Nevalné výsledky ministra?

Členové výboru pro obranu kritizují Stropnického za práci na ministerstvu

Nevalné výsledky ministra?
Členové výboru pro obranu kritizují Stropnického za práci na ministerstvu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Členové sněmovního výboru pro obranu kritizují ministra obrany Martina Stropnického (ANO) za výsledek tříleté práce v čele resortu. Řekli to v reakci na bilanční tiskovou konferenci, na které v pondělí ministr shrnul dosavadní úspěchy úřadu a prezentoval plány do konce funkčního období.

Koaliční partner Stropnického Ivan Gabal (KDU-ČSL) devět měsíců před volbami považuje působení Stropnického na ministerstvu obrany za neúspěšné. Kritizuje ho za to, že vývoj obranného rozpočtu nesměřuje ke koaličně dohodnutým výdajům ve výši 1,4 procenta HDP v roce 2020. „To považuji za nejzávažnější kiks,“ poznamenal. Spojuje to s neschopností modernizace zbraňových systémů. Nelíbí se mu také, že ve výboru nejsou konzultovány armádní nákupy.

Stropnický se na pondělní tiskové konferenci kritice za nedodržení koaliční dohody bránil. Ministerstvo podle něj na tento cíl nerezignovalo a možnost jeho dosažení označil za reálný. Vyjednávání o rozpočtu na ministerstvu financí očekává v příštích týdnech.

Členové sněmovního výboru pro obranu kritizují ministra obrany Martina Stropnického (ANO) za výsledek tříleté práce v čele resortu - Foto: Jan Zatorsky

Gabal také kritizoval naplňování koncepce výstavby armády. Dokument, který před koncem roku 2015 přijala vláda, označil za „v podstatě“ mrtvý, protože ho obrana není schopna plnit. Bojeschopnost armády se podle něj nezvyšuje. Ocenil působení armády v misích nebo nábor nových vojáků. Tři roky Stropnického v čele úřadu označil za „bohužel velké zklamání“.

Opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS) ocenila spolupráci se Stropnickým. Vyzdvihla také, že ministerstvo předložilo několik návrhů důležitých armádních zákonů. Stropnického pochválila i za vysoké nábory vojáků. Kriticky se vyjádřila ke každoročnímu nevyčerpání peněz, které úřad ze státního rozpočtu dostává. Vadí jí také, že Česko a dává na obranu méně než dvě procenta HDP, jak se členové NATO zavázali. Stropnického dále zkritizovala, že mu chybí odvaha se postavit za některá rozhodnutí například v případě nákupu nové techniky. Ministerstvo podle ní dělá nekoncepční kroky, které proces nákupu zdržují. „Chybí mi tu návaznost kroků a mám pocit, že pan ministr řeší ty věci ad hoc, aby alespoň v posledním volebním roce nějaké finanční prostředky utratil a nějaká práce za ním byla vidět,“ řekla.

Vedení ministerstva v pondělí oznámilo, že letos chce ještě vládě předložit projekty za 26 miliard korun. V uplynulých třech letech podle úřadu bylo na významných zakázkách zaplaceno 42 miliardy.

Za to, že obranný rozpočet zatím nesměřuje ke koaličně slíbeným 1,4 procenta HDP, Stropnického kritizoval i opoziční poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). „Tato vláda si ani s takto málo ambiciózním navýšením neumí poradit,“ poznamenal. Ocenil, že se podařilo domluvit nákup 3D mobilních radiolokátorů, nových pěchotních zbraní nebo nákladních automobilů a že se do popředí zájmu dostaly aktivní zálohy. „To je ale po třech letech velmi málo. Modernizace vojenské techniky se tak přesouvá až na hrb příští vlády,“ sdělil Ženíšek.

,