Miloš Zeman by měl odpočívat

Miloš Zeman by měl odpočívat

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sázkové kanceláře favorizují jako vítěze prezidentských voleb současnou hlavu státu Miloše Zemana, který sdělí, zda se o funkci bude ještě jednou ucházet. Samozřejmě Miloš Zeman může překvapit a oznámit, že o místo na Hradě už usilovat nebude, ale spíše vše nasvědčuje tomu, že jeho nejbližší rádci vyvinuli dostatečný tlak a Zeman se pro kandidaturu rozhodne. Současný prezident to ale jednoduché určitě mít nebude a vyhráno jistě nemá.

Vedle sázkových kanceláří ho favorizuje i většina agentur pro výzkum veřejného mínění a stále mu přisuzují oblibu lehce nad padesát procent v populaci. Ale dobře víme, že na průzkumy se spoléhat nelze a loni poprvé selhaly i americké agentury, jež mylně předpovídaly vítězství Hillary Clintonové. Miloš Zeman totiž systematicky pracoval na tom, aby si vytvořil poměrně silnou skupinu odpůrců, kteří se zdaleka nerekrutují jen z pražských a jiných městských kaváren. Podle kvalifikovaných odhadů z posledních týdnů má Miloš Zeman až 48 procent odpůrců, kteří jsou z jeho vystupování tak znechuceni, že budou volit kohokoliv jiného jen proto, aby si Zeman na Hradě balil kufry.

Jistotu mu tak může dát jen nadpoloviční vítězství v prvním kole, souboj v tom druhém může taky nečekaně prohrát. Skupina jeho věrných podporovatelů, tedy hardcore, se pohybuje kolem 25 procent, což je o polovinu méně než zavilých odpůrců, jimž možná ani tolik nevadí jeho politické a společenské názory jako jeho ostudné vystupování. Zcela autenticky a naprosto pochopitelně se za něj coby za hlavu státu prostě stydí.

Nemusela by mu ani pomoci mesaliance s Andrejem Babišem, ke které neskrývá sympatie a s nímž ho spojuje chuť po autoritářském stylu vládnutí. Miloše Zemana by mohl poměrně snadno porazit i nevýrazný kandidát, který byť jen formálně uspěl ve svém oboru a bude splňovat parametry nekonfliktní osobnosti, takříkajíc slušný člověk.

Nic na tom nezmění ani to, že vlivem dějinných paradoxů bude Miloš Zeman své první funkční období končit s dobrými vztahy se všemi tak protikladnými velmocemi, jako je Amerika, Rusko či Čína. To budiž Zemanovi přičteno k dobru, protože tato trojkombinace je vskutku ďábelská. Prezidentské volby jsou ale hodně daleko, a tak jako jsme sledovali překvapení loni při opakovaných volbách hlavy státu v Rakousku, uvidíme také brzo, že v Nizozemsku, kde se blíží parlamentní volby, zřejmě přijde o vítězství dosavadní lídr preferencí, kritik islámu a migrační politiky EU Geert Wilders.

Podobnými zvraty si prochází také Francie, kde se jasným celkovým vítězem zpočátku jevil republikán Francois Fillon a slušného výsledku měla dosáhnout Marine Le Penová, místo nich ale k jednoznačnému vítězství směřuje Emmanuel Macron. To všechno dává naději, že by to mohlo skončit dobře pro všechny – i pro Miloše Zemana, který by se na jaře 2018 mohl vydat odpočívat na Vysočinu a užívat si zaslouženého důchodu.

9. března 2017