Na Hrad dorazí hlavně komunisti. Opozice oslavy bojkotuje

Prezident Zeman uděluje 28. října 2015 vyznamenání Miroslavu Tomanovi. - FOTO: PrintScreen
Na Hrad dorazí hlavně komunisti. Opozice oslavy bojkotuje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na oslavu 28. října na Pražský hrad dorazí zřejmě jen komunisté, okamurovci či někteří sociální demokraté. Vyplývá to z průzkumu deníku Echo24.cz. Poté, co prezident Miloš Zeman odmítl podle lidoveckého ministra Daniela Hermana vyznamenat jeho strýce Jiřího Bradyho kvůli setkání s dalajlámou, účast na ceremonii odřekla řada předních politiků. Další váhají, jak s pozvánkou naložit. To je třeba i případ šéfa lidovců Pavla Bělobrádka. Nechtějí se podle svých slov stát rukojmími politického boje.

Z pětatřiceti poslanců sociální demokracie se na oslavy na Hradě chystá minimálně třetina. „Hysterii kolem dalajlamy a strýce Hermana považuji za uměle točenou s cílem znemožnit prezidenta republiky. Je to jen pokračování červené karty,“ uvedla serveru Echo24.cz Marie Benešová. Podobně se vyjádřil také Vítězslav Jandák. „Přestávám rozumět tomu, jaké šílenství se tu rozpoutává. Já právě jedu ze svého kraje, tak vám mohu potvrdit, že lidi nezajímá osud dalajlamy, ale mají rádi svého prezidenta,“ uvedl.

Stejný počet poslanců za ČSSD ale účast odmítlo. U většiny z nich ale kauza Brady roli nehraje. „Nechodím dlouhodobě, protože nejsem zván na ceremoniál do Vladislavského sálu. A dělat stafáž ve Španělském nechci,“ uvedl například poslanec František Adámek. Šest poslanců se ještě rozhoduje. Pro některé bude důležité úterní jednání poslaneckého klubu, jiní si chtějí počkat na Zemanovo vyjádření, které by mělo přijít taktéž v úterý.

Například poslanec Jan Chvojka se zúčastní, přestože se mu situace kolem Bradyho nelíbí. „Je to smutná kauza, česká společnost potřebuje pozitivní vzory, jako je pan Brady. Bohužel tady sledujeme v přímém přenosu tahanici o státní vyznamenání. Ale na Hrad půjdu, uctít památku samostatnosti Československa má smysl,“ uvedl serveru Chvojka. S tím souhlasí i jeho spolustraník, senátor Jaroslav Malý. 28. říjen je podle něj svátek všech lidí, ne jednoho muže na Hradě. „Účastí člověk vyjadřuje také úctu vyznamenaným osobám,“ dodal.

Dorazí nejspíš Bělobrádek a komunisti

Obdobný postoj mají nakonec i lidovci, hlavní aktéři povyku kolem udělování státních vyznamenání. Vesměs však na Hrad nedorazí. „Je to dilema. Na jednu stranu si ti lidé zaslouží ocenění, na druhou stranu nesouhlasit s tím, co se děje, je oprávněné,“ popsal poslanec Ondřej Benešík, který se kloní spíš k tomu, že pozvánku odmítne. Účast na slavnostním ceremoniálu odmítl spolu s ministrem Danielem Hermanem také Marian Jurečka. Podporu našel Herman i u dalších spolustraníků ve sněmovně i Senátu. Z poslanců se ve Vladislavském sále ukáže snad jen místopředseda dolní komory Jan Bartošek, který by mohl doprovázet šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Ten je prozatím na vážkách.

Účast na hradních oslavách tak ze strany politických činitelů nebude valná. Z dolní komory dorazí hlavně komunisti, kteří nevyznamenání Jiřího Bradyho, přeživšího z koncentračních táborů v Terezíně a Osvětimi, považují za mediální bublinu. „Chodil jsem za Havla a Klause. To není o tom, kdo je zrovna na Hradě, ale o respektu k státnímu svátku,“ uvedl třeba Jiří Dolejš. „Zúčastním se stejně jako v minulých letech i v budoucnu. Když mně na tento významný státní svátek pozve jakákoliv aktuální hlava ČR, účast přijmu,“ doplnil ho Jiří Valenta. Ve stejném duchu se vyjádřily i poslankyně Soňa Marková a Alena Nohavová.

Z řad komunistů se z oslav na Pražském hradě omluvil jen zlomek – ať už z důvodů pracovních nebo soukromých. Třeba předseda Vojtěch Filip je služebně mimo republiku, jinak by se slavnostního večera zúčastnil. Pouze Miroslav Opálka odpověděl, že svou účast komentovat nebude, aby nepodporoval vzniklou mediální bublinu. „Je to nedůstojné a jde-li o permanentní prezidentskou volební kampaň, pak říkám, že lidi trápí zcela jiné problémy,“ řekl.

Omluví se i téměř polovina poslanců ANO

To členové hnutí ANO nejsou ve svém postoji tak jednotní jako komunisté. Z 37 poslanců za ANO, které se deníku Echo24.cz podařilo kontaktovat, šest z nich odpovědělo, že se recepce na Hradě zúčastní, protože si pozvání od prezidenta váží. 22 poslanců ANO reagovalo s tím, že nedorazí – někteří z nich uvedli osobní, rodinné a pracovní důvody, jiní přímo situaci mezi Zemanem a Hermanem. Jak napsal Martin Kolovratník, ten na podobné akce nechodí nikdy, protože nesouhlasí se způsobem výkonu mandátu prezidenta Zemana. Jiří Zlatuška zase uvedl, že se žádné oslavy 28. října neúčastnil už od roku 2002, protože „se mu z obsazení hlavních aktérů dělá fyzicky nevolno“.

