Katar v problémech

Nákupní horečka v Kataru: lidé po uzavření hranice vykupují obchody

Katar v problémech
Nákupní horečka v Kataru: lidé po uzavření hranice vykupují obchody

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Katařané vzali útokem regály supermarketů a potravinářství. Zběsilé nákupy zapříčinilo přerušení diplomatických vztahů několika arabských zemí s Katarem a uzavření pozemní hranice. Občané Kataru se tak nyní snaží zajistit kvůli obavám, že se do země nebude dovážet dostatečné množství potravin. Informovaly o tom katarské Doha News.

Po celém Kataru lidé vtrhli do supermarketů se snahou nakoupit co nejvíce zásob potravin a vody. Zákazníci plní své nákupní košíky a vozíky především mlékem, rýží, vejci a čerstvým i zmraženým masem. „Nikdy jsem nic takového neviděl – lidé mají vozíky naplněné jídlem a vodou,“ řekl jeden z katarských nakupujících pro Doha News.

Katarské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, podle nějž nebude mít uzavření hranic na dosavadní život v zemi žádný dopad. Ministerstvo zároveň dodalo, že katarská vláda „podnikne všechny nezbytné kroky k tomu, aby zabránilo jakýmkoliv pokusům negativně ovlivnit katarskou společnost a ekonomiku“.

Katar má jedinou pozemní hranici se Saúdskou Arábií, která patří mezi země, které s ním přerušily diplomatické vztahy. Přes hranici denně projíždějí stovky nákladních vozů dodávajících Kataru potraviny, jejichž pěstování je pro tento pouštní stát obtížné. Předpokládá se, že pozemní přepravou přes hranici se Saúdskou Arábií si Katar zajišťuje zhruba 40 procent potravin. Po uzavření hranice se země stane závislá na námořní a letecké přepravě, píše BBC.

Ilustrační foto: Shutterstock

„Okamžitě to způsobí růst cen, což se přímo dotkne běžných obyvatel,“ uvedl jeden z představitelů poradenské společnosti Cornerstone Global. „Pokud zboží výrazně zdraží, bude katarský lid čím dál více tlačit vládnoucí rodinu ke změně vedení či směru,“ dodal. Upozornil rovněž, že řada chudších obyvatel Kataru je zvyklá jezdit nakupovat potraviny do Saúdské Arábie, protože je to vyjde levněji.

Uzavření hranice by mohlo zkomplikovat také dopravu stavebních materiálů. Katar přitom v současnosti pracuje na řadě velkých projektů, včetně nového přístavu, metra a osmi stadionů pro fotbalové mistrovství světa v roce 2022.

Občané země propadli nákupní horečce kvůli pondělnímu prohlášení několika arabských států, které oznámily, že přerušují diplomatické vztahy s Katarem. Zároveň zrušily veškeré pozemní, letecké i námořní spojení se zemí. Jedná se o Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Egypt a Jemen.

, tk

5. června 2017