Ankara oplácí Vídni

Turecko vetuje spolupráci NATO s Rakouskem

Ankara oplácí Vídni
Turecko vetuje spolupráci NATO s Rakouskem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

aliance s 41 zeměmi, napsal zpravodajský server BBC. Turecko poskytuje po Spojených státech alianci nejvíce vojenské síly, kdežto Rakousko členem NATO není. Podle BBC jde o o odplatu za to, že se Vídeň snaží zamezit vstupu Ankary do Evropské unie.

Rakousko sice členem Severoatlantické aliance není, ale úzce s ní spolupracuje, například nasadilo 400 vojáků do Kosova. Vídeň turecké veto odsoudila jako „nezodpovědné“.

Dobře informovaný zdroj BBC řekl, že zvýšené napětí mezi Tureckem a Rakouskem v podstatě zamezilo minulý rok jakékoli spolupráci mezi NATO a Vídní. Veto ovlivnilo také veškerá partnerství aliance, včetně těch s několika bývalými sovětskými státy.

„To, jak Turci v rámci aliance jednají, silně odsuzuji. Vůči Rakousku je to chování nezodpovědné a jen se tím posiluje mé přesvědčení o tom, že Turecko do EU rozhodně nepatří,“ uvedl v prohlášení zaslaném BBC rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. „Turecko v tomto ohledu ohrožuje evropské bezpečnostní zájmy. Blokování Rakouska se dlouhodobě odráží na mírové misi na západním Balkáně,“ uvedl dále Doskozil.

Vzhledem k tomu, že turecké veto blokuje zároveň už několik měsíců spolupráci se čtyřicítkou zemí, rozhodly se členské státy reformovat fungování partnerství bloku. „Spolupráce aliance s partnerskými zeměmi se bude plánovat individuálně, a nikoli kolektivně. Tím se znatelně snížilo riziko zablokování partnerského programu,“ uvedl zdroj BBC.

NATO o 28 členech se má sejít na summitu tento čtvrtek ve svém bruselském ústředí. Očekává se, že hlavními tématy diskuzí bude boj proti terorismus a sdílení finanční zátěže. Požadavek přispívat do společné pokladny aliance dvěma procenty HDP splnilo pouze pět členských zemí (USA, Británie, Estonsko, Řecko a Polsko).Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Rakousku připisuje vinu za chladné vztahy Bruselu a Ankary.

Turecko vetuje spolupráci NATO s Rakouskem - Vlajka NATO, ilustrační foto Shutterstock

 

,

24. května 2017