Co ukázal dokument skupiny Šuman

Hlavně nic nezjistit! Jak auditoři zametli kontrolu Čapího hnízda

Co ukázal dokument skupiny Šuman
Hlavně nic nezjistit! Jak auditoři zametli kontrolu Čapího hnízda

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Úředníci ministerstva financí zametli aféru Čapí hnízdo. Dokládá to kontrolní zpráva Auditního orgánu Ministerstva financí, která prověřovala, jak společnost Farma Čapí hnízdo čerpala padesát milionů na stavbu luxusního rekreačního resortu, který patří Andreji Babišovi resp. jeho svěřeneckému fondu. Zprávu zveřejnila v pátek skupina Julius Šuman.

Kontrola proběhla již loni na jaře a tehdy také bylo publikováno, že neprokázala porušení dotačních pravidel. Publikace celé zprávy však dokládá, že úředníci zvolili přesně takový postup kontroly, aby nic odhalit nemohli. Nepřekvapí, že tak postupovali zaměstnanci Auditního orgánu včetně šéfa Stanislava Bureše, i když jsou nejvyšším tuzemským úřadem na kontrolu čerpání eurodotací.

Očividně u nich převážilo vědomí, že byli podřízenými majitele Čapího hnízda. Vážnější je fakt, že tak nedostatečnou kontrolu akceptovala Evropská komise. Pověřila sice vyšetřováním případu Čapí hnízdo ještě protikorupční agenturu OLAF, ta však rovněž pátrá už druhým rokem bez výsledku. Vzhledem k dlouhým termínům schvalování každé zprávy nejméně do říjnových voleb OLAF s ničím nepřijde.

Farma Čapí hnízdo - FOTO: Jan Zatorsky

Jak ohýbali kontrolu

Burešovi lidé prokázali vstřícnost k ministrovi financí už tím, že předem omezili cíl kontroly. Začali prověřovat pouze otázku, jestli Farma Čapí hnízdo mohla čerpat dotaci určenou malým a středním podnikům. Pravidlo by bylo porušeno, kdyby byla součástí Babišových koncernů Agrofert nebo Imoba. Auditoři skutečně došli k závěru, že pravidla čerpání nebyla porušena. Nevyloučili ovšem, že jiné instituce, konkrétně Policie České republiky nebo samotná Evropská komise by mohly zjistit něco jiného. Na rozdíl od Auditního orgánu by totiž nemusely kontrolu omezit na společnost Farma Čapí hnízdo, ale prověřit dokumenty celého Agrofertu.

Publikovaný dokument potvrdil, že se Burešovi kontroloři například úplně vyhnuli zkoumání, jestli projektová žádost na Farmu Čapí hnízdo obsahovala pravdivé údaje. Letos v březnu přitom odhalil zpravodajský web neovlivni.cz, že žadatel zkreslil finanční rozvahu projektu. Konkrétně informoval o tom, že kromě evropské dotace bude stavbu financovat z úvěru s desetiletou splatností. Ve skutečnosti byla uzavřena úvěrová smlouva na pět let, což přivedlo společnost na pokraj krachu a oficiálnímu převzetí Babišovou společností Imoba. Kdyby žadatel účelově nezkresloval žádost, projekt by nikdy nemohl být podpořen.

Selhání Auditního orgánu Ministerstva financí při kontrole dopravních dotací bylo hlavním důvodem, proč Evropská komise zastavila Čechům v roce 2012 výplatu eurodotací. Tentokrát jsou bruselští úředníci vstřícnější a selhání při kontrole Čapího hnízda ani nekomentují.