Kritizovaný vládní program

České firmy chtějí zaměstnat Ukrajince. Čekají na ně ale 5 měsíců

Kritizovaný vládní program
České firmy chtějí zaměstnat Ukrajince. Čekají na ně ale 5 měsíců

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

České firmy v době rekordně nízké nezaměstnanosti zoufale shání pracovní sílu. Své naděje proto vkládaly i do vládního projektu, který měl ulehčit příchod Ukrajinců za prací do Česka. Na vyřízení pracovního povolení se ale stejně čeká až pět měsíců. Trpělivost dochází jak firmám, tak i Ukrajincům. Hospodářská komora proto varuje vládu, že projekt zastaví. Prezident komory Vladimír Dlouhý však upozorňuje, že ani více Ukrajinců Česko nezachrání. Podle něj je dovoz pracovní síly jen operativním řešením, ovšem z dlouhodobého hlediska se musí český pracovní trh reformovat.

Hospodářská komora je nespokojená s vládním programem Režim Ukrajina, který měl urychlit přijímání žádostí Ukrajinců o zaměstnaneckou kartu v Česku. Premiéru Bohuslavu Sobotkovi to na pondělním jednání řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Upozornil ho, že pokud se nezlepší propustnost programu ve prospěch zaměstnavatelů, je komora připravená projekt zastavit.

Ilustrační fotka. - Shutterstock

Ministerstvo zahraničí sice od 1. února 2017 navýší měsíční kvóty pro ukrajinské zájemce o práci ze 320 na 400 žádostí, Dlouhý to však považuje za plácnutí do vody. „České podniky potřebují obsadit více než 130 tisíc pracovních míst, přičemž vláda původně povolila obsadit místa jen pro 5 tisíc lidí. Kapacity ani zdaleka neodpovídají požadavkům a lhůty pro vyřízení žádostí jsou velmi dlouhé,“ uvedl pro deník Echo24.

Třebaže Vladimír Dlouhý dovoz pracovní síly ze zahraničí podporuje, navýšení kvót pro Ukrajince označuje pouze za operativní řešení. „Perspektivní a systémový přístup znamená provést na českém trhu práce dlouhodobější strukturální reformy,“ řekl s tím, že jsou v Česku profese, po kterých není vůbec poptávka, a na druhé straně je tu zoufalý nedostatek kvalifikovaných lidí v jiných oblastech.

Momentálně probíhají dva projekty schválené českou vládou ve vztahu k zaměstnanecké migraci z Ukrajiny. Zaprvé je to projekt Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny, kde zůstává kvóta 500 žadatelů za rok. Zadruhé projekt Režim Ukrajina, který se týká kvalifikovaných zaměstnanců z Ukrajiny. U něj byla od 1. února navýšena kvóta na 400 žadatelů měsíčně. Nabízená pracovní nabídka však musí být ze zákona „vyvěšena“ po 30 dní na úřadu práce, teprve poté, kdy o toto místo neprojeví zájem občan ČR či EU, je možné na něj přijmout zahraničního pracovníka z třetí země.

Hospodářská komora vidí problém i v tom, že se měsíční kvóta navýší, aniž by se zvýšil počet zaměstnanců na českém generálním konzulátu ve Lvově, který žádosti vyřizuje. „Už nyní české firmy čekají pět měsíců, než je jimi vybraný potenciální zaměstnanec vůbec pozván na pouhý pohovor ve Lvově. Zaměstnavatelé kvůli českým úřadům ztrácejí trpělivost, protože vyvinuli hodně sil i prostředků pro nalezení vhodných uchazečů na Ukrajině, nyní ale nemohou organizovat svou výrobu a plnit zakázky,“ řekl Dlouhý. A trpělivost ztrácí i Ukrajinci, kteří se radši rozhodnou pro jinou firmu nebo jinou zemi.

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že k vyčerpání květnové kvóty došlo 10. ledna.

Na to, že by mělo dojít ke zrychlení vyřizování žádostí, upozorňuje také Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Jeho prezident Václav Matyáš pro Echo24 uvedl, že navyšování kvót pro Ukrajince rozhodně vítá vzhledem k tomu, kolik pracovníků už z oboru v posledních letech odešlo.

Nespokojenost českých firem kvůli dlouhé časové prodlevě si uvědomuje i ministerstvo zahraničí. „Tuto prodlevu však nejsme schopni snížit, pokud se nepodaří zvýšit počet konzulárních pracovníků,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Dodala, že vláda o navýšení počtu zaměstnanců ve Lvově o čtyři osoby, jednala na začátku prosince. Jednání ale bylo bez výsledku přerušeno.

Dlouhý je přesvědčen, že jsou tímto přístupem Češi sami proti sobě, že je na úkor prosperity České republiky. „Z posledních jednání je zcela zřejmé, že ČSSD a její partner, odbory, budou každou snahu o využití zahraničních pracovníků brzdit. Podnikatelé se stali pro některé vládní strany obětí její předvolební rétoriky,“ dodal Dlouhý. Na jednání tripartity, kde se jednalo o navýšení kapacit, se totiž odbory vyslovily proti takovému návrhu.

Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, pro Echo24 však uvedl, že konfederace proti zaměstnávání kvalifikovaných zahraničních zaměstnanců nikdy nevystupovala a program Režim Ukrajina jednoznačně podpořila. „Vadí nám však, že akce rychlého dovozu pracovní síly z Ukrajiny vůbec nebyla oficiálně s odbory projednána,“ řekl Středula. Doplnil, že mají obavy ze zájmu firem získat levnou práci. „Největší riziko vidíme právě v zájmu „naředit“ český pracovní trh, který začal konečně zaznamenávat příznivý nárůst, levnou pracovní silou. Podnikatelé si u nás na ni za 27 let zvykli a nejsou ochotni se jí jen tak lehce vzdát,“ dodal Středula.

Největší poptávka v Česku je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České společnosti ale postrádají také třeba švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.