Ceny nemovitostí

Ceny nemovitostí jsou uměle nafouklé, varuje ČNB

Ceny nemovitostí
Ceny nemovitostí jsou uměle nafouklé, varuje ČNB

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ceny nemovitostí v ČR překonávají postupně svá maxima, přičemž růst cen nemovitostí je největší v EU. Ve zprávě o Finanční stabilitě na to v úterý upozornila ČNB. Podle ředitele samostatného odboru finanční stability ČNB Jana Fraita jsou ceny bytů v ČR mírně nadhodnocené a růst úvěrů na jejich pořízení není dlouhodobě udržitelný. Proto také ČNB přistoupila v úterý ke zvýšení rezervy na ochranu úvěrového trhu.

„Ceny nemovitostí se již loni dostaly na maxima a čísla za první čtvrtletí ukazují, že byla maxima překročena. Růst cen je tak nejrychlejší v EU a podle našich analýz jsou ceny bytů v ČR mírně nadhodnocené,“ uvedl Frait.

Rovněž tempo růstu objemu úvěrů na bydlení je podle něj velmi rychlé a roste zároveň průměrná částka úvěrů. „To podporuje růst cen nemovitostí a vrací se to do úvěrů. Stávající dynamika není udržitelná,“ dodal.

Podle samotné zprávy ČNB meziroční růst bydlení ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 11 procent patřil mezi nejvyšší v EU. Tempo růstu cen bytů zároveň podle zprávy výrazně převýšilo tempo růstu mezd.

Průměrná cena nově postaveného bytu v Brně je momentálně 60 tisíc korun za metr čtvereční, v Praze pak dokonce 72 tisíc. Pro nižší či střední příjmovou skupinu jsou tak byty velmi těžko dostupné. Podle developerů stojí za nedostatkem bytů a vysokými cenami zdlouhavý proces povolování výstavby, kdy od zahájení projektu do kolaudace hotového bytu může uběhnout až deset let.

Ceny nemovitostí v ČR překonávají postupně svá maxima, přičemž růst cen nemovitostí je největší v EU - Ilustrační foto: Shutterstock

Centrální banka proto rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypoték. Nově se bude vztahovat na všechny poskytovatele úvěrů, a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypoteční úvěr.

Naposledy ČNB zpřísnila podmínky od dubna. Klienti musí mít například naspořeno aspoň deset procent vlastních peněz pro čerpání úvěru zajištěného nemovitostí. Banky podle Fraita vyvinuly velkou aktivitu, aby limity dodržely. Upozornil ale, že obcházení limitů kombinací více úvěrů je v rozporu s doporučeními ČNB. „Banky musí respektovat pravidlo, že žadatel o úvěr na nákup bytu používá alespoň zčásti vlastní zdroje,“ uvedl.

ČNB dodala, že nyní nepovažuje za nutné přistoupit k dalšímu snížení limitů LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) u hypoték. „Do prosince 2017 ČNB vyhodnotí, do jaké míry poskytovatelé přísnější limity dodržují a zda je jejich současné nastavení adekvátní,“ uvádí zpráva.

,

13. června 2017