Jedním z poslanců za ANO, kteří se recepce nezúčastní, je i předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš. Ten na svém Twitteru napsal, že na tento týden připadají podzimní školní prázdniny, proto pojede se svou rodinou do zahraničí.

Desítka poslanců z hnutí ANO pak uvedla, že ještě není rozhodnutá. Chtějí totiž počkat, jaký postoj zaujme k celé situaci jejich poslanecký klub, který zasedá v úterý večer, a také si vyslechnout reakci prezidenta Zemana. Na to se odvolává předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, ministři Martin Stropnický a Richard Brabec nebo poslanci Margita Balaštíková, Martin Komárek, Roman Kubíček a Zdeněk Soukup.

V bojkotu Hradu je pravicová opozice jednotná

Lidovečtí ministři už avizovali, že oslavy na Hradě vymění za akci na Staroměstském náměstí, kterou organizuje místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN). Ten o neúčasti na Hradě mluví obdobně jako celá pravicová opozice. 28. říjen pod taktovkou Miloše Zemana bojkotují jak poslanci z klubu TOP 09 a Starostů, tak ODS.

„Na recepci za prezidentem nechodím, jsou tam divný lidé. Takže se nechystám přijít, ale nechystal jsem se už před posledním vývojem, který jen potvrdil absurditu situace,“ komentoval Marek Benda z ODS. „Aféra kolem pana Brady mě znechutila, ale i tady bych se snažil hledat vyvážený pohled, úplnou pravdu znají pouze aktéři příběhu. Co ale nejsem schopen rozdýchat, je neuvěřitelně odporné chování hlásné trouby Hradu Ovčáčka, které prezident republiky legitimizuje,“ popsal zas Martin Novotný (ODS).

Oslavy 28. října na Hradě oželí nejspíš i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vytváří se zcela nevěcná atmosféra a emotivní zkratka, že jít na Hrad znamená souhlasit s Milošem Zemanem. Já několik let veřejně říkám, že způsob výkonu jeho úřadu je odpudivý, takže nechci vypadat jako někdo, kdo ho podporuje. Pokládám ale za nešťastné, že se taková atmosféra vytváří. Hrad a 28. říjen mají přesah jeho mandátu,“ řekl. Oslavy na Hradě opakovaně vynechává poslankyně Markéta Adamová. „Důvodů k odmítnutí neustále přibývá. Aktuální kauza Brady je pouze špičkou ledovce,“ uvedla.

Rozpolcený je v tom, jak naložit s pozvánkou na oslavu, Úsvit. „Je nedůstojné, aby člověk, který si prošel peklem koncentračního tábora, se stal rukojmím politických her. Budeme to řešit v úterý na předsednictvu,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Marek Černoch. Přesto někteří jeho spolustraníci již nyní plánují dorazit. Stejně tak většina nezařazených poslanců v čele Tomiem Okamurou. Výjimku představuje Karel Fiedler nebo Kristýna Zelienková (původně za ANO). „Nesouhlasím s tím, jak prezident manipuluje skrz vyznamenání s lidmi a voliči. Metody, které uplatňuje jsou možné jen v komunistických nebo fašistických režimech,“ uvedla.

V Senátu létá viróza. Prý skutečná, ne ta Zemanova

Hojnou účast nemůže Zeman očekávat ani ze strany senátorů. Z více než poloviny senátorů, kteří na dotazy serveru Echo24.cz zareagovali, účast potvrdilo pouze šest představitelů horní komory parlamentu. Další tři senátoři svoji účast zvažují včetně předsedy Senátu Milana Štěcha. Řada z oslovených se však neúčastní oslav na Hradě každoročně. Důvody jsou jak protizemanovské, tak pracovní vytíženost či zdravotní stav. Někteří prostě dávají přednost účast na oslavách v rodném městě či kraji.

„Mám virózu, ale ne tu korunovační. Pokud by mi to zdraví dovolilo, šel bych. Není to totiž svátek jednoho muže a i z úcty k těm vyznamenaným,“ uvedl serveru Echo24.cz senátor Jaroslav Malý (ČSSD). „Neúčastním se zejména z rodinných důvodů. Ale i kdybych mohl, zřejmě bych se stejně z důvodů událostí posledních dní nezúčastnil,“ popsal senátor za ČSSD (Pavel Štohl). „Na Hrad půjdu, nejsem ale ani na jedné straně. Hlavní oslavy si ale stejně užiju doma s příteli,“ komentoval zas Jaroslav Kubera z ODS.

Řada senátorů ale nechce přijít právě kvůli víkendovým událostem kolem Bradyho vyznamenání. „Původně jsem to měl v plánu, protože měl vyznamenání obdržet Jiří Nesazal, který pomohl zachránit lidské životy v restauraci Družba v Uherském Brodě. Bohužel ale po tom, co se děje v posledních dnech, musím pozvání odmítnout,“ uvedl lidovecký senátor Patrik Kunčara. „Nebyl jsem předloni, nebyl jsem loni a letos taky nepůjdu. Každým rokem se moje nechuť jít na Hrad zesiluje. Je to zřejmě úměrné narůstajícím nechutnostem ze strany pana prezidenta,“ doplnil ho jeho kolegy Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL).

, ,