TRUMPOVA POLITIKA NA TWITTERU

Trump úřadoval na Twitteru. Varoval Írán kvůli raketovému testu

TRUMPOVA POLITIKA NA TWITTERU
Trump úřadoval na Twitteru. Varoval Írán kvůli raketovému testu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek opět využil ke komunikaci s okolním světem svůj Twitter. Připomněl Íránu, že dostal od Spojených států kvůli svému raketovému testu oficiální výstrahu. Ve vzkazu vzkazu kritizoval dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015, za kterou by podle něj měl být Írán vděčný. 

„Íránu byla formálně doručena výstraha. Měli by být vděčni za tu hroznou dohodu, kterou s nimi Spojené státy uzavřely,“ tweetoval ráno Trump. Stejný komentář měl již ve středu i Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn.

USA se domnívají, že Írán porušil rezoluci, když v neděli provedl raketový test. Jaká případná odvetná opatření kvůli tomu plánují, ale Trump ani Flynn už neupřesnili. Podle nejmenovaného zdroje z Trumpovy administrativy, který citovala agentura AP, USA zvažují „celou řadu možností“ včetně ekonomických opatření a navýšení podpory regionálním protivníkům Íránu. Zda je ve hře i případná vojenská akce, tento zdroj odmítl říci.

I mluvčí Bílého domu ve čtvrtek uvedl, že Spojené státy budou na íránský test a další nepřátelské aktivity reagovat. Jak, to se podle mluvčího Seana Spicera, uvidí v příštích dnech. Donald Trump později novinářům dokonce v odpovědi na otázku, zda zvažuje i vojenské možnosti, řekl, že „nic není vyloučeno“.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan by podpořil více sankcí vůči Teheránu. Jak rovněž uvedl, Spojené státy by měly přestat „dělat ústupky“ Íránu. Podle nejmenovaných zdrojů, které citovala agentura Reuters, USA uvalí sankce na několik íránských subjektů již během pátku. Bližší podrobnosti ale nejsou známy.

„Írán nepotřebuje povolení, aby zajistil svou obranu“

Írán, který raketový test přiznal, si za ním ale stojí. Íránské ministerstvo zahraničí se nechalo slyšet, že žádnou dohodu, ani rezoluci Rady bezpečnosti OSN. „Tvrzení vznesená poradcem pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou nepodložená, opakující se a provokativní,“ citovala státní agentura IRNA mluvčího íránského ministerstva zahraničí Bahráma Ghasemího.   

S kritikou se přidal také poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Vzkázal, že Írán podle něj nepotřebuje povolení žádné země, aby zajistil svou obranu. „Není to poprvé, kdy nezkušená osoba (Trump) hrozí Íránu. Americká vláda pochopí, že hrozit Íránu je zbytečné,“ řekl poradce Alí Akbar Velájatí s tím, že země nebude ustupovat hrozbám vznášeným kvůli raketovému testu. 

Spojené státy byly mezi šesti zeměmi, které v roce 2015 ukončily letité spory o íránský jaderný program dohodou, jež protiíránské sankce ruší výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřený.

„Írán byl v posledním tažení a před zhroucením, dokud nepřišly Spojené státy a neposkytly mu záchranné lano v podobě dohody: 150 miliard dolarů,“ napsal Trump v dalším tweetu.

Trump dohodu kritizoval už v předvolební kampani jako nejhorší, jaká kdy byla uzavřena. Hrozil také jejím vypovězením. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Trump je v politice nováčkem a že potrvá dlouho, než pochopí, co se ve světě děje. Svůj postoj potvrdil 

Plnění jaderné dohody zajišťuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, kterou podle Washingtonu Íránci raketovým testem porušili. Jeden z dodatků v rezoluci vyzývá Írán, aby se nevěnoval vývoji balistických střel schopných nést jadernou hlavici a aby neprováděl ani testy těchto raket. Írán tvrdí, že raketami nehodlá nikoho napadnout a že je nekonstruuje tak, aby mohly nést jaderné hlavice.

Německý list Die Welt ve čtvrtek napsal, že při nedělím testu Íránci zkoušeli i řízenou střelu, schopnou nést jadernou nálož. Řízené střely nepodléhají zákazu v žádné rezoluci.

, , bp

2. února 2017