DOHODA O VOLNÉM OBCHODU CETA

EU se dohodla na úpravě CETA, summit s Kanadou bude v neděli

DOHODA O VOLNÉM OBCHODU CETA
EU se dohodla na úpravě CETA, summit s Kanadou bude v neděli

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V neděli se uskuteční summit Evropské unie a Kanady, na kterém bude po odkladu podepsána smlouva o vzájemném volném obchodu (CETA). Cestu k podpisu v pátek otevřel souhlas tří parlamentů frankofonní části Belgie, čímž belgická vláda dostala mandát, aby svůj podpis k dohodě připojila. Změny v ujednání, které si vymohly belgické regiony, následně potvrdily unijní země. Předseda Evropské rady Donald Tusk se poté s kanadským premiérem Justinem Trudeauem dohodli, že CETA bude podepsána v neděli.

„S potěšením mohu potvrdit, že EU je připravena podepsat ekonomickou a obchodní dohodu s Kanadou. Je to milník v obchodní politice EU,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico, jehož země EU nyní předsedá. Dodal, že smlouvu CETA považuje za moderní dohodu, která otevírá cestu k novým příležitostem a která zároveň ochraňuje unijní zájmy.

„Mise skončena! Právě jsem se dohodl s premiérem Justinem Trudeauem, že tuto neděli uspořádáme summit EU-Kanada,“ napsal Tusk na twitteru.

Summit EU-Kanada se měl původně konat ve čtvrtek, ale jeho uspořádání nebylo možné, neboť belgické regiony odmítly dát k CETA souhlas. Tím prakticky podepsání CETA zablokovaly. Belgičané se ale dohodli na kompromisu, se kterým v pátek postupně souhlasily všechny tři parlamenty frankofonní části Belgie.

Jako první v pátek odpoledne souhlasil s CETA valonský regionální parlament v Namuru. Valonsko se svým odporem vůči smlouvě dostalo v posledních dnech do centra pozornosti a jeho premiér Paul Magnette byl ústřední postavou následných jednání, které měly dohodu vyjednávanou šest let zachránit.

Ilustrační foto - FOTO: Flickr

V pátek v podvečer pak se smlouvou souhlasil frankofonní parlament Bruselu a po 21:00 nakonec i sněm francouzského společenství Belgie. Federální parlament i sněm vlámské části země s CETA už souhlasili, v pátek ráno své očekávané kladné stanovisko dodali také zástupci německojazyčných obyvatel.

Valonští představitelé si nakonec vymohli sliby zejména v oblasti urovnávání investičních sporů. Možné bude si kvůli nim vyžádat stanovisko Soudního dvora Evropské unie. Rozsáhlý text smlouvy CETA jako takové se ale nemění, vše je řešeno úpravami několikastránkové doprovodné právně závazné deklarace.

29. října 2016