Meziroční zpomalení růstu

Průmysl i stavby v červenci meziročně rostly, obchod ve schodku

Meziroční zpomalení růstu
Průmysl i stavby v červenci meziročně rostly, obchod ve schodku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Růst českého průmyslu zůstal v červenci solidní, stavebnictví tempo růstu zpomalilo a bilance zahraničního obchodu skončila poprvé od loňského prosince ve schodku. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle nich v červenci průmyslová výroba zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta po červnovém revidovaném růstu tři procenta. Stavební výroba zpomalila růst na 1,8 procenta z revidovaných osmi procent v červnu a zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 2,1 miliardy korun. Ten byl meziročně o 1,9 miliardy větší.

V průmyslu se dařilo výrobě aut, strojů a zařízení i kovovýrobě. Pokles naopak zaznamenaly výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla či výroba ostatních dopravních prostředků, tedy lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol. Proti předchozímu měsíci byla průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně nižší o 9,8 procenta. Tak výrazný pokles ovlivnilo čerpání celozávodních dovolených ve významných podnicích, uvedl ČSÚ.

Výsledky průmyslu zaostaly za očekáváním trhu, podle analytiků za mírným snižováním dynamiky růstu stojí nedostatek pracovních sil a s tím související tlak na růst mezd. Průměrný dosavadní růst průmyslu letos činí 5,5 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2011.

Za zmínku podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče stojí ale fakt že meziroční růst průmyslových tržeb a zakázek byl v červenci velmi slušný a celkový obrázek je stále pozitivní. Tuzemský průmysl profituje jak z růstu domácí poptávky, tak z příznivého vnějšího prostředí, což se pozitivně projevuje na exportech, dodal.

V červenci vzrostl export tuzemských firem meziročně o 5,8 procenta na 240,1 miliardy korun a dovoz o 6,6 procenta na 242,1 miliardy korun.

„Hlavním činitelem na červencový zahraniční obchod byla ropa a obchod s motorovými vozidly. Na zvýšení schodku se kromě toho projevil také obchod se zemním plynem a základními kovy,“ uvedl Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Příznivý vliv měl růst přebytku obchodu s motorovými vozidly, přívěsy a návěsy.

Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance trh čekal lepší výsledek zahraničního obchodu. Dělat závěry z prázdninových statistik je podle ní ale předčasné. „I přes zklamání z červencové statistiky není na místě měnit letošní výhled pro zahraniční obchod. Loňský rok byl pro zahraniční obchod rekordní. V roce 2017 se určitě nedočkáme tak výrazného zlepšení,“ dodala Šichtařová.

Za červencovým růstem stavební produkce je hlavně bytová výstavba, i když meziroční srovnání je značně ovlivněno nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Ve větším růstu brzdí stavebnictví nepřipravenost velkých zakázek v dopravní infrastruktuře, míní analytici. Produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 7,5 procenta, v inženýrském naopak klesla o 10,2 procenta.

Stavební úřady letos v červenci podle ČSÚ vydaly 6895 stavebních povolení, meziročně se jejich počet snížil o 1,7 procenta. Orientační hodnota těchto staveb se proti loňskému červenci zvýšila o polovinu na 33,2 miliardy Kč. V červenci se začalo stavět 2612 bytů, což je o 36,8 procenta více než ve stejném období loni. Počet dokončených bytů pak meziročně vzrostl o 13,3 procenta na 2007 bytů.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše je špatná připravenost velkých staveb způsobena hlavně dlouhodobě nevyhovující stavební legislativou. „Svědčí o tom i velmi rozpačitý postup při zahajování staveb, kterým Evropská komise udělila výjimku z procesu EIA (posuzování vlivu staveb na životní prostředí),“ uvedl Matyáš.

Analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda předpokládá, že stavebnictví má před sebou příznivé období, v jehož průběhu se znatelně zotaví. „Stavebnictví se stále vzpamatovává z hlubokého a táhlého propadu, který způsobily dopady světové finanční krize. S oživováním investiční činnosti vlády i soukromé sféry lze předpokládat další růst stavebnictví, který umocní jeho poměrně nízká základna,“ dodal Kovanda.

Ilustrační foto - Shutterstock

 

,

6. září 2017