Co mají společného Kapsch a Eltodo? Vydělaly na nezvládnutých tendrech

Co mají společného Kapsch a Eltodo? Vydělaly na nezvládnutých tendrech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na celostátní úrovni to byl tendr na mýto a firma Kapsch, v Praze je to tendr na veřejné osvětlení a firma Eltodo. V obou případech se politikům a úředníkům z hnutí ANO nepodařilo najít náhradu za předchozího provozovatele dané služby – a tak zakázky bez soutěže připisují dosavadním správcům. Radní Karel Grabein Procházka (ANO)v týdnu oznámil, že Praha zrušila miliardový tendr na správu veřejného osvětlení. Po třech letech nedokázalo město najít náhradu za firmu Eltodo a tak tendr připsalo opět jí.

Praha zrušila miliardový tendr na správu, provoz a údržbu veřejného osvětlení. Město nyní přichystá přímou zakázku v takzvaném řízení bez uveřejnění, a dostat by ji tak měl dosavadní správce, firma Eltodo. Tendr vypsalo město před zhruba třemi roky. „Nechali jsme si vypracovat znalecké posudky a po dlouhé úvaze a na základě doporučení jsme přistoupili k tomuto kroku,“ řekl Procházka. Důvodem jsou podle něj problémy s uzavřením tendru a výběrem vítěze. Část řízení mimo jiné zrušil Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS).

Kromě neukončeného tendru na provozovatele byl dalším důvodem podle radního současný stav veřejného osvětlení. „Je morálně i fyzicky zastaralé a do budoucna potřebuje být modernizováno, proto jsme se shodli, že je dobré zmíněné řízení ukončit,“ řekl.

Praha tak nyní v jednání bez uveřejnění zadá zakázku firmě Eltodo; stejným způsobem město problém s osvětlením řešilo už několik let po sobě. Následně začne vypracovávat novou koncepci veřejného osvětlení. Podle Procházky by řešení mělo být takzvaně in-house – osvětlení by si Praha spravovala sama a měla jej plně pod kontrolou.

Předchozí smlouvu uzavřela Praha v roce 1998 s firmou Eltodo Citelum. Před koncem smlouvy vypsala Praha otevřené výběrové řízení. Město ho ale nestihlo včas dokončit, smlouva tak vypršela. Praha proto následně několikrát za sebou zadala zakázku přímo Eltodu. Výběrové řízení napadl například ÚOHS, který zrušil část týkající se posouzení kvalifikace uchazečů.

Celý případ připomíná sporný tendr na provozování mýtných bran na dálnicích. Původní kontrakt se současným provozovatelem rakouskou firmou Kapsch vyprší na konci letošního roku a ministerstvo dopravy nestihlo najít pokračovatele provozu v řádném výběrovém řízení. Ministerstvo dopravy se tak rozhodlo bez soutěže smlouvu s Kapsch prodloužit. Ministra Dana Ťoka za to kritizovala opozice a ÚOHS ministerstvu nepravomocně udělil milionovou pokutu.

,

20. listopadu 2016