Žádné kontroly

Bezpečnostní opatření byla mizivá, kritizují návštěvníci koncertu

Žádné kontroly
Bezpečnostní opatření byla mizivá, kritizují návštěvníci koncertu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kapacita multifunkční haly v Manchesteru, kde se v pondělí v noci odpálil sebevražedný atentátník, je 21 tisíc lidí. Podle svědků však u vstupu nebyly takřka žádné bezpečnostní kontroly, které by důkladně prověřily obsah zavazadel nebo případné zbraně pod oblečením. Neznámému útočníkovi, jehož totožnost policie zná, se tak podařilo dovnitř pronést výbušninu domácí výroby.

„Byla jsem v aréně v Manchesteru a zkontrolují vám jen tašku, každý může projít s čímkoli pod kabátem,“ rozčilovala se jedna z návštěvnic podle serveru Daily Mail. Podle návštěvníků nebyly na místě skenery a bezpečnostní brány, které by upozornily na přítomnost zbraní.

Podle jiných návštěvníků jim nebyla zkontrolována ani taška. „Před posledními třemi koncerty v Manchester Arena mi nikdo nezkontroloval tašku, přestože jsem měla na sobě batoh,“ napsala na Twitter jiná návštěvnice koncertu.

Policisté hlídkují po útoku v Manchesteru - Foto: Reuters

Na pondělním koncertě Ariany Grande byla i Češka Nikola Trochtová, která serveru iRozhlas.cz také vyjádřila rozčarování nad nulovými bezpečnostními kontrolami. „Vůbec jsme přes rámy neprocházeli. Jediné, co je zajímalo, bylo, zda nemáme vlastní vodu. Tašky skoro vůbec nekontrolovali, ani se do nich nepodívali. Nechali nás jít dovnitř bez jakéhokoli ohmatání, jestli u sebe něco nemáme,“ uvedla Češka.

Výbuch podle ní nastal asi tři až pět minut poté, co zpěvačka odešla z pódia. Po výbuchu se prý v jejím okolí chvilku nic nedělo a pak začali všichni panikařit, přeskakovat sedačky a hledat východ, kterým by mohli odejít. „Nikdo nevěděl, ani security, co se děje,“ popsala. Asi po pěti až deseti minutách otevřeli únikové východy a v aréně hlásili, že všechno je v pořádku, že nemáme panikařit a v klidu odejít z arény, že se nic nestalo, dodala. Až na hotelu se pak dozvěděla, co se vůbec stalo.

Útok si vyžádal 22 obětí včetně dětí a desítky zraněných. Za výbuchem zřejmě stojí sebevražedný atentátník. Policie jeho totožnost již zná, ale zatím ji nezveřejnila. Britská policie událost vyšetřuje jako terorismus. Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

, ly