Evropská unie podporuje silnější sankce vůči KLDR

Evropská unie podporuje silnější sankce vůči KLDR

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská unie podporuje zesílení hospodářského tlaku na Severní Koreu tak, aby tato země byla ochotnější k politickému dialogu. Po pátečním a čtvrtečním neformálním jednání ministrů zahraničí členských zemí unie to novinářům řekla šéfka diplomacie bloku Federica Mogheriniová. Začnou podle ní také práce na případných dalších samostatných sankcích Evropské unie, které by mohly doplnit očekávané rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN.

„Vždy jsme byli toho názoru, že sankce nejsou cílem samy o sobě, ale především pobídkou k začátku věrohodného, skutečného politického dialogu,“ prohlásila před novináři Mogheriniová.

Na poslední sérii jaderných a raketových testů Pchjongjangu zareagovaly Spojené státy návrhem, aby Rada bezpečnosti uvalila na Severní Koreu ropné embargo.

Americký návrh rezoluce obsahuje také zákaz vývozu textilu z KLDR nebo zmrazení majetku severokorejského diktátora Kim Čong-una a celé vlády. Dokument rovněž na Kim Čong-una uvaluje zákaz cestování a zapovídá najímání severokorejských pracovníků do zahraničí.

Podle Mogheriniové by tvrdší sankce vůči KLDR měly zemi posunout k otevření politického dialogu s cílem zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní. Unie je podle ní připravena k takovému cíli přispět.

Estonský ministr zahraničí Sven Mikser po schůzce poznamenal, že členské státy byly na schůzce v postoji vůči Severní Koreji ve shodě. „Je třeba tím nejtvrdším způsobem odsoudit porušení norem mezinárodního chování Severní Koreou,“ poznamenal. Země se podle něj shodují také na potřebě zajistit krizovou komunikaci tak, aby bylo možné zabránit případné další eskalaci situace.

Mogheriniová připomněla, že unie pomůže zajistit, aby v OSN domluvenésankce skutečně začaly plně uplatňovat také další státy.

šéfka diplomacie bloku Federica Mogheriniová - shutterstock

 

,

8. září 2017