Bezpečnostní konference Globsec

Fico chce být u motoru EU, Sobotka se bojí rozhodování bez Česka

Bezpečnostní konference Globsec
Fico chce být u motoru EU, Sobotka se bojí rozhodování bez Česka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká republika si přeje, aby Evropská unie i v případě uplatnění konceptu vícerychlostní Evropy přijímala klíčová rozhodnutí za účasti všech svých členských států, řekl český premiér Bohuslav Sobotka v Bratislavě na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec. Zato slovenský premiér Robert Fico se jasně vyslovil proto, aby Slovensko zařadilo nejvyšší evropskou rychlost.

Sobotka v Bratislavě vystoupil v diskusním panelu se svým slovenským kolegou Robertem Ficem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

„Vnímáme diskusi, která se týká vícerychlostní Evropy, ale současně vidíme určitá rizika. Jako země, která zatím neplatí eurem, bychom si přáli, aby klíčová rozhodnutí, která se budou týkat rozhodnutí Evropy, se stále odehrávala u stolu, kde bude sedět všech 27 členských zemí,“ uvedl Sobotka.

Český premiér se v debatě vyslovil pro stanovení transparentních pravidel pro připojení každé z členských zemí EU do projektu vícerychlostní Evropy.

Česká republika si přeje, aby Evropská unie i v případě uplatnění konceptu vícerychlostní Evropy přijímala klíčová rozhodnutí za účasti všech svých členských států, řekl český premiér Bohuslav Sobotka - Foto: Jan Zatorsky

Podle Sobotky je zjevné, že eurozóna bude do budoucna platformou pro užší spolupráci. „Nechtěli bychom, aby se vytvářely bariéry uvnitř Evropské unie mezi eurozónou a ostatními zeměmi a vznikaly příkopy, které by nám potom ztěžovaly schopnost se třeba posunout do těch jiných rychlostí,“ řekl Sobotka. Dodal, že prioritou EU by mělo být například posílení bezpečnosti, dále ochrana vnějších hranic, boj proti terorismu či podpora investic.

Podle slovenského premiéra Fica, jehož země zavedla euro v roce 2009, se Německo a Francie mohou stát novým integračním motorem pro eurozónu. „My se hlásíme k tomu, že když se startuje nový motor integrace, tak nejenže chceme být součástí diskuse, ale chceme být i v jádru. Tento proces ale nemůže rozdělovat EU,“ uvedl Fico.

Tusk i premiéři ČR a Slovenska hovořili také o spolupráci mezi EU a USA pod vedením administrativy nového prezidenta Donalda Trumpa.

„Můj dojem po schůzce států G7 je takový, že naše spolupráce včetně transatlantické spolupráce EU-USA bude jednodušší, než jsme očekávali,“ řekl Tusk a dodal, že je větším optimistou, než původně očekával.

Sobotka by uvítal angažmá Trumpa při řešení konfliktu v Sýrii. „Podle mého názoru, pokračování politického dialogu v Sýrii, hledání dohody, která by ukončila válku v Sýrii, je něco, co bychom měli chtít po novém americkém prezidentovi v rámci role, kterou Spojené státy hrají,“ řekl český premiér.

Podle Fica EU musí být významnějším hráčem ve světovém dění a neměla by se spoléhat na kroky Spojených států a dalších mocností.

,

28. května 2017