároků před samotným zahájením stavby. Byla upravena pravidla při výběrovém řízení, které se může protáhnout o několik měsíců déle, než bylo obvyklé, nebo jsou problémy např. při výkupech pozemků,“ uvedla ve zprávě k výsledkům hospodaření náměstkyně. Takové důvody potvrdila ve čtvrtek i primátorka.

Zároveň  vyvrací argument opoziční ODS, že Praha žádné investice nenaplánovala. „Snad až na výjimečný případ Šlechtovy restaurace, kde se investici nepodařilo rozeběhnout z důvodu průtahů při výběru zadavatele, nelze o nerealizovaných projektech mluvit. V rozpočtu pro rok 2016 neexistuje případ, kdy by některý z významných projektů nebyl vůbec nastartován,“ uvedla Krnáčová.

Nejvyšší částky z investic šly podle ní na dostavbu Ústřední čistírny odpadních vod, zhruba 2 miliardy, a na stavbu kolektoru u Hlávkova mostu, kde město investovalo 61 milionů korun.

Městský okruh a metro D chtějí všichni

„Nechci se na to vymlouvat, ale faktem je, že velké stavby se připravují minimálně 7 let. Nám tu nezůstal žádný projekt v takové fázi rozpracovanosti, aby se dal okamžitě realizovat. Ať už je to metro D, městský okruh a další důležité stavby, tak vše bylo v podstatě v bodě nula. Daří se nám všechny projekty posouvat poměrně rychle a jak v případě metra D, tak radlické radiály bychom měli začít stavět už v roce 2019. Stejně tak je to v případě dostavby pražského okruhu, respektive jeho úseku 511, kde město sice není investorem, ale našli jsme způsob, jak přípravy o dva roky urychlit,“ uvedla pro Echo24 Adriana Krnáčová na dotaz, proč nebyly z rozpočtu, který si rada sama schválila, vyčerpány miliardy korun.

Opozice takové argumenty nepřijímá a označuje současné vedení za neschopné. „Je to neschopnost investovat peníze. Chybí vůle a odvaha. A nelze říkat, že za to může jiná koalice. Tato koalice je u vlády již dva a půl roku a nelze ze sebe tu vinu sejmout,“ komentuje argumenty primátorky Jiří Nouza, jenž byl náměstkem bývalého primátora Tomáše Hudečka.

Podle opozice by peníze měly jít především právě do dostavby městského okruhu, parkovišť na okrajích Prahy, do výstavby metra D a do výkupu pozemků, které je nutné pro tyto dvě klíčové stavby získat. Je v tom prý ochotná radu na zastupitelstvu podpořit.