RBC: Jak evropský podnik pomáhá ruskému ropnému průmyslu

RBC: Jak evropský podnik pomáhá ruskému ropnému průmyslu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruská ropná branže je zhruba o jednu miliardu dolarů podhodnocená. K tomuto závěru dochází John Kollek, prezident holandsko-švýcarské společnosti Trafigura Eurasia. Z její studie vyplývá, že pokles tržní hodnoty ruských firem těžících ropu byl v době pádu cen ropy v letech 2013 až 2017 sedmkrát silnější než u zahraniční konkurence.

Příčiny tohoto dramatického hodnotového pádu spatřuje Kollek v mezinárodních sankcích, které byly uvaleny na Rusko v roce 2014. Bez ohledu na ně se objem těžby ropy v Ruské federaci dále zvětšuje, napsal ruský list RBC. Letos v září dosáhl s 11 086 miliony barelů nového rekordu.

Volná hotovost ruských ropných podniků loni činila 65 miliard amerických dolarů a byl o deset dolarů za barel vyšší než zahraniční konkurence. Od doby zavedení sankcí se Trafigura vyvinula v největšího prodejce ruské ropy na Západě.

První velkou dohodu na ruské ropném trhu uzavřela Trafigura v roce 2013. Šlo o kontrakt s předkupním právem ve výši 1,5 miliardy dolarů s největší ruskou ropnou společností Rosněfť. Později se Traifigura stala s objemem milion tun za měsíc největším prodejcem ruské ropy do Číny, uvedl ekonomický list Vedomosti.

Tím to ale nekončí. Traifigura překonala na světovém trhu Glencore a stala se po Vitolu druhým největším nezávislým obchodníkem s ropou na světě. V červnu tohoto roku prodala společnost více než čtyři miliony barelů ropy a rafinovaného paliva denně, přičemž loni to bylo 2,7 milionu barelů. Především díky spolupráci s Rosněftí.

Nakonec by se Traifigura mohla stát jedničkou v obchodování s ruskou ropou, ještě před čínskou firmou CNP. Kromě toho vyhrála Traifigura v červnu výběrové řízení Surgutněftgazu na přepravu 200 až 300 tisíc tun měsíčně ropy. Jde o další velký ropný podnik v Rusku.

S ruským ropným průmyslem spolupracují zahraniční firmy nadále bez ohledu na sankce, konstatují experti.

“Italská ENI, americký ExxonMobile a norský Statolil kooperují s Rosněftí, s největším soukromým producentem plynu Novatek spolupracují francouzský Total a čínská CNCP. Žádný z těchto partnerů spolupráci zatím neukončil, sankce to nepožadují,“ říká Georgij Vastčenko, šéf správy opěrací na ruském trhu s fondy investiční společnosti Freedom Finance.

Ve srovnání s podniky ze Západu, dodává expert, nechávají; sankce asijské aktéry na ruském ropném trhu dosud v klidu.

,

11. října 2016