VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY

Facebook, festivaly a bezplatné školství. Strany se poperou o téměř 400 tisíc prvovoličů

VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY
Facebook, festivaly a bezplatné školství. Strany se poperou o téměř 400 tisíc prvovoličů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nevyhrávají sice volby, ale mohou přinést cenná procenta a třeba i pomoci stranám dostat se do sněmovny. Řeč je o mladých lidech, kteří se k volbám chystají poprvé, takzvaných prvovoličích. Těch bude v letošních sněmovních volbách téměř 400 tisíc. Některé strany na ně v programu necílí a spoléhají na vhodnou komunikaci, například na sociální sítě. Jiní na to jdou přes program a nabízejí jim bezplatné školství či obecní byty.

„Nemáme žádné speciální programové body pro prvovoliče. Ten program je pro celou společnost a pro budoucnost. A co se týče prvovoličů, tak je to spíše otázka vhodné komunikace, abychom jim vysvětlili, že rozhodují ne o tom či onom politikovi, ale o své budoucnosti,“ uvedl pro server Echo24 předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Právě TOP 09 patří ke stranám, které by mohly mít z řad prvovoličů podporu, a to díky teplickému radnímu Dominiku Ferimu, který kandiduje z posledního místa pražské kandidátky. Jednadvacetiletý Feri k nim má totiž věkově blízko, pravidelně objíždí střední školy a gymnázia, kde se s mladými baví o politice a o tom, jak důležité je k volbám přijít, a je aktivní na sociálních sítích.

Jednadvacetiletý Feri má k prvovoličům věkově blízko, pravidelně objíždí střední školy a gymnázia, kde se s mladými baví o politice a o tom, jak důležité je k volbám přijít, a je aktivní na sociálních sítích - FOTO: Dominik Feri

Farský: Nemůžeme mluvit jen profesorským hlasem

Sociální demokraté zase spoléhají, že mladé nalákají na program. „Snažíme se oslovit všechny generace, tedy i prvovoliče. Naše síla je v programu – garantujeme bezplatné vysoké školství, zvýšení stipendií pro doktorandy. Chceme nabídnout mladým dostupné bydlení například v obecních bytech a v neposlední řadě budeme pro ně bojovat za dobré pracovní podmínky a zajímavou mzdu,“ uvedl pro server Echo24 volební lídr ČSSD ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ne všichni ale mají úplně jasno v tom, jak prvovoliče oslovit. Cestu hledá po rozpadu koalice hnutí Starostové a nezávislí (STAN). „Děláme program, připravujeme kampaň. Samozřejmě na ně myslíme, takže musíme jít do sociálních sítí. Nemůžeme mluvit jenom hlasem profesorským a politickým, ale musíme to otevřít a to tématicky – vzdělání, elektronické volby, zajištění práce, bezpečnost. Nemáme vyloženě program pro náctileté,“ uvedl pro serve Echo24 volební lídr STAN poslanec Jan Farský, podle kterého strana určitě v příštích týden nějaké téma lákavé pro náctileté zvedne.

A podobně jsou na tom i lidovci, kteří zatím podle jejich předsedy Pavla Bělobrádka stále pracují na nové kampani a potenciál vidí v sociálních sítích. „Používáme sociální sítě. Pracujeme na nové kampani,“ uvedl pro server Echo24 Bělobrádek. Na Facebooku jen za minulý týden, který nebyl na události příliš bohatý, KDU-ČSL zveřejnilo asi 25 příspěvků. Tím se lidovci řadí ke stranám nejaktivnějším na sociálních sítích.

Stejně jsou na tom také Realisté, kteří jsou na politické scéně noví. „Mladé voliče oslovujeme automaticky tím, že, řekl bych, velmi dobře používáme moderní trendy. Tam máme úžasné intenzivní zasvěcené diskuze na našem Facebooku a Twitteru. Takže divil bych se, kdybychom neoslovili mladé lidi,“ uvedl mentor Realistů Petr Robejšek. Podle něj ale mladí lidé častěji než starší ročníky chodí ke stánkům, kladou otázky a diskutují. Sám Robejšek ale připouští, že jejich typický volič bude jinde.

Ve volbách nanečisto bodovali piráti a Babišovo ANO

O tom, které strany u mladých vítězí, můžou leccos napovědět takzvané studentské volby. Těch se sice účastní i ti, kteří ještě nedosáhli osmnáctého věku a nemají tak volební právo, ukazují ale náladu mezi náctiletými. Naposledy proběhl tento projekt loni v rámci voleb do krajských zastupitelstev. Studentské volby ukázaly, že nejoblíbenější jsou piráti, kteří u mladých vyhráli v osmi krajích, a poté hnutí ANO, které získalo nejvíce hlasů ve třech krajích. V Praze byla úspěšná TOP 09 a ve Zlínském kraji SPD Tomia Okamury.

Pirátům, kteří se v předvolebních modelech zatím drží těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny, by tak právě prvovoliči mohli pomoci. Toho si je očividně vědomý i jejich předseda Ivan Bartoš, který minulý týden zahájil v Praze svoji kontaktní kampaň z názvem Free Ride. V praxi se přitom jedná o šňůru koncertů, se kterými bude objíždět Středočeský kraj. Doprovázet ho přitom budou někteří známí hudebníci, například James Cole, Messenjah nebo Jan Vrobel.

Hnutí ANO, které po pirátech u mladých bodovalo ve volbách nanečisto, je na pomyslném opačném žebříčku volebních preferencí. Provovoliči tak mohou hnutí ANO a potažmo jeho lídrovi Andreji Babišovi jen pomoci upevnit své vedoucí postavení. Sám Babiš a jeho marketingový tým si je dobře vědom, kde se mladí dají nalákat. Proto teď v době prázdnin aktivně objíždí hudební festivaly i jiné akce, které jsou mezi náctiletými velmi oblíbené.

Oprávněných voličů je přes 8,4 miliónu, ke sněmovním volbám chodí okolo 60 procent lidí. Těch, kteří letos zavítají k volbám poprvé, bude 350 až 400 tisíc a podle sociologa Daniela Prokopa mohou stranám přinést i několik procent. „Proti jiným věkovým skupinám jich je relativně málo a hlasovat chodí asi 45 procent z nich, mohou ale menší či nové straně přihrát dvě tři procenta. Tedy ne, že by díky nim strana získala 15 procent, ale třeba těch pět šest procent nutných pro vstup do sněmovny,“ řekl Právu. Do dolní komory parlamentu tak v minulosti prvovoliči postrčili třeba Věci veřejné nebo Úsvit.