Sjezd KDU-ČSL

Čunkománie na sjezdu KDU-ČSL? Bělobrádek a Jurečka bojují o posty

Sjezd KDU-ČSL
Čunkománie na sjezdu KDU-ČSL? Bělobrádek a Jurečka bojují o posty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Volba předsedy strany, místopředsedů a schválení koaliční spolupráce s hnutím STAN. To jsou nejdůležitější úkoly, o kterých budou o víkendu rozhodovat delegáti na sjezdu KDU-ČSL v Praze. Křeslo předsedy obhajuje Pavel Bělobrádek, který zatím vyzyvatele nemá. To však ještě může změnit zlínský hejtman Jiří Čunek, který se k některým krokům vedení strany staví kriticky a kandidaturu zvažuje. V ohrožení je i 1. místopředseda strany a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ačkoliv je současný předseda Pavel Bělobrádek zatím jediným, kdo ohlásil kandidaturu a byl nominován, ještě do zítřka se mohou objevit protikandidáti. Již před několika týdny se o tom neurčitě vyjádřil třeba zlínský hejtman Jiří Čunek. „Každý z delegátů sjezdu může kohokoliv navrhnout, i sám sebe,“ řekl v březnu a dodal, že se rozhodne právě během května.

O tom, jestli Čunek nakonec kandidovat bude, či nikoliv, neví ani straničtí kolegové. „Jsme ze stejné krajské organizace. Oba se dobře známe dlouhá léta a ani mně to neprozradil. Myslím, že to neohlásil ani své ženě, jak ho znám. Celá čunkománie vznikla jen tím, že se ho ptali novináři,“ řekl pro Echo24 poslanec Ondřej Benešík.

Bělobrádek: Čunka se nebojím

Pavel Bělobrádek má však podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Bartoška silnou pozici. „Bude na rozhodnutí delegátů, koho zvolí, to nedokážu předjímat. Ale moje osobní přesvědčení je takové, je-li úspěšný tým, tak se vedení nemění. Máme za sebou několik úspěšných voleb a za stávajícím vedení KDU-ČSL je mnoho úspěchů a rostoucích preferencí.“ Sám vychází z toho, že nikdo jiný než Bělobrádek nominaci zatím neohlásil.

Silnou pozici má Pavel Bělobrádek i podle kandidáta na 1. místopředsedu Jiřího Miholy. „Má nominaci od nás z Jižní Moravy, což je nejsilnější lidovecký region. Já nyní jinou variantu nevidím. Moji podporu má a vím, že i z ostatních regionů je jednoznačná,“ řekl pro Echo24 Mihola.

Bělobrádek již dříve novinářům řekl, že se Čunkovi případné kandidatury nebojí a naopak se na to těší. Předseda lidovců zároveň uvedl, že Čunek má v porovnání s ním méně zkušeností, co se týče předsednictva strany i vlády, protože je daleko déle předsedou strany a členem vlády než on.

Marian Jurečka a Pavel Bělobrádek - FOTO: Jan Zatorsky

Jurečka v ohrožení

Tak pevnou pozici zřejmě ale nemá současný 1. místopředseda strany Marian Jurečka. Jeho zatím jediným vyzyvatelem je dlouholetý člen strany Jiří Mihola, který je dnes předsedou poslaneckého klubu.

„Mít protikandidáta je normální. Vnímám to jako alternativní nabídku. Řada našich lidí v krajích říká, že je dobře, aby bylo z čeho vybrat,“ řekl pro Echo24 Mihola na otázku, proč se rozhodl vyzvat Mariana Jurečku. Sám by chtěl také více prosazovat tematiku školství, která mu přijde důležitější než zemědělství. „Mám nominaci od nás z Jižní Moravy. Mám podporu i z Prahy,“ dodal Mihola s tím, že vše je nyní v rukou delegátů.

Podle poslance Ondřeje Benešíka se mnozí delegáti rozhodnou až na místě na základě projevů všech kandidátů. „Podle mého názoru se bude pokračovat na velmi podobném půdorysu, jako je teď. Ale volba je tajná a není možné odhadovat,“ řekl Benešík. „Pro mě je velmi důležité, co se týče 1. místopředsedy, neformální doporučení od předsedy strany. To musí být tandem, který si rozumí,“ dodal Benešík s tím, že nic takového zatím nepřišlo. Jak Jurečka, tak Mihola jsou ale podle něj kvalitní kandidáti, kteří mají co nabídnout.

Vzhledem k tomu, že důraz lidovců na školství, které prosazuje právě Mihola, se v posledních týdnech zvýšil a je to i jedna z priorit předvolebního programu a mají oba podporu v baště křesťanských demokratů na Jižní Moravě, je Mihola velmi výrazným kandidátem, který může post Mariana Jurečky ohrozit.

Bělobrádek věří, že koalice se STAN projde

Delegáti budou také rozhodovat o volební koalici se STAN. Vyjednávání o ní probíhala od prosince a v dubnu jejich konečnou dohodu podepsali předsedové obou uskupení Jiří Bělobrádek a Petr Gazdík. Podle dohody budou mít lidovci lídra kandidátky v osmi krajích, starostové v šesti. Poměrným způsobem budou rozděleny i náklady na kampaň. Koalice bude pro vstup do Sněmovny muset získat nejméně deset procent hlasů, zatímco jedné straně kandidující samostatně stačí pět procent.

Bělobrádek s Gazdíkem by měli podmínky koalice, která minulý týden představila své logo, přiblížit delegátům sjezdu. Ten následně musí volební spojenectví stvrdit. Bělobrádek byl před sjezdem v tomto směru optimistický a čeká, že lidovecký sjezd vznik koalice potvrdí. Předseda lidovců také očekává, že společná kandidátka výrazně překoná desetiprocentní práh.

O tom, zda delegáti koaliční smlouvu se STAN odhlasují, se obecně moc nepochybuje. Spolupráci také těsně doporučila celostátní konference KDU-ČSL v Jihlavě a podle poslanců není důvod to nerespektovat. „Osobně předpokládám, že koaliční smlouva bude schválena,“ řekl pro Echo24 místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, který sám bude obhajovat křeslo místopředsedy strany.

„Jsem člověk, který o spolupráci stál, ale moje představa byla taková, aby to byla kandidátku KDU-ČSL se zástupci STAN mezi námi, ale spolupráce nyní běží a myslím, že jako takovou ji nikdo neodmítá. Otázka je, jak lidé vnímají vyjednané podmínky. Ale opačné stanovisko než to z konference neočekávám,“ řekl k fungování koalice Jiří Mihola.