Chytré město

Praha testuje lavičky i chytré lampy. Na zakázky má silný vliv ANO

Chytré město
Praha testuje lavičky i chytré lampy. Na zakázky má silný vliv ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lidé si mohou v Praze u Karlova náměstí nově vyzkoušet tři sady prototypů laviček, košů a stojanů na kolo, které dodali finalisté designérské soutěže na podobu nového městského mobiliáře, informoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Magistrát kromě toho pokračuje s projektem Smart Prague, nyní testuje chytré lavičky i pouliční lampy. Kolem těchto projektů se přitom často pohybují lidé z hnutí ANO.

Soutěž o nejlepší návrh koše, lavičky a stojanu na kola vyhlásil IPR loni v září. Letos v únoru vybral tři účastníky do druhého kola. Ti nyní dodali funkční prototypy, které IPR umístil ve svém areálu u Karlova náměstí. Po dobu příštích tří měsíců mohou lidé přijít a vyzkoušet si je.

„Definitivního vítěze porota vybere v říjnu 2017, první prvky by se v ulicích mohly objevit v létě 2018,“ uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč s tím, že kvůli pravidlům anonymní soutěže zatím nelze zveřejnit autory návrhů. Po výběru designu bude následovat tendr na dodavatele. Pokud vše půjde bez zdržení, chce město v druhé polovině příštího roku nejprve vyměnit nejproblematičtější lavičky a koše v centru a širším centru města. Následovat budou okrajovější části.

Prvky se budou vyměňovat postupně s tím, jak bude končit životnost stávajícího mobiliáře. Jak v minulosti Boháč uvedl, celá výměna tak může trvat i deset až 15 let. Ani poté nebude podle IPR v celém městě pouze unifikovaný mobiliář, ale pro konkrétní například historicky specifická prostranství bude možné navrhovat prvky na míru.

Pořizování nového mobiliáře může zkomplikovat smlouva s francouzskou firmou JCDecaux, která od roku 1994 vlastní a spravuje některé zastávky MHD, lavičky a odpadkové koše výměnou za zisky z pronájmu reklamních ploch. Předchozí vedení Prahy se opakovaně pokoušela podle mnohých nevýhodnou smlouvu upravit, ovšem neúspěšně. Podobně dopadla i současná garnitura, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chtěla kontrakt vypovědět, na základě loňské právní analýzy však změnila názor. Smlouva města se společností vyprší v roce 2021.
Lidé se mohou vyzkoušet v areálu Institutu plánování a rozvoje u Karlova náměstí tři sady prototypů laviček, košů a stojanů na kolo, které dodali finalisté soutěže - Foto: IPR

Chytré lavičky, chytré lampy, chytré ANO

Praha kromě obyčejných laviček testuje i chytré pouliční lampy a lavičky. Ty například nabízí kolemjdoucím nebo sedícím Wi-Fi připojení a lze si u nich i dobít mobil, u lamp i elektroauto či elektrokolo. Nyní jsou v Praze tři chytré lampy, dvě u sídla Pražské energeticky (PRE) ve Vršovicích a třetí v Holešovicích. Postupně se začnou objevovat i v dalších místech, jako je například Náměstí Míru či Riegrovy sady. Podobně se začnou rozšiřovat chytré lavičky, nyní je lze najít například v Dejvicích.

Za chytrými lampami stojí Pražská energetika, kterou vlastní majoritně Praha, a pražský magistrát Adriany Krnáčové (ANO). Server Lupa.cz upozornil, že projekty chytrého města chce v Praze ovládnout hnutí ANO, k čemuž mu pomáhají klíčoví lidé ve vedení města i PRE.

Lampy vyrábí německý startup SM!GHT, který patří pod německou energetickou skupinu EnBW, která drží 49procentní podíl v PRE. Předsedou dozorčí rady PRE je přitom Jaroslav Štěpánek (ANO), dalšího člena Jana Sixtu si zase vybral Andrej Babiš na ministerstvo financí. Ve vedení PRE sedí i bývalý federální premiér Marián Čalfa, který je spojen s kontroverzní dvojicí Karel Březina a Petr Hulínský, informuje server Lupa.cz.

, , ly