Platy veřejného sektoru

Sobotka uklidňuje odbory. Na zvýšení platů se chce dohodnout v pondělí

Platy veřejného sektoru
Sobotka uklidňuje odbory. Na zvýšení platů se chce dohodnout v pondělí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že se v pondělí koalice dohodne na navýšení mezd ve veřejném sektoru. S účastí na pondělním koaličním jednání o rozpočtu počítá i předseda ANO Andrej Babiš. Jednání se uskuteční ve Strakově akademii ráno před pravidelným zasedáním vlády.

Naposled jednali zástupci vládní koalice o rozpočtu v pondělí v Lednici na Břeclavsku, shodli se jen v ochotě na mzdy přidat, liší se ale v názoru o kolik a kdy. Nespokojené odbory veřejného sektoru proto vyhlásily stávkovou pohotovost.

„Předpokládám dohodu o mzdách, aby se zvýšily od listopadu o deset procent pro všechny a o 15 procent pro učitele a chci se dohodnout na zvýšení výdajů pro vysoké školy,“ uvedl v pátek Sobotka v Brně.

Na jednání v Lednici pozval Sobotka pouze členy kabinetu. Tentokrát nechal Sobotka výběr zástupců na jednání na jednotlivé strany. „Pozval jsem všechny tři koaliční strany, v jakém to bude složení, záleží na nich,“ uvedl. Účast Babiše, kterého na jaře vystřídal ve funkci ministra financí Ivan Pilný (ANO), na nadcházejícím jednání potvrdila mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

Odboráři chtějí hrozbou stávky tlačit na vládu, aby od listopadu zvedla platové tarify učitelům o 15 procent a ostatním pracovníkům o deset procent. Pilný důvod k razantním odborářským akcím nevidí, uvedl, že dohoda už prakticky existuje. Premiér požadavky odborů podporuje, ve čtvrtek se s Pilným (ANO) shodli na tom, že návrh rozpočtu i přes spory schválí standardně, tedy do konce září.

Peníze na navýšení mezd je možné podle Sobotky získat z nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev. Uvedl, že ke konci srpna to bylo zhruba 100 miliard korun, část je ale určena na spolufinancování projektů z fondů EU. Pilný by měl v pondělí mít vyhodnoceny informace od jednotlivých ministerstev, kolik z nespotřebovaných výdajů mohou na růst platů ve školství uvolnit. Za minulé roky by celková neutracená částka mohla činit kolem 40 miliard, uvedl ve středu.

Přesné číslo rezerv dnes ještě Pilný nezná, protože ministerstva měla podklady dodat do čtvrteční půlnoci. „Dnes odpoledne se nad tím setkám s náměstky,“ řekl novinářům ve Sněmovně, kde hájil novely zákonů. Chce, aby zbylo také na investice – tedy výstavbu silnic, podporuje i navýšení rozpočtu pro vysoké školy. Stejně jako premiér si přeje dohodu na jednání koalice, jinak se spor přelije na jednání vlády, podotkl.

Premiér Bohuslav Sobotka - Foto: Jan Zatorsky

Na zvýšení platů nejsou peníze, oznámil Pilný

Ministerstva a úřady nemohou poskytnout žádné peníze ze svých nespotřebovaných výdajů na růst platů učitelů a dalších pracovníků veřejné sféry. Naopak požádaly ministerstvo financí v souhrnu o dalších 33 miliard korun, což by dohromady s požadavkem na růst platů zvýšilo schodek rozpočtu až ke 100 miliardám korun. Informoval o tom v pátek ministr financí Ivan Pilný (ANO).

„Pod takové saldo se v době rekordního hospodářského růstu jako zodpovědný ministr financí nechci a nemohu podepsat,“ uvedl.

„Všechny resorty na výzvu pana premiéra sdělily, že nemohou na příští rok ve prospěch učitelů ušetřit vůbec nic. Ani pan ministr (zahraničí Lubomír) Zaorálek, který sliboval, že dá 15 až 20 procent ze svého rozpočtu na platy učitelů. Kromě pana (ministra spravedlnosti Roberta) Pelikána a pana (vicepremiéra Pavla) Bělobrádka mají naopak všichni ministři další nadpožadavky a dohromady chtějí navíc 33 miliard korun,“ uvedl Pilný. ČSSD požaduje, aby se platy zvýšily od 1. listopadu, a to o deset procent všem ve veřejném sektoru a učitelům o 15 procent.

V souvislosti s rozpočtem v pátek upozornil Bělobrádek, že v návrhu rozpočtu na příští rok stále scházejí dvě až tři miliardy korun na vědu a výzkum v porovnání se střednědobým výhledem z minulého roku a vládním usnesením z letošního jara. MF tak podle něj postupuje protizákonně, když ignoruje jarní vládní usnesení ohledně navýšení peněz na vědu. Navíc MF podle Bělobrádka dlouhodobě podsekává příjmy rozpočtu. Peníze tak podle něj jsou i na zvýšení platů ve veřejné sféře. „Pořád mají veliký polštář na příjmové stránce,“ dodal.

Debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok zahájí vláda v pondělí. Ministerstvo financí navrhuje rozpočet se schváleným schodkem 50 miliard korun.

,