'Klima je v pořádku'

Klaus se zastal Trumpa: Pařížská dohoda je populismus, říká

'Klima je v pořádku'
Klaus se zastal Trumpa: Pařížská dohoda je populismus, říká

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Exprezident Václav Klaus, který je známým odpůrcem teorie lidského vlivu na změny klimatu, podpořil na dálku amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho rozhodnutí odmítnout Pařížskou dohodu o boji s klimatickými změnami.

„Doufal jsem, že Donald Trump odolá tomu neuvěřitelnému tlaku, že nezakolísá, a on nezakolísal. Je to nejvýznamnější rozhodnutí prezidenta Trumpa, kterým on opravdu může ovlivnit svět, mnoho dalších věcí byly hříčky vnitřní americké politiky, ale toto je fatální změna, v mých očích samozřejmě k lepšímu,“ prohlásil Klaus v rozhovoru pro Seznam.cz. „Klima je v pořádku, v pořádku nejsou hry, které s námi hrají ti různí klimatičtí alarmisté. Je ohrožena naše svoboda a prosperita,“ řekl také Klaus.

Podle Klause se Donald Trump postavil politické korektnosti, pokrokářské ideologii a populismu. „Ovládlo to výchovu lidí, vzdělání, blbnou nám děti a vnoučata ve škole. A to prohlášení Trumpa je myslím naprosto klíčové, protože se najednou řeklo že to není pár excentriků, jeden v Česku, jeden tamhle, kteří s tímhle zásadně nesouhlasí, ale že to je prezident nejmocnější země světa, který je obklopen řadou odborných poradců. Já myslím, že pro nás pro všechny je to ohromné povzbuzení,“ prohlásil exprezident.

Klaus v rozhovoru uvádí, že se tématu klimatických změn oproti vědcům zmocnili politici a byznys, který na něm vydělává. Podle jeho názoru neprobíhá o změnách klimatu standardní vědecká diskuze, ale dochází k ovlivňování studií tak, aby se došlo k předem určenému výsledku.

Zelený lobbing ale nemusí být jediný ve hře, jak ukazuje případ Scotta Pruita, Trumpova šéfa federální ekologické agentury EPA, jehož kampaně financovaly ropné a uhelné firmy. Klaus na tuto skutečnost v rozhovoru odpovídá případem Richarda Lindzena, amerického klimatologa podobných názorů, jako má český exprezident. Týdeník Echo s tímto vědcem přinesl rozhovor v minulém čísle. „Je to opravdu nesporná autorita a on byl mimo jiné taky tázán v jednom rozhovoru na to, že prý také někdy dostal od nějaké firmy, která je spojena s energetikou, nějakou sumu peněz. A to jsme u té hry, kterou s vámi, kteří na to naskakujete, ti lidi darebně pořád hrají,“ upozorňuje Klaus. „On říkal: ‚Nikdy jsem od žádné takové firmy nevzal žádný grant, žádné peníze, jednou jsem fungoval u soudu jako soudní znalec a ten soud náhodou byl na toto téma a tím, kdo prohrál a musel platit, byla tato strana. A já jsem jako honorář za to, že jsem fungoval jako soudní znalec, dostal nějakou irelevantní z hlediska čehokoliv vážného sumu peněz.‘ Takže hrát hru s tím, že tento velký vědec klimatologie jednou dělal soudního znalce a dostal honorář – to přece není ovlivňování vědců,“ tvrdí exprezident.

Klaus vidí za Pařížskou dohodou strašlivý útok na rozvojový svět. „To, že podepíšou, že budou něco dělat do roku 2050, myslím ještě nic neříká o tom, co se v té Číně nebo Indii nebo kdekoliv bude dít. Je to nabubřelá, nafoukaná politika bohatého západu, který chce zničit svého konkurenta v rozvojovém světě,“ míní Václav Klaus.

Hlavní proud světových klimatologů považuje teorii o globálním oteplování způsobeném člověkem za správnou. Klaus je nicméně již roky jejím rozhodným odpůrcem. Vydal na toto téma již řadu textů i několik knih. Jak zmínil v rozhovoru, je také čestným předsedou nedávno založené iniciativy Clexit, která mimo jiné vyzývala Trumpa k odstoupení od Pařížské dohody.

K Trumpovu rozhodnutí se vyjádřil i premiér

Český premiér Bohuslav Sobotka ve své dnešní reakci na twitteru podotkl, že klimatickou dohodu nelze odmítnout jen proto, aby se nám teď chvíli žilo pohodlněji. Rozhodnutí Trumpa označil za chybné. „Je škoda, že se USA izoluje ve věci důležité pro celou planetu,“ uvedl.

„Nejsem expert na klimatické změny, ale opatření, která přijímáme, jsou šetrná k přírodě a je na nich shoda mezi odborníky i státy světa,“ tweetoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Je velmi mrzuté, když je dohoda z Paříže dnes prezidentem USA oslabována. Česká republika ale musí své slovo držet,“ dodal. „Musíme se postavit čelem k tomu, co náš čeká. Nemůžeme riskovat osud planety,“ varuje předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Čeští ekologičtí odborníci uvedli, že z ústupu od dohody nejsou šťastní, ale nebojí se, že by jiné země ve velkém měřítku USA následovaly. Velké americké podniky navíc budou podle nich stejně podmínky dodržovat, aby mohly být konkurenceschopné a vyvážet na evropský trh.

, jp

2. června 2017