VLÁDNÍ KRIZE

Levnější telefonování, zákoník práce... Vládní sliby jsou v ohrožení

VLÁDNÍ KRIZE
Levnější telefonování, zákoník práce... Vládní sliby jsou v ohrožení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V napjaté politické atmosféře vyvolané vládní krizí se sejde tento týden Poslanecká sněmovna. Otázkou zůstává, zda se spory způsobené podezřeními kolem ministra financí Andreje Babiše (ANO) přenesou i mezi poslance. Ti mají totiž na stole projednávání řady zákonů, které vládní strany slibovaly do konce svého mandátu schválit. V ohrožení je novela zákoníku práce i zákon o elektronických komunikacích, který má snížit ceny za volání a mobilní data.

Poslanecké kluby se zatím tváří tak, že schvalovat se ve sněmovně bude dál a to bez ohledu na to, co se děje mezi jednotlivými vládními činiteli. „Já předpokládám, že navzdory určitým problémům koalice jsou všechny vládní návrhy zákonu v podobě, v jaké s nimi koalice vyjádřila souhlas, a že by to neměl být problém je projednat a případně schválit, pokud bude dostatek času,“ uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. 

Ve stejném duchu se minulý týden vyjádřil ve sněmovně i Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO, které stojí ve sporu proti sociální demokracii. „Vládní koalice má zájem, aby sněmovna dál fungovala a schvalovala zákony,“ uvedl Faltýnek v den, kdy zasedl organizační výbor, aby připravil program schůze, která začne nyní v úterý.

Levnější data i oddlužování

Zvláště sociální demokracie má přitom ve sněmovně rozjednanou řadu zákonů, které by ráda schválila, ještě než jí vyprší mandát. „Z těch zákonů, které jsou rozjednané, je pro nás určitě nejdůležitější zákoník práce. To je priorita a je to důležité pro zaměstnance. Pak je tam zákon o sociálních službách, který navyšuje příspěvek na péči osobám se zdravotním postižení ve čtvrtém stupni,“ vyjmenoval pro server Echo24 Sklenák.

Schválena ale není ani novela zákona o elektronických komunikacích, která stála post ministra průmyslu Jana Mládka. Teprve nyní ji budou poslanci projednávat ve třetím čtení. Právě od ní si přitom slibují snížení cen za mobilní tarify, což je samozřejmě lákavým předvolebním tématem. A velmi malá je také šance na projednání zákona o univerzitních nemocnicích, se kterou přišel nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). 

Jednání Poslanecké sněmovny - FOTO: Jan Zatorsky

Novela zákona o elektronických komunikacích je ve třetím čtení a zákoník práce začnou poslanci projednávat ve druhém čtení a čas na schválení tak je. Ale zákonem o sociálních službách se budou poslanci zabývat poprvé a zákon o univerzitních nemocnicích je ještě ve výborech před druhým čtením. Sám Sklenák přitom připouští, že zákony v prvním čtení moc šancí nemají. „Myslím, že nebude problém schválit zákony, které mají před sebou třetí a druhé čtení,“ dodal.

Podobný problém ale bude řešit i hnutí ANO, která má teprve v prvním čtení novelu insolvenčního zákon z dílny ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, kterou považuje hnutí ANO za prioritu. „Insolvenční zákon, civilní letectví, posuzování vlivů na životní prostředí a vojáci z povolání,“ vyjmenoval nejdůležitější předlohy hnutí pro server Echo24 Faltýnek. S touto předlohou má ale problém pravicová opozice, která ji označuje za „morální hazard“. 

Na prosazení zbytku prioritních zákonů hnutí ANO ale bude dost času. Zákon o civilním letectví i o vojácích z povolání je ve třetím čtení, zákon o posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. EIA, z dílny ministra pro životní prostředí Richarda Brabce, budou poslanci projednávat ve druhém čtení.

Zákon o sociálním bydlení nebude

Sociální demokraté v čele s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou se však musí smířit s tím, že s největší pravděpodobností se nepodaří schválit zákon o sociálním bydlení. Vládní strany se k jeho přijetí zavázaly v koaliční dohodě i v programu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ho označil za jednu z priorit kabinetu. Poslanci ale ještě nedokončili ani první čtení, protože s předlohou má problém opozice a kritika přicházela také z ministerstva pro místní rozvoj.

ČSSD by byla spokojená, kdyby se zákon doprojednal alespoň v prvním čtení. „Já bych určitě chtěl dokončit i první čtení zákona o sociálním bydlení, i když ten už jsme dvakrát projednávali a nedokončili ani to první čtení," uvedl Sklenák. Na předloze, která zatím budí ve sněmovně emoce, by podle nich mohla klidně stavět další vláda.

"Myslím si, že má cenu jej projednávat i kdybychom jej už nestihli schválit. Protože zákon o sociálním bydlení tahle země potřebuje a i když vznikne po volbách nějaká jiná politická reprezentace, tak si myslím, že by bylo dobré, aby mohla navázat na to, co se podaří nám,“ sdělil pro Echo24 Sklenák, který by tak chtěl zákon dostat alespoň do výborů.