společné prohlášení chybí

Summit Ukrajiny a EU skončí patrně debaklem

společné prohlášení chybí
Summit Ukrajiny a EU skončí patrně debaklem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nynější summit Ukrajiny a Evropské unie skončí bez schválení společného prohlášení, které ztroskotalo na větě o aspiracích Ukrajiny vstoupit do EU. Tvrdí to list Ukrajinska pravda, podle něhož absence závěrečného dokumentu svědčí o krizi ve vzájemných vztazích.

Že se prohlášení nepodaří dohodnout, a to teprve podruhé v historii vzájemných vztahů, se podle listu ukázalo po schůzce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

„Podle pravidel evropské diplomacie svědčí chybějící společné prohlášení o hluboké krizi ve vztazích: tedy vůdcové se setkali, ale nedokázali se dohodnout. Proto se závěrečný dokument povedlo dohodnout vždy, dokonce i v ‚krizových letech‘ 2004 a 2011,“ napsal deník na svém webu. „Letos je tomu ale jinak. Na naléhání členských zemí EU zpochybnil samu skutečnost, že se Ukrajina snaží o integraci s EU,“ dodal.

Kyjev podle listu trval na tom, aby se ve společném prohlášení objevil odkaz na větu z preambule asociační dohody, že EU uznává snahu Ukrajiny a vítá její evropskou volbu, včetně závazku rozvíjet vyspělou a stabilní demokracii a tržní hospodářství.

Porošenko, který se s Tuskem a Junckerem setkal během středeční večeře, na úvod čtvrtečního jednání prohlásil, že doufá, že se někdy příští summity Ukrajina-EU odehrají v Doněcku a v Jaltě - FOTO: Shutterstock

Unie to ale „kategoricky odmítla“ a další jednání podle deníku jen zhoršila situaci, protože Nizozemsko s podporou několika dalších členských států požadovalo do textu vsunout „nová omezení evropského snu Ukrajiny“. Rada EU se tedy nakonec rozhodla raději celý text „hodit do koše“.

Porošenko, který se s Tuskem a Junckerem setkal během středeční večeře, na úvod čtvrtečního jednání prohlásil, že doufá, že se někdy příští summity Ukrajina-EU odehrají v Doněcku a v Jaltě.

Doněck je hlavní baštou proruských separatistů na východě Ukrajiny, Jalta zase leží na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014.

,

13. července 2017