Komentář Petra Holuba

Proč Jihočeši nechtějí Martina Kubu

Komentář Petra Holuba
Proč Jihočeši nechtějí Martina Kubu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ještě před týdnem to bylo jasné. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) byl svržen mediální kampaní, jejímž protagonistou byl šéf opoziční ODS Martin Kuba. Na zlatém podnose tak od Kuby dostalo hejtmanskou funkci hnutí ANO, které dosud hrálo v krajské koalici druhé housle. Stačilo přemluvit jednu z malých stran a složit novou krajskou vládu.

Stalo se však něco nečekaného. Lidovci, Jihočeši 2012 ani koalice Pro jižní Čechy na nabídku nereflektovali a raději všichni tři smluvili krajskou vládu se sociálními demokraty. Zimola se nebude účastnit, jinak se ovšem obětí mediálního tažení proti dlouholetému hejtmanovi nestala jeho ČSSD, ale zcela nečekaně Babišovo hnutí ANO, které bude muset svá místa v krajské vládě opustit.

Dědictví rozkolu ODS

Leccos se na tom těžko chápe. Kampaň proti Zimolovi a jeho rekreační chalupě byla na tuzemské poměry vedena s mimořádným profesionálním nadhledem. Když se jí Martin Kuba a jihočeská předsedkyně ANO Radka Maxová tak ochotně účastnili, jak je možné, že nakonec nesehnali dost hlasů, aby pak měli většinu v zastupitelstvu? Těžko přece předpokládat, že tak zkušený politik, jakým je exministr Kuba, na takovou samozřejmost nemyslel.

Martin Kuba, Foto: ODS

Pochopitelně musel počítat s tím, že proti spolupráci budou mít námitky členové strany Jihočeši 2012, založené politiky, kteří jeho stranu opustili během jejího jihočeského rozkolu v roce 2010. Uskupení Pro jižní Čechy zase tvoří lidé z TOP 09 a STAN, ze kterých také někteří byli v ODS. Ti nejdůležitější z nich dnes vedou na českobudějovické radnici nesmiřitelnou opozici proti městské radě, jejímž architektem byl opět Kuba. Musel si být vědom rizika, že se animozity způsobené sedm let starým rozkolem nepodaří překlenout. Na první pohled však není jasné, proč nespolupracují lidovci, kteří v budějovické radě spolehlivě spolupracují.

Vysvětlení nabízí druhá neobvyklá událost. Jak známo, Jihočeši si potrpí na kvalitu svých nemocnic. Jejich transformaci do krajského holdingu obdivují ostatní regiony a některé kliniky zvláště v krajském městě dosahují špičkové úrovně. Krajské vlády tak mohou bez velkých starostí dohlížet na zdravotnický kolos a chlubit se jeho úspěchy, v posledních letech ještě inkasovat velké peníze za místa v dozorčích radách. Tyto nemravně vysoké platy stály místo hejtmana Zimolu. Stejně si však naběhlo hnutí ANO, když jako svého člověka do vedení holdingu nominovalo táborského radního Petra Nováka, který si však ze svých předchozích podnikatelských aktivit nepřinesl dobrou pověst.

Krajská média jako Jižní Čechy Teď nebo Budějcká drbna připomněla, že Novák před rokem 2014 provozoval internetové stránky, na kterých nabízel slečny ve spodním prádle pro služby modelek a hostesek. Takový člověk může jen těžko být seriózním šéfem skvělých jihočeských nemocnic. Bůhví proč tento fakt nepochopili noví politici z hnutí ANO ani mocenský praktik Kuba, křesťané to však chápou velmi dobře.

Raději s komunisty

Při jednání o nové koalici se může ještě leccos změnit, přesto i dosavadní zkušenosti z jihočeské krize přinášejí poučení pro celou republiku. ODS byla v jižních Čechách podezírána z toho, že slouží zájmům podnikatelského uskupení kolem místostarosty z Hluboké nad Vltavou Pavla Dlouhého. To se stalo v roce 2010 neúnosným pro mnoho místních politiků, kteří z ní vystoupili, zakládali vlastní hnutí a s větším či menším úspěchem se snažili ve svých městech vládnout sami. Dnes se ODS vrací, a jak se zdá, proces chce urychlit spojenectvím s ANO. To se může občanským demokratům vymstít. Pod vlajkou ANO přicházejí noví lidé, ze kterých mají mnozí nejasnou minulost, a klasický starosta malého jihočeského města nemůže vědět, co od nich čekat. Podezření se potvrdilo rychlostí, s jakou jihočeské ANO podrazilo svého partnera Zimolu.

Také v tradicionalistickém jihočeském regionu volí mnozí lidé Babišovo hnutí, většina však zůstává nedůvěřivých. Tyto averze se při zimolovské krizi očividně prohloubily. Plánovaná koalice sociálních demokratů s třemi malými partnery bude mít většinu jediného hlasu a bude muset v mnoha hlasováních spoléhat na toleranci komunistů. Zřejmě je to ale pro její členy snesitelnější vyhlídka než spolupracovat s ANO a ODS.  

19. dubna 2